Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dört Dağa Sığmayan Kent: Dersim

Haberler

Dört Dağa Sığmayan Kent: Dersim

Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi Gözde Orhan ve Tunceli Üniversitesi İktisat bölümü öğretim üyesi Ş. Gürçağ Tuna’nın birlikte hazırladığı “Dört Dağa Sığmayan Kent Dersim” kitabı yayımlandı.

Dersimnews.com – Dersim üzerine yapılan kitap çalışmalarına bir yenisi daha eklendi. “Dört Dağa Sığmayan Kent” isimli kitap çalışması akademisyenler Gözde Orhan ve Ş. Gürçağ Tuna tarafından hazırlandı.

Dersim üzerine ekonomi-politik yazıların yer aldığı “”Dört Dağa Sığmayan Kent” kitabının çerisinde güncel pek çok tartışma yer alıyor. Kitap çalışması Patika Kitap yayınevi tarafından yayımlandı.

Kitapla ilgili tanıtım metni şöyle:

Dört Dağa Sığmayan Kent, Dersim’i dönemsel anlamda 1940 öncesiyle sınırlamayan, metodolojik anlamda ekonomi-politik bir yaklaşımla ele alan bir akademik seçki hazırlama fikrinin sonucudur.

Bu şekliyle, Dersim külliyatına hem bir katkı hem de bir eleştiri olarak düşünülebilir. Çalışmamız, tarihsel acıların, sürgün ve katliamın öncesindeki yapıyı ekonomi-politik yöntemle ele almaya çalıştığı gibi günümüz Dersim’inin de ülke ve dünya kapitalizminden bağımsız kavranamayacağını farklı konular üzerinden okuyucuya sunmayı amaçlamaktadır. Kitabımızda Dersim dört dağın içinde değil; artık dört dağa sığmayan, diğer coğrafyalarla ilişkili bir mekân olarak inceleniyor. Seçilen makaleler, Dersim’in “özgünlüğünün” yanı sıra “ilişkiselliğini” konu etme hassasiyeti taşıyor: Kenti, mercek altına alınan dönemin siyasal ve ekonomik bağlamı içinde anlama çabasıyla, içinde bulunduğu toplumsal sistemin bir parçası olarak analiz etmeye çalışıyor.

dort-daga-sigmayan-kent

Dersim’den Tunceli’ye ve Yine Dersim’e: Değişen Ne? – Fuat Ercan

Dersim’in Cumhuriyet Öncesindeki Sosyo-Ekonomik Yapısı Üzerine Bir İnceleme – Mehmet Yıldırım

Dersim’in Ekonomi-Politiği İçinde Talanın Yeri: Antropolojik Bir Yaklaşım – Dilşa Deniz

Çıralık: Dinsel Bir Sistemin Sosyo-Ekonomik Boyutu – Erdal Gezik

Metalaşma Ekseninde Dersim’de Ekonomi, Siyaset ve Kültür – Ş. Gürçağ Tuna

Sermayenin Mekânsal Hareketinin Dersim’e Yansımaları: 2000’lerin Politik Atmosferinde Dört Dağdan “Yatırım Fırsatı” Yaratmak – Gözde Orhan

Neo-Dersim Kültür Alanı: Siyaset ve Piyasa Ekseninde Hafızanın ve Kültürün Nesneleşmesi –  Ülker Sözen

Garnizon-Memur Kenti Olarak Dersim’de 2000’lerde Başlayan Değişimin Sosyo-Mekânsal Boyutları – Ali Ekber Doğan

 

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × 1 =

More in Haberler

To Top