Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Ali Ekber Yurt’ta Zorunlu Cevap

Haberler

Ali Ekber Yurt’ta Zorunlu Cevap

Tunceli Cemevi Dernek Başkanı Ali Ekber Yurt’un açıklamalarına cevabımızdır.

Tunceli Cemevi Dernek Başkanı Ali Ekber Yurt  25 Ocak tarihinde yaptığı basın açıklamasında;

“Burası cemevidir, ibadethanedir, kültür evidir. Şunu diyebilir miyiz? Vali cemevine gelemez diyebilir miyiz? Belli kişilere semah gösterisi yapıldı diyorlar. Bir tek cumhurbaşkanı geldiğinde Alevi kentine gelmişti orada bir semah ibadeti yaptık. Ancak bunu cem meydanında yaptık. Kapı önünde, dışarıda ya da karşılamada değil. Kişiye özel cem tutulmuş diyorlar bunu ispatlasınlar. Eğer Perşembe günleri dışında bir bürokrat için, siyasetçi için cem düzenlenmişse bunu ispatlasınlar ben her şeye varım. Muharrem iftarında da kim olursa olsun hak lokması vermek isteyene hayır veremezsin diyemem. Kendileri yapmayıp birileri bunu yapıyor, sırf bu yüzden eziklik hissederek bizlere saldırıyorlarsa kusuru kendilerine arasınlar. Yolumuz Hacı Bektaş-ı Veli’nin yoludur. İnsanları karalamak, bu yola, bu inanca; insanlığa yakışmaz.”

şeklinde sözler sarf etmiştir. Yurt’un yukarıdaki sözlerine zorunlu cevap verme gereği doğmuştur.

Öncelikle söz konusu haberimizde “cemevinde kişilere özel cem tutulduğuna” dair bir cümle yoktur. Bakınız: https://dersimnews.com/manset/ali-ekber-yurt-soyledigi-sozleri-inkar-etti.html

Sn. Ali Ekber Yurt’un bu sözleri tamamen yalan ve çarpıtmadır. Biz haberimizde kişilere özel cem yapıldı demedik. Kişilere özel semah gösterisi yapıldığını yazdık. Sn. Yurt, yukarıdaki açıklamasında da kişilere özel semah gösteri yaptıklarını kabul etmiştir.

Biz haberimizde Tunceli Cemevi’nde kişilere özel yapılan semah gösterisinin Alevilik açısından doğru bir davranış olmadığını belirttik.

Sn. Yurt, bizim Tunceli cemevinde kişilere özel cem yapıldığını yazdığımızı iddia ediyor. Bu iddiasını ispatlamaya davet ediyoruz. İspatlamadığı takdirde cemevi başkanlığından istifa etmeye davet ediyoruz.

Ayrıca Sn. Yurt’tan şu sorumuzun cevabını bekliyoruz:

2012 yılında Muharrem ayında Tunceli Cemevi’nde düzenlenen Muharrem Cemine katılan Tunceli İl Müftüsü ve Tunceli Vali yardımcısını neden özel sandalyelerde ağırladınız?  Cemevinde tüm insanlar eşit değil midir? Herhangi bir sağlık sorunu olmayan insanların Cemevinde dede postunun yanında özel koltuklarda ağırlamak Alevi inancına göre doğru bir davranış mıdır? 

www.dersimnews.com

_________________________________

Ali Ekber Yurt’un Cevabı:

“O bahsettiğiniz cevabı ben gazetecinin sormuş olduğu cevaba karşılık olarak verdim. sizin iddaalarınıza karşılık değil bunu bilmenizi isterim.
ikinci konuya gelince o bahsettiğiniz ceme o gün ilin valisi gelecekti. ilin valisi o tarihlerde bir bel fıtığı ameliyatı geçirmiş ve yerde oturamayacak derecede belinden rahatsızdı. o koltuk onun için konuldu. aynı uygulama cemi yürüten dedeler ve ceme katılan canların rızalığı alınarak her cana da yapılmakta sizde zaten demişsiniz hastalara böyle bir hak tanınacağını ki bu doğrudur.ama o gün bir aksilik oldu hozat emniyet amiri intahar ettive vali ceme katılamadı. o koltuğu kaldırmayı düşündük bu nedenle. ancak cem meydanı çok doluydu ve bunu yapamadık. o koltuğa da iki dedemiz oturdular. ancak vali yardımcısı ve il müftüsü ceme girince o dedeler nezaketen o yeri onlara verdi. bizde böyle yapmayın diyemedik. ve herkesten cemde rızalık alınınca kimse bu duruma rızasızlık göstermedi. olay bu ve zerre kadar bu söylediklerimde bir yalan var ise yaşadığım ömürümde hayır görmeyeyim. ancak bu yazdıklarımı sitenizde bu yazınıza karşılık yayınlayın.çünkü cevap hakkımdır.aksi taktirde bugüne kadar hiç yapmadığım savcılıklarda hak arama yoluna başvuracağım.”

Ali Ekber Yurt

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

  1. cano

    29/01/2014 at 00:03

    ya kişelere özel diyorsunuzda neden belediyenin her yerde gösteriş amaçlı kulandıgı semahı eleştiren yok neden herkes cem evi diyor bir insan başta kendini sonra cem evini eleştirsin taktınız ali ekber yurda hani akp de adaydı nerde o hep yalan haber kanalısınız kusura bakmayın yazdığınız hiç bir haber doğru degil

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 + 5 =

More in Haberler

To Top