Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Alevilik Almanya’da Resmi Din Olarak Kabul Ediliyor

Haberler

Alevilik Almanya’da Resmi Din Olarak Kabul Ediliyor

Avrupa’da 14 ülkede 253 kültür merkezi ve cemevine sahip Alevi cemaatinin, Almanya’da ise 147 kültürmerkezi ve cemevi var. Alevi cemaatinin Almanya’da tıpkı Hırıistiyan ve Musevi cemaati gibi üç eyalet yönetimiyle devlet sözleşmesi de bulunuyor.

alevilik-almanya

14 ülkede toplam 253 cemevi ve kültür merkezine sahip Aleviler, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) çatısı altında birleşiyorlar. Almanya’da ise 147 cemevi ve kültür merkezine sahip Alevi cemaati, Bremen, Hamburg ve Aşağı saksonya Eyaletlerinde ise eyalet hükümetleriyle devlet sözleşmesi yaparak tıpkı Hıristiyan ve Musevi cemaatleri gibi dini inançlarını anayasal güvence altına aldı. Üç eyalette Sunni inanca mensup Müslümanların da devlet sözleşmesi bulunuyor.

ALEVİ  İNAÇ DERSLERİ

2002 yılında Berlin’de başlayan okullardaki Alevi inanç dersleri Almanya’nın genelinde yapılıyor. AABK Başkan Turgut Öker “Alman Anayasa’nın 7. Maddesinin 3. Bendine uygun olarak okullarda inancımız ders olarak diğer inançlar gibi okutuluyor. Hamburg, Bremen ve Aşağı Saksonya’da dini cemaat olarak devlet sözleşmesi imzaladık. Bu sözleşmeyle Hıristayan ve Musevi inancı hangi haklara sahipse biz de aynı hakları kazandık. Dini bayramlarımızda çocuklarımız okula gitmiyor örneğin bu okullarda. Almanya bizi dini inanç olarak görüyor. Tıpkı Hiristiyanlığı ve Museviliği gördüğü gibi. Bize hiçbir imtiyaz tanınmıyor. Sadece Anayasa’dan doğan haklarımızın kullanılması sağlanıyor. Devlet kendi yükümlüğünü yerine getiriyor. Türkiye’de devlet bize karşı olan yükümlülüğünü yerine getirmediği için buradaki haklarımız imtiyazmış gibi algılanıyor” dedi.

ERDOĞAN NEZDİNDE TERFİ

Başbakan Erdoğan’ın kendilerini Ali’siz ateist Alevi olmakla suçlamalarına ise Öker “Eskiden ahlaksız olmakla suçlanırdık. Anne ve bacı tanımaz olmakla itham ederlerdi. Bize zındık, kafir derlerdi. Alevilerin malı helaldir denilip gasp edilirdi. Şimdi ise Tayyip Erdogan Ali’siz ateist diyor. Aslında biz Tayyip Erdoğan nezdinde bir bakıma terfi ettik. En azından ahlaksız olmakla suçlanmıyoruz. Erdoğan, Almanya’nın yerine getirdiği hükümlükleri eleştirmek yerine Alevilere hakları olan inanç özgürlüğünü tanımalı. Almanya’da biz kollanmıyoruz, sadece anayasal haklarımızı kullanıyoruz. Erdoğan bunu sindiremiyor” dedi.

BÖLMEK İSTİYORLAR

Almanya Alevi Federasyonu Başkanı Hüseyin Mat ise Alevilerin Almanya’da çok güçlü bir örgütlenmesi bulunduğunu ve yüz binleri aşkın üyesi olduğunu hatırlatarak “Bize aeist demekle Alevileri bölmek istiyorlar. Birlikteliğimiz parçalamak istiyorlar. Alevi temsilcileri tıpkı Hıristiyan ve Yahudi temsilcileri gibi protokolde en ön sırada yer alıyorlar. 21 Mart’ta Berlin Cemevi’ni ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gauck’a inancımızı anlattık. Semaha katıldı. Bizlerin ettiği duaların içeriğini öğrenince kendi inançlarından çok farklı olmadığını söyledi. Alevi inancı Almanya’da 20 yıldan beri kabul görüyor. Gauck’dan önceki cumhurbaşkanları da inancımıza saygı gösteriyordu” dedi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × 4 =

More in Haberler

To Top