Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Avlanması Yasak Dağ Keçisinin Derisini Yüzerken Yakalandılar

Dersim

Avlanması Yasak Dağ Keçisinin Derisini Yüzerken Yakalandılar

Dersim’de avlanması yasak olan dağ keçisini avlayan ve derisini yüzerken fotoğrafları çekilen 2 kişiden biri yakalandı.

 

Dersimnews.com – Geçen yıl Haziran ayında aynı bölgede, dağ keçisini vuran bir kişiye 4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanunu’nun 12’nci maddesindeki fıkraları gereğince toplam bin 360 lira idari  24 bin lira da tazminat olmak üzere 25 bin 360 lira para cezası verilmişti.

Avlanması yasak olan dağ  keçisini vurduktan sonra derisini yüzen İmdat Ç.  böyle yakalandı.

Avlanması yasak olan dağ keçisini vurduktan sonra derisini yüzen İmdat Ç. böyle yakalandı.

Tunceli’nin Mazgirt ile Elazığ’ın Karakoçan ilçeleri arasındaki Peri Nehri Golan Kaplıcaları bölgesindeki Yaşaroğlu Köyü mevkiinde, avlanması yasak olan dağ keçisini avlayan ve derisini yüzerken fotoğrafları çekilen 2 kişiden biri yakalandı.

Haftasonunda pikniğe giden doğa fotoğrafçısı Öğretmen Giray Kocaman, avlanması yasak olan bir Yaban keçisi vurulmuş ve derisini yüzmeye çalışan 2 kişinin fotoğraflarını çekti. Önce fotoğrafları çeken Kocaman, daha sonra durumu Jandarma ekiplerine ihbar etti. Fotoğraflarının çekildiğini fark eden kişiler, yüzlerini gizlemeye çalıştı. Bir kişi Peri Nehri’nden karşıya geçip geldiği aracına binerek kaçmaya çalışırken, diğeri de keçinin başından ayrılıp ormanlık alanda saklanmaya çalıştı.

Öte yandan kafası kesilen dağ keçisi leşi dağlık alanda bırakıldı. Dağ keçisinin leşini yakından çekmeye giden Doğa Fotoğrafçısı Öğretmen Giray Kocaman’ı korkutmak isteyen Avcılar havaya Taciz ateşi açtı. Fotoğrafçı Kocaman, bu yüzden geri dönmek zorunda kaldı.

Jandarmaya yapılan ihbar sonucu araçla kaçan İmdat Ç. (20), Karakoçan İlçe JandarmaMerkez Karakolu’na bağlı ekipler tarafından yolu kesilerek gözaltına alındı. Karakolda ifadesi alınan İmdat Ç., çekilen fotoğraflarla birlikte Doğa Koruma ve Milli ParklarKarakoçan Şube Müdürlüğü’ne tutanakla teslim edildi. Gerekli işlemlerin yapılması ve soruşturmanın başlatılması amacıyla Tunceli’nin Mazgirt Jandarma Komutanlığı’na yazı yazı yazılarak İmdat Ç., serbest bırakıldı. İmdat Ç.’nin ifadesinde, önce dağ keçisini öldürmeyle alakasının olmadığını söylese de fotoğrafları gördükten sonra suçunu ittiraf ettiği ancak kaçan diğer kişiyi tanımadığını söylediği öğrenildi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

  1. cesur yürek

    24/01/2015 at 10:57

    adamın ismini cismini biliyorsum canım örgütüm,haydi cezalandır.ama yok samimi olmadığın için yapmazsın,yapamazsın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

14 − two =

More in Dersim

To Top