Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim, Vergi Borcu Tahsil Oranında 2. Sırada

Dersim

Dersim, Vergi Borcu Tahsil Oranında 2. Sırada

Dersim, tahakkuk eden verginin tahsili oranında Kocaeli’nin ardından Türkiye ikincisi oldu.

Dersimnews.com – Türkiye’nin en az nüfusuna sahip 2’inci şehri olan Dersim, vergi borcunu ödeme de Türkiye 2’incisi oldu. İşsizliğin en çok olduğu şehirlerin başında yer alan Dersim’in nüfusu 85.428.

Vergi rekortmeni Dersim nüfus sıralamasına göre sondan ikinci sırada yer alıyor.

Bugünkü iç Dersim (Mamekiye) merkezden bir görünüm

Bugünkü iç Dersim (Mamekiye) merkezden bir görünüm

Gelir İdaresi Başkanlığı verilerine göre, Dersim, 2014 yılında tahakkuk eden vergilerin yüzde 92’sini tahsil ederek Kocaeli’nin ardından Türkiye ikincisi oldu. Dersim, 2013 yılında da ikinci sırada yer almıştı.

DEFTERDAR MUTLU

Kentin bu başarıyı yakalamasında defterdarlık, esnaf odaları, muhasebeciler ile mükelleflerin uyumlu çalışmasının önemli olduğu belirtiliyor. Tunceli Defterdarı Ömer Faruk Önel, başarının yakalanmasında emeği geçen çalışanları ziyaret ederek tebrik etti. Yakalanan başarıya ilişkin açıklama yapan Tunceli Defterdarı Ömer Faruk Önel, “Tunceli Halkının vergisini ödeme konusunda gösterdiği hassasiyet ve teşkilatımın özverili çalışması neticesinde bu tahsilat oranı gerçekleştirilmiştir. Son beş yıldır da aynı seyri izliyoruz. Kocaeli’nin ardından Türkiye ikincisi olduk” dedi.

“ESNAF ZORDA”

İldeki esnafın sosyo-ekonomik olarak zor koşullarda bulunduğunu belirten Tunceli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hıdır Belice ise, “Büyük alışveriş merkezleri, zincir marketlerin küçük esnaf ve sanatkarlar açısından getirdiği sorun ve yükümlülük çok ağır. Küçük esnaf iş yapamaz hale geldi. İlimizde küçük esnaf deyim yerindeyse son nefesini vermek üzere. Buna rağmen kanunlarına bağlı, özverili, saygılı, yemez içmez vergisini, yasal sorumluluğunu yerine getirmede başarı ve sorumluluk gösterir” şeklinde konuştu.

ESNAF DEĞİL KAHRAMAN

İldeki esnafı yaşadıkları sıkıntılara rağmen vergilerini düzenli ödedikleri için kahraman diye nitelendiren Belice, “Küçük esnaf ve sanatkarların birer kahraman olduğunu düşünüyorum. İlçelerimizde ciddi göç yaşandı. Nüfusları bin 700i bin 500’e kadar düşen ilçelerimiz var. İnsanın olmadığı yerde esnafın ayakta kalması, ticaret yapması, kirasını ödemesi, evini geçindirmesi güç ve zordur. O koşullarda bu insanlar kahramandır. Devlet, bunları artı bir değerle, diğer illere; bölgelere göre katkı sağlayarak, kiralarını,sigorta bedellerini ödeyerek, vergi muafiyeti getirerek desteklemeli. Bu yapılmazsa bu gidişle önümüzdeki yıllarda Türkiye sonuncusu olursak yeridir” ifadelerini kullandı.

dersim-nufusu

“VERGİLER YÜKSEK”

Dersim’de esnaflık yapan Celal Ataş isimli mükellef vergi dairesinde iyi karşılandıklarını ve işlerinin istedikleri şekilde ilerlediğini söyledi. Küçük esnaf olarak yaşadıkları sıkıntıya değinen Ataş, “Dişimizden tırnağımızdan arttırarak vergimizi ödüyoruz. Ancak bize göre vergi oranları yüksek. Bizi diğer büyük şirketlerle aynı kategoriye koymaları ciddi sıkıntı. Yeni bir sınıflandırmanın yapılıp bu işlerin gözden geçirilmesi lazım” dedi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
2 Comments

2 Comments

  1. murat

    23/01/2015 at 19:48

    alkol en çok tüketildigi yer oldugu için alkoldan vergi alınıyordur normaldir

  2. :)

    01/09/2016 at 15:25

    komikmi murat kardeş ?

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ten − 8 =

More in Dersim

To Top