Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Ağrı’daki CHP heyetinden İlk Rapor: 5 Değil 2 Ölü Var

Haberler

Ağrı’daki CHP heyetinden İlk Rapor: 5 Değil 2 Ölü Var

CHP’nin Ağrı heyetinden açıklama: Diyadin’de beş değil iki ölü var.

Dersimnews.com – CHP, HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın çağrısı üzerine Ağrı’ya heyet gönderdi. Bölgede inceleme yapan CHP heyeti ilk raporunu açıkladı.

CHP Ağrı Milletvekli adayı Cemil Erhan, Diyadin’in Yukarı Tütek Köyü’nde geçtiğimiz 11 Nisan günü güvenlik güçleri ve PKK’liler   arasında çıktığı iddia edilen çatışmayla ilgili partisinin il binasında düzenlediği basın toplantısıyla değerlendirdi.

Erhan, çatışmada 5 değil 2 kişinin öldüğünü söyledi. Genelkurmay Başkanlığı, çatışmadan sonra yaptığı açıklamada 4 askerin yaralandığını, 5 PKK’lının ise öldürüldüğünü belirtmişti.

Cemil Erhan, Diyadin’de sessizliğin hakim olduğunu, ilçe halkının büyük bir tedirginlik içinde bulunduğu söyledi. Yukarı Tütek Köyü’nde 3 yıldır düzenlenen şenliklerde böyle bir olay yaşanmadığını belirten Cemil Erhan şunları söyledi:

“Eğer Genelkurmay’ın dediği gibi burada 10 bin mermi atıldığı, büyük yapılanma yapıldığı söyleniyorsa demek ki burada bir bilgi eksikliği ve istihbarat zafiyeti var. Buranın MİT’i, emniyeti var. Her şey yerli yerindeyken bu olay olmayabilirdi. Vatandaşlar burada 3 sene olan yenliklerde böyle bir olayın daha önce yaşanmadığını söylüyorlar. Ama bu olayın seçim günlerine denk gelmesi de çok manidardır. Samimiyetle söylemek gerekirse askerin gidişi için gerekirse önceden tedbir alınsaydı Genelkurmay’ca terörist diye ifade edilen bunlar karşı karşıya gelmeyebilirdi. Bunun geliş nedeni çok basite indirgeniyor. ‘Askerleri öldürecekler, çözüm süreci boşa çıkacak. Bu nedenle biz oy kaybına uğrarsak bunlar oy alacaklar’ diyorlar.

AKP’NİN OY ALMASINA DÖNÜK OLAY

Bütün mana önümüzdeki seçimlerde AKPi’nin oy almasına dönük bir olay. Eğer gerçekten bir bilgi zafiyeti olmasaydı bu olaylar olmayabilirdi. Askerlere atış yapıldığı zaman vücutlarına değil de hep ayak kısımlarına ateş edildiği söyleniyor. Bu ölen ve yaralanan kardeşlerimiz iki sivil Diyadinli. Birisi canlı kalkan olarak önüne atıyor, diğeri şuan hastanede yaralı olan kardeşimiz. Çözüm sürecine malesef etki etmek bahanesiyle yapılmış gibi geliyor. Diyadin halkının tedirginliği, bu ölüm sessizliği, bütün işyerlerinin tamamıyla kapalı oluşu bunun bir göstergesidir.

5 DEĞİL 2 ÖLÜ

Yalnız 5 ölü olmadığını söylemek istiyorum. Çünkü buradakiler ölen bir kişinin Diyadin halkından, birinin gerilla olduğunu söylüyorlar.”

DHA

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 5 =

More in Haberler

To Top