Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim’den Erzincan’a Gitmek İçin Alternatif Yollar

Dersim

Dersim’den Erzincan’a Gitmek İçin Alternatif Yollar

Normal zamanlarda 2-2,5 saat süren Erzincan-Dersim yolu kapalı olduğu için alternatif yolları kullanmak zorunda kalan sürücüler 9 saat yol gitmek zorunda.

Dersim-Erzincan arasındaki yol 6 günden bu yana kapalı. Bu iki ilden diğerine gitmek isteyenlerin alternatif olarak kullanabilecekleri yollar ise Elazığ ve Elazığ’ın Kovancılar İlçesi… Ancak bu durum, gidilecek mesafeyi 4 kata yakın artırıyor.

Tunceli-Erzincan karayoluna dosenen bomba nedeniyle 3 gundur trafige acilamiyor.Kapali yol nedeniyle uzun arac kuyruklari olustu.

Tunceli-Erzincan karayoluna dosenen bomba nedeniyle 6 gundur trafige acilamiyor.Kapali yol nedeniyle uzun arac kuyruklari olustu.

Dersim-Erzincan yolu 6 gündür kapalı. Her iki il arasında tek bir ulaşım aracı kullanılamıyor. Normal zamanlarda, Dersim’den Erzincan’a veya Erzincan’dan Dersim’e ortalama 2,5 saate gidilebiliyor.

Ancak mevcut yol kapalı olduğu için alternatif bir yol kullanılabiliyor. Bu da, Erzincan’dan Kovancılar’a veya Elazığ’a giderek Dersim’e ulaşılabiliyor. Benzer şekilde Dersim’den Erzincan’a gitmek isteyen bir kişi de aynı yolu kullanmak zorunda.

2,5 SAATLİK YOL 9 SAATE GİDİLEBİLİYOR

Alternatif olarak kullanılan yol ise ortalama 9 saat sürüyor. Hurriyet.com.tr’ye bilgi veren Erzincan ve Dersim’de faaliyet gösteren otobüs firması yetkilileri, yolun ne zaman açılacağı konusunda ise bir bilgilerinin olmadığını aktardı.
Aynı kaynaklar, kapalı yol nedeni ile yolcuların ciddi sorunlar yaşadığını kaydetti.

erzincan-dersim-karayolu

Alternatif olarak kullanılabilecek yollardan ilki şöyle: Erzincan’dan Erzurum’a; Erzurum’dan da ilçesi Çat’a, buradan da Bingöl Karlıova’ya gidiliyor. Karlıova’dan da Bingöl merkeze oradan da Kovancılar’a (Elazığ) gidiliyor. Kovancılar’dan da Dersim’e gidilebiliyor. Bu yol 6-6,5 saat kadar sürüyor.

Alternatif olarak kullanılan bir diğer yol ise şöyle: Erzincan-Sivas-Gürün-Malatya-Elazığ-Dersim… Bu yıl ise 9-9,5 saat sürüyor.

dersim-erzincan-yolu-tir

TIR FİRMALARI İÇİN EK MALİYET

DHA Dersim muhabiri Ferit Demir, kapalı olan yol nedeni ile ciddi ekonomik kayıpların da yaşandığına işaret etti. Demir, Karadeniz’den Akdeniz veya Güneydoğu illerine gitmek isteyen TIR şirketlerinin, Dersim-Elazığ yolunun kapalı olması nedeni ile ortalama 6 saat daha fazla yol kat ettiklerini aktardı. Demir, bu durumun, anılan bölgede yol üstünde bulunan işletmeler için de gelir kaybına yol açtığın işaret etti.

hurriyet.com.tr

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × 4 =

More in Dersim

To Top