Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim’deki Köylerin Boşaltılması Protesto Edildi

Haberler

Dersim’deki Köylerin Boşaltılması Protesto Edildi

İstanbul’da  yüzlerce kişi Dersim’deki bazı köy ve mezraların “terör” nedeniyle boşaltılmak istenmesi protesto edildi. 

Dersimnews.com – Dersim’de altı ilçede 14 bölge Valilikçe “özel güvenlik bölgesi” ilan edildi, ardından askerler köylere ve mezralara giderek “Boşaltmazsanız can güvenliğinizden biz sorumlu değiliz” dedi.

Dersim’de valiliğin kararıyla girilmesi yasaklanan bölgedeki köyler ve mezraların  boşaltımasını isteyen jandarmalar köylülere baskı yapıyor.

Hozat’ın Karaçavuş mezrasında yaşayan köylüler jandarma tarafından köylerini terk etmeleri için uyarıldı.

Dersim’in yeniden insansızlaştırılmasına DEDEF’ten tepki geldi.
Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF), Dersim’de “özel güvenlik bölgeleri” alanlarında kalan köy ve  mezraların boşaltılmasını ve ormanların yakılmasını basın açıklamasıyla protesto etti.

İstanbul Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen kitle “Dersim’de orman yangınlarına, köy boşaltmalarına, yayla yasaklarına hayır” yazılı pankart açarak, “Yaşam hakkımız kutsalımızdır”, “Savaş çıkarıp pisliğinizi kapatamazsınız” “Ferman sarayın direnmek bizimdir” yazılı dövizler taşıdı.

dedef-koy-bosaltma-protestosu

DEDEF adına açıklamayı okuyan Hasan Şen, geçmişte yaşanan acıların izdüşümünün bugün Dersim’de yaşatılmak istendiğini söyledi.

Şen, “İnsanlar güvenlik gerekçeleri ile yakılan köylerini zorla ve işkence amacıyla dışkı yedirildikleri günleri hatırlayınca bu kez bu baskılara boyun eğmeyeceklerini aldıkları tutumla göstermektedirler” dedi.

KÖYLÜLERE BASKI YAPILIYOR

Şen, “Geçtiğimiz gün Hozat ilçesi Karaçavuş mezrasındaki insanlara herhangi bir durumda göreceğiniz zararlardan sorumlu değiliz diyerek tehditler eşliğinde mezra boşaltmaları istenmiş. Gidecekleri yerlerinin olmadığını ekin toplama döneminde olduklarını ve dört yüz başa yakın hayvanlarının bölgede bulduğunu ve bu durumda köyü boşaltmayacaklarını ifade edenler tutanak hazırlatılmış ve köylülere bu tutanak imzalatılmıştır” diye konuştu.

Lice’de yapılan orman katliamlarını hatırlatan Şen, Dersim’de de aynı şeylerin yaşandığını söyledi. Bölgede yaşayan halkın, ormanların söndürülmesine dönük çabalarının devlet güçlerince engellendiğini dile getiren Hasan, “Binlerce hektar ormanlık alan ve içinde yaşayan binlerce canlı türü ile yok edildi. Yasaklı ilan edilen bölgelerde de benzer gelişmelerin yaşanacağını ve bölgenin doğal yapısının yok edilerek yaşanmaz hale gelebileceğini kanıtlamaktadır” diye belirtti.

“DERSİM’İN TALAN EDİLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ”

Şen,  Erdoğan’ın “Dersim özrüne” atıf yaparak, “Bugün gelinen aşamada özürlerinin ve çözüm projelerinin gerçeği yansıtmadığını bir kez daha Dersim’de gerekse ülkemizin başka yerlerinde uygulanan politikalarında görmüş olduk. Terör bahanesi ile insanları yurtlarından yaşam alanlarından koparan bu barbarlık 38 zihniyetinin farklı bir izdüşümü olarak karşımıza çıkmaktadır” dedi.

Halkların yapılan bu saldırılara karşı örgütlü mücadeleyi büyütmesi gerektiğini altını çizen Şen, “Ne köylerimizi terk edeceğiz, ne insanımızın ne de doğamızın katledilmesine asla izin vermeyeceğiz. Özgürlüğün barışın kardeşliğin ve mücadelenin kadim kalesi Dersimin talan edilmesine izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 − 9 =

More in Haberler

To Top