Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim’den İsviçre Meclis’ine: Sibel Arslan Ulusal Parlamentosu’na seçildi

Haberler

Dersim’den İsviçre Meclis’ine: Sibel Arslan Ulusal Parlamentosu’na seçildi

İsviçre Federal Meclis seçimleri sonuçlandı. Seçimin en büyük sürprizi Dersimli bir göçmen olan Sibel Arslan’ın milletvekili olarak parlamentoya girmesi oldu. 

Dersimnews.com – İsviçre’de dün yapılan Federal Meclis Seçimleri’nde bir ilk yaşandı. İlk defa Türkiye kökenli bir aday milletvekili olarak Federal Meclis’e girmeyi başardı. O adayda Dersimli Sibel Arslan oldu.

Sibel Arslan

Sibel Arslan

İLK DEFA TÜRKİYE KÖKENLİ BİRİ MECLİS’TE

Bugüne kadar hiç Türkiye kökenli birinin milletvekili olamadığı İsviçre’de bir ilk yaşandı. Farklı partilerden 12 Türkiye kökenli adayın da yarıştığı seçimlerde meclise ilk defa, Yeşiller Partisi’nden aday olan Sibel Arslan girdi.

Seçime Yeşiller Partisi’nin adayı olarak giren Sibel Arslan, Basel milletvekili oldu. Genç siyasetçi 7 bin 233 oy alarak Basel kentinde en fazla oy alan beşinci milletvekili oldu.

Nüfusu 8,2 milyon olan İsviçre, karmaşık siyasi yapısı ve seçim sistemi nedeniyle 50 yıldan uzun bir süre koalisyon hükümetleri tarafından yönetiliyor. Federal hükümet parlamento tarafından seçilen 7 bakandan oluşuyor. Mevcut hükümetteki 5 partiden bakan bulunuyor.

PÜLÜMÜR’DEN İSVİÇRE MECLİS’E

1980 yılında Dersim’in Pülümür ilçesinde dünyaya gelen Sibel Arslan, 1991 yılında ailesiyle beraber İsviçre’ye göç etti.

Basel Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Arslan, 2015 yılının Mart ayından bu yana Kanton Basel-Landschaft Güvenlik Dairesi’nde hukukçu olarak çalışıyor.  Arslan, göçmen sorunlarıyla ilgili çalışmalar yapıyor.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ten + 4 =

More in Haberler

To Top