Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Silvan’da sokağa çıkma yasağı ve çatışmalar sürüyor

Haberler

Silvan’da sokağa çıkma yasağı ve çatışmalar sürüyor

10 gündür sokağa çıkma yasağı ve çatışmaların sürdüğü Silvan’ın 3 mahallesinde sivillerin can güvenliği yok. 

Dersimnews.com – Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde YDG-H üyeleri ile güvenlik güçleri arasında süren sokak çatışmaları 10 gündür devam ediyor. Sokağa çıkma yasağının 10 gündür devam ettiği 3 mahallede sivil halk büyük zarar görüyor.

silvan-catisma1

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde, kazılan hendeklerin kapatılması ve barikatların kaldırılmasına yönelik operasyonlar için ilan edilen sokağa çıkma yasağı onuncu gününe girdi. Mescit, Tekel ve Konak mahallelerini kapsayan ve 3 Kasım’da ilan edilen sokağa çıkma yasağı süresince, 2’si polis, 1’i asker,  9 kişi hayatını kaybetti.

Valilik: Asılsız haberler yapılıyor

Diyarbakır Valiliği, dün yaptığı açıklamada, yürütülen operasyonlar süresince 1 askerin öldüğünü, 5 PKK üyesinin de öldürüldüğünü duyurdu. İlçede yaşananlarla ilgili “asılsız haberler yapıldığını” savunan Diyarbakır Valiliği, “İcra edilen operasyonda keşif ve gözetleme faaliyetleri dışında kesinlikle havadan bir müdahale yapılmadığı, ateş edilmediği, bombalama yapılmadığı, vatandaşlarımızın zarar görmemesi maksadıyla azami özen gösterildiği, bu tür yalan haberlerin vatandaşı yanıltmak ve istismar etmek amacıyla yayınlandığı değerlendirilmektedir” ifadelerini kullandı.

silvan-catisma2

HDP heyetinin girişine izin verilmedi

Sokağa çıkma yasağının uygulandığı ve çatışmaların yaşandığı mahallelere gitmek isteyen, aralarında HDP’li milletvekillerinin de bulunduğu gruba is “güvenlik” gerekçesiyle izin verilmedi. Polis tarafından yasağın uygulandığı mahallelere girişine izin verilmeyen heyettekiler, “Silvan’da düşman yok. Yasağın yaşandığı mahallelerde yaralılar var. Bir an önce yaralılar saldırıların olduğu yerlerden alınmalı. Bu sorunlar 9 gündür süren sokağa çıkma yasaklarıyla çözülmeyecek. Bir an önce diyalog yolları açılmalıdır” dedi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × four =

More in Haberler

To Top