Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersimli bir çınar daha toprağa düştü…

Haberler

Dersimli bir çınar daha toprağa düştü…

 

Dersim Katliamı’nın canlı tanıklarından Süleyman Kırmızıtaş’ı kaybetmenin hüznünü yaşıyoruz…
suleyman-kirmizitas

1960’lı yıllarda iki dönem Dersim merkez belediye başkanlığı yapan Süleyman Kırmızıtaş, politikaya TİP Türkiye İşçi Partisinde başladı.

Cumhuriyetin Dersime hakim olmasından sonra, Dersimli olarak Belediye başkanlığını devlet destekli Mahmut Tan’dan rahmetli Hüseyin Ataç almıştı. İki dönem belediye başkanlığı yapan Hüseyin Ataç Baba Mansurlu Hovarlı Rayber’in oğluydu. Babası ve dedesi 1938 soykırımında katledilmiş aile sürgüne gönderilmişti. Pir Ali Koç elden geldiğince mısayıbı ve Rayberi Hovarlı Rayber’in yetimlerini sadakatle korumuştu. Genç bir delikanlı iken, Dersime dönen Ataç, Dersim’i  Dersimliler idare etmeli fikri ile belediye başkanlığını almıştı. Herkesin onun adına yemin edebileceği kadar dürüstlük abidesiydi Hüseyin Ataç. Cumhuriyet devrinde Dersimdeki uygulamaları Hüseyin Ataç tan daha iyi bilen birini tanımıyorum. Ataçtan sonra Dersim 38 dahil sonraki gelişmeler, erkanı devletin Dersim örgütlenme ve uygulamaları sürecini en iyi bilendi Süleyman Kırmızıtaş.

Dersim 38 konusunda röportaj yapıldı ama asıl onun hayat hikayesinin tamamı konusunda 2014 yılı boyunca kayıt yapmak istedim. Ne kadar uğraştıysam sağlığı fırsat vermedi. 2015 yılı ise Süleyman abinin sağlığı için neredeyse kabus oldu. Ne yazık ki Kasım 2015’te onu kaybettik.

Kırmızıtaş ailesine, yeğeni Baba Şervan’a ve sevenlerine başsağlığı diliyor acılarını paylaşıyoruz.

Dersim Tarih ve Kültür Derneği adına
Mehmet Gülmez

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eleven − 1 =

More in Haberler

To Top