Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim, Vekilini Sonsuzluğa Uğurladı

Dersim

Dersim, Vekilini Sonsuzluğa Uğurladı

22 Ocak’ta İstanbul’da Hakk’a yürüyen Kamer Genç, bugün memleketi Dersim’de binlerce kişinin katıldığı törenle toprağa teslim edildi.

Dersimnews.com – Uzun yıllar Dersim’e hizmet eden ‘Milletin Vekili’ Kamer Genç’i binlerce Dersimli sonsuzluğa uğurladı.

kamergenc-cenaze-toreni4

Kamer Genç için kent merkezindeki cemevinde düzenlenen cenaze törenine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’li milletvekilleri ve Tunceli Valisi Osman Kaymak ile yaklaşık 5 bin kişi katıldı. Törenin ardından Genç’in cenazesi, Nazımiye İlçesi’ne bağlı Ramazan Köyü’ne götürülerek toprağa verildi.

Bugün sabah saat 10.00’da Tunceli Cemevi’nde Kamer Genç için düzenlenen cenaze töreni öncesi Kamer Genç’in eşi Sevim Genç, kızı Seçil Genç Cominotti, amcasının oğulları Haydar Genç ve Kazım Genç ile yakın akrabaları cemevi bahçesinde taziyeleri kabul etti.

CUMHURIYET HALK PARTISI GENEL BASKANI KEMAL KILICDAROGLU GENCIN TUNCELIDEKI CENAZE TORENINE DE KATILDI FOTOGRAF: ZIYA KOSEOGLU/CHP GENEL MERKEZI

BİNLERCE DERSİMLİ UĞURLADI

Cemevinde Alevi erkânına göre düzenlenen Kamer Genç’in cenaze törenine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Tunceli Valisi Osman Kaymak, Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Ali Bul, CHP Grup Başkanvekilleri Özgür Özel ve Engin Altay, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Milletvekilleri Erdoğan Toprak, Gürsel Erol, Nurettin Demir, Rıza Yalçınkaya ve PM üyesi Ali Öztunç, Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek, vali yardımcıları ile birlikte yaklaşık 6 bin Dersimli katıldı.

kamergenc-cenaze-toreni-kilicdaroglu

KILIÇDAROĞLU CENAZEYİ OMUZLADI

Cemevi bahçesinde düzenlenen törende, cenaze namazı öncesi Alevi Dedesi, Kamer Genç için Alevi geleneklerine göre cenaze duası etti ve helallik istedi. Törenin ardından alınan helallikten sonra Genç’in cenazesi omuzlara alınarak cenaze arabasına götürüldü. Cenazeyi ilk omuzlayanlar CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP’li milletvekilleri oldu.

CUMHURIYET HALK PARTISI GENEL BASKANI KEMAL KILICDAROGLU GENCIN TUNCELIDEKI CENAZE TORENINE DE KATILDI FOTOGRAF: ZIYA KOSEOGLU/CHP GENEL MERKEZI

ZAZACA AĞITLAR YAKILDI

Cenaze arabasına omuzlarda taşınarak konulan Genç’in cenazesi, Nazımiye İlçesi’ne götürüldü. Kamer Genç’in cenazesi, musalla taşından alındığı sırada Dersimli yaşlı bir kadın yüksek sesle Zazaca ağıtlar yakarak, tabuta dokunmak istedi. Kalabalık içinde eliyle tabuta dokunan yaşlı kadın, yüksek sesle Zazaca ağıt yakarak, “Nereye gidiyorsun benim abim? Ağabeyciğim benim aslanım, canım abim nereye gidiyorsun? Ben senin kadanı alam, benim aslanım nereye gidiyorsun böyle?” diyerek cenazenin arkasından uzun süre seslenerek ağıt yakması duygusal anların yaşanmasına yol açtı.

kamergenc-cenaze-toreni5

DOĞDUĞU KÖYDE TOPRAĞA VERİLDİ

Tunceli Cemevi’nden düzenlenen törenin ardından Nazımiye ilçesine getirildi.

Burada Genç için Pir Kureyş Baba Cemevi’nde ikinci bir tören düzenlendi. Genç’in cenazesi, ailesi, yakınları ve vatandaşların katıldığı törenin ardından toprağa verilmek üzere ilçeye bağlı Ramazan köyüne götürüldü. Genç’in cenazesi Ramazan köyünde babası Ali Genç’in yanında toprağa verildi

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five + nineteen =

More in Dersim

To Top