Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Çemişgezek’in çalışkan çocukları

Dersim

Çemişgezek’in çalışkan çocukları

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavlarında Tunceli’nin birincilerinden biri Çemişgezek’ten. Çemişgezek, kent merkezinin ardından en başarılı ilçe. Öğrencilerin yarıya yakını 120 soruluk sınavı 100’den fazla netle tamamladı. İlçe her daim eğitim seferberliğinde.


Çemişgezek… Tunceli’ye uzak ama başarıya yakın. Kent merkezinden sonra birinci dönem TEOG’ta en başarılı ilçe. Öğrencilerin yarıya yakını 120 soruluk sınavı 100’den fazla netle tamamladı. Tunceli’nin iki birincisinden biri de buradan.

İstiklâl Ortaokulu 8A sınıfı öğrencisi Ömür Abay, 120 sorunun tamamını doğru yanıtladı. Yüzünde mahçup bir gururla “Full çektim TEOG’da” diyor.

Abay ikinci dönem yapılacak TEOG sınavlarında da soruların tamamını doğru yapmayı hedefliyor. Galatasaray Lisesi’ne gitmek istiyor. Pskiyatrist olmak istediğini anlatan Abay “Buradaki öğrenciler zorluk görmüş. Nasıl söylesem, biraz daha zor görmüş hayatta ve onun için daha azimle çalışabiliyorlar” diyor.

Fotoğraf: Güray Ervin/Al Jazeera
TEOG birincisi Abay’ın hedefi Galatasaray Lisesi’ni kazanmak.

Abay, birinciliğini öğrendiğinde çok muklu olduğunu anlatıyor:

“Annem babam da çok mutlu oldular. Öğretmenlerim hele ki… Çevremde de görenler oldu. TEOG’da full çeken sen misin? Tebrik ederim falan dediler.”

“Okuması için elimden geleni yapacağım”

Ömür’ün babası Cafer Abay fırıncı. Oğlunun okuması için elinden geleni yapacağını söyleyen Baba Abay, “İlkokul mezunuyum. Onlar bizim gördüğümüz zorluklara karşı, daha yüksek yerlere gelmek istiyorlar” diyor.

Çemişgezek, Ömür’ün birinciliği ile gurur duyuyor. İlçedeki başarıyı artırmak için de çok çalışıyor. İlçede 950 öğrenci eğitim görüyor. Okulöncesi eğitimde okullulaşma oranı yüzde 100. Keban Baraj Gölü’nün ardındaki yaklaşık 8 bin nüfuslu ilçe, diğer ilçelerle de tatlı rekabet içinde.

Çemizgezek İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Vural Berker, öğretmenlerin eğitimi kendine dert edindiklerini belirterek “Geçmiş yıllardaki ders ortalamaları ile diğer okulların ortalamalarını sürekli takip halindeler” diye konuşuyor. Öğretmenler de öğrencileriyle yakından ilgileniyor.

Fotoğraf: Güray Ervin/ Al Jazeera
Huri Nisa İnsan, TEOG’da 112 net çıkaran öğrencilerden.

“Öğrencinin ışığı bizim enerjimiz”

İstiklâl Ortaokulu Müdür Yardımcısı ve fen bilgisi öğretmeni Veysel Karani Gül, mesai saatleri dışında da zaman zaman öğrencilerinin evlerine  gittiklerini anlatıyor:

“Günü geldi akşamları  öğretmen arkadaşlar, rehber öğretmenler eşliğinde arayıp, ne yaptığını, nasıl olduğunu, şu an hangi derse çalıştıklarını sordular. Başarımızı öğrenci öğretmen ve veli ilişkisine bağlıyorum. Biz buradan çıktıktan sonra da çarşıda velilerle karşılaşıyoruz. ‘Öğrencim başarıyı sağlasın başka şey istemiyorum’ diyor. Eğitimi çok destekliyorlar. Öğrencinin gözünde gördüğümüz ışık bize de enerji oluyor. Aynı hevesle elimizden gele her şeyi yapmaya çalışıyoruz.”

Fotoğraf: Güray Ervin/Al Jazeera
Diren Özçelik, başarılarının sebebinin öğretmenlerine duydukları sevgiden kaynaklandığını söylüyor.

Öğrenciler de başarılarının mimarı olarak öğretmenlerini görüyor. İstiklâl Ortaokulu 8 A sınıfı öğrencisi Dinçerhan Utkulu’nun TEOG’da 113 neti var.  Bilgisayar programcısı olmak istiyor. “Öğretmenlerimiz TEOG’u iyi yapmanın bizim hayatımızı iyi etkileyeceğini bilerek sıkı bir şekilde hazırlıyorlar bizi” diyor. Huri Nisa İnsan da 112 net yapan başarılı öğrencilerden.Öğretmenlerin kendilerine kaynak kitaplar da sağladığını anlatıyor. Diren Özçelik ise Tunceli Fen Lisesi’ni kazanmayı hedefliyor. Onun da 112 neti var. Üniversitede tıp okumak istiyor. Öğretmenlerinden bahsederken gözlerinin içi parlıyor:

“Bize bir ağabey, anne, baba gibi yaklaşıyorlar. Bence başarımızın kaynağı öğretmenlerimize duyduğumuz saygı, sevgi.”

Umay Aktaş / http://www.aljazeera.com.tr/

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sixteen − nine =

More in Dersim

To Top