Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Almanya ‘terör tehdidi var’ diye uyardı, İstanbul Valiliği ‘sansasyonel söylenti’ dedi!

Haberler

Almanya ‘terör tehdidi var’ diye uyardı, İstanbul Valiliği ‘sansasyonel söylenti’ dedi!

Almanya’da 17 ve 18 Mart’ta “potansiyel tehdit şüphesiyle” İstanbul, Taksim’de yer alan diplomatik misyonlarını ve Alman Lisesi’ni iki günlüğüne kapatma kararı almıştı. Ancak İstanbul Valiliği uyarıları dikkate almamıştı.

Dersimnews.com – Türkiye’yi kan gölüne çeviren terör saldırılarında mülkü amirler ve güvenlik güçlerinin önlem almaması nedeniyle onlarca masum saldırıların kurbanı oldu.

istiklal_istanbul_624x351_epa_nocredit

Türkiye’nin kalbi İstiklal Caddesi’nde bugün saat 11.00 sularında düzenlenen canlı bomba saldırısından iki gün önce Almanya, Taksim’deki konsolosluğunu ve lisesini ‘potansiyel tehdit şüphesi’ nedeniyle iki günlüğüne kapatmıştı. ABD de Newroz kutlamalarına işaret ederek aralarında İstanbul’un da olduğu 4 ilde olası bir saldırıya dair uyarmıştı. İstanbul Valiliği, iki ülkeden gelen uyarıların ardından açıklama yaparak “Sansasyonel haber ve söylentileri dikaate almayın” demişti. İstanbul Valisi Vasip Şahin, ilgili açıklamaları “kamuoyumuzu olumsuz etkileyebilecek tasarruflar” olarak nitelerken “Devletimiz, binlerce yıllık devlet tecrübesine dayalı olarak bütün kurumlarıyla her türlü olumsuzluğun üstesinden gelecek güç ve kararlılığa sahiptir” ifadesini kullanmıştı.

Türkiye art arda gelen terör saldırıları ile sarsılıyor. 13 Mart Pazar günü gerçekleşen ve 2’si canlı bomba olmak üzere 37 kişinin hayatını kaybettiği Ankara saldırısının ardından bugün de İstiklal Caddesi’nde bir canlı bomba saldırısı meydana geldi. Ankara saldırısından bir süre önce ABD, Ankara’da yeni bir terör saldırısı olabileceği konusunda uyarı yapmıştı. Patlamanın ardından ABD Büyükelçiliği, ilgili uyarıyı Türk makamlarından teyit ederek yaptıklarını duyurmuştu.

Almanya: Potansiyel tehdit şüphesi var

Almanya da 17 ve 18 Mart’ta “potansiyel tehdit şüphesiyle” İstanbul, Taksim’de yer alan diplomatik misyonlarını ve Alman Lisesi’ni iki günlüğüne kapatma kararı almıştı. Almanya, ayrıca Ankara’daki büyükelçiliğini de kapatırken ABD’de de 17-21 Mart tarihleri arasına dikkat çeken bir uyarı notu yayımlamıştı.

ABD Büyükelçiliği, Newroz kutlamalarının Ankara, İstanbul, İzmir ve Adana’da 20 Mart Pazar günü yapılacağını belirterek, bu şehirlerde yaşayan vatandaşlarını güvenlik konusunda uyardı.ABD Büyükelçiliği mesajında, 21 Mart Pazartesi için ise Diyarbakır’da kutlanacak Newroz’un çok daha büyük bir katılımla olabileceğine yer verdi. Vatandaşlarını ulaşım noktaları, hükümet binaları ve kalabalık meydanlarda gerçekleşebilecek terör saldırılarına karşı dikkatli olması konusunda dikkatli olmalarını istedi.

İki ülkenin açıklamaları ardından İstanbul Valiliği, terör saldırısı ihtimali paylaşımlarına tepki göstererek, “Sansasyonel haberlere itibar göstermeyin, kamuoyunu olumsuz etkiliyorlar” dedi.

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

20 − 5 =

More in Haberler

To Top