Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim’de FETÖ/PDY soruşturmasında 17 kişi tutuklandı

Dersim

Dersim’de FETÖ/PDY soruşturmasında 17 kişi tutuklandı

Dersim’de FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 17 kişi tutuklanırken, 125 kişi de açığa alındı.

Dersimnews.com – 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından Dersim’de  başlatılan Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PYD) soruşturması kapsamında aralarında asker, polis, hakim ve savcıların da bulunduğu 17 kişi tutuklanırken, 125 kişi açığa alındı.

feto-pdy-tutuklama

FETÖ/PYD soruşturması hakkında Tunceli Valiliği’nden yapılan açıklama şöyle: 

“Kentteki çalışmalarda bir general, bir albay, 2 yarbay ve 2 subayın tutuklandığı belirtilerek, bir subayın adli kontrol kararı ile serbest bırakıldığı, İl Jandarma Alay Komutanı ile 6 subay, 3 astsubay ve bir uzman çavuşun açığa alındığı bildirildi. Kentte bir 2’nci sınıf emniyet müdürü, iki 3’üncü sınıf emniyet müdürü, 3 emniyet amiri, 25 komiser ve 49 polis memurunun açığa alındığı kaydedilen açıklamada, “Bir emniyet amiri, bir komiser ve bir komiser yardımcısı adli kontrol kararı ile serbest bırakılırken, bir emniyet amiri tutuklanmıştır. 5 polis memuru hakkında adli tahkikat başlatılmıştır.

7 HAKİM VE 3 SAVCI TUTUKLANDI

Adli personelden 7 hakim ve 3 savcı tutuklanmış, bir hakim gözaltına alınmıştır. Milli Eğitim personelinden bir maarif müfettişi, bir araştırmacı ve 14 öğretmen açığa alınmıştır. Tunceli Üniversitesi’nden biri profesör, 7’si doçent, 6’sı yardımcı doçent, 4’ü öğretim görevlisi olmak üzere toplam 18 personel açığa alınmıştır. İlimizde kapatılan özel okullardan bir öğretmen ve bir muhasebeci tutuklanmıştır. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü açığa alınmıştır.

FETÖ OKULLARI VE DERNEKLERİ KAPATILDI

FETÖ/PDY ile bağlantıları tespit edilen bir gündüz bakımevi, bir ilkokul, bir ortaokul, 2 lise ve 3 derneğin faaliyetlerine son verildiği de kaydedilerek, “Bu kuruluşların taşınır ve taşınmazları ile mal varlıkları Valiliğimizce oluşturulan komisyonlar marifetiyle kurumlarımıza devredilmiştir. FETÖ/PDY terör örgütü ve bu örgütün devlet içerisine sızmış yapılanmalarına yönelik çalışmalar azim ve kararlılıkla sürdürülmektedir.”

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 × four =

More in Dersim

To Top