Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Reina Katliamı’nın zanlısı yakalandı

Haberler

Reina Katliamı’nın zanlısı yakalandı

Yılbaşı gecesi Ortaköy’deki eğlence mekanı Reina’da 39 kişiyi katleden ‘Abu Muhammed Horasani’ kod isimli Abdulgadir Masharipov’un Esenyurt’taki operasyonla yakalandı.

 

 

reina-saldirgani

Yılın ilk saatlerinde İstanbul Ortaköy’deki gece kulübü Reina’ya düzenlenen ve 39 kişinin hayatını kaybettiği saldırının zanlısı olduğu belirtilen kişinin İstanbul Esenyurt’ta düzenlenen operasyonda yakalandığı bildirildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Ekipleri, Pazartesi akşamı zanlının kaldığı tespit edilen Esenyurt’taki bir adrese operasyon düzenledi.

Anadolu Ajansı (AA), Abdülgadir Masharipov isimli Özbek vatandaşı zanlı ile birlikte dört kişinin daha gözaltına alındığını duyurdu.

Ajansa göre operasyon, Reina saldırganını yakalamak için İstanbul Emniyet Müdürlüğü bünyesinde kurulan bin kişilik özel ekibin çalışması sonucu gerçekleşti.

Şüpheliler İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürülürken AA, terör örgütü IŞİD Özbek yapılanmasına yönelik İstanbul’un 5 ilçesinde operasyon düzenlendiğini ve çok sayıda kişinin gözaltına alındığını yazdı.

İstanbul Valisi: Ortaköy saldırısının zanlısı suçunu kabul etmiştir

İstanbul Valisi Vasip Şahin, yılbaşı gecesi İstanbul Ortaköy’de düzenlenen ve 39 kişinin yaşamını yitirdiği saldırının 1983 Özbekistan doğumlu Abdülgadir Masharipov tarafından gerçekleştirildiğini ve Pazartesi gecesi yapılan operasyonla yakalanan zanlının sorguda suçunu kabul ettiğini açıkladı. Vali ayrıca, saldırının IŞİD tarafından gerçekleştirildiğini de ifade etti.

 

 

Eş zamanlı operasyonların sürüyor

Öte yandan örgütün diğer hücrelerine yönelik de eş zamanlı operasyonların sürdüğü öğrenildi.

17 gündür aranıyordu

Katliam sonrasında Zeytinburnu’nda ailesiyle kaldığı eve giderek 4 yaşındaki oğlunu yanına alıp kayıplara karışmıştı. Saldırganın izini süren polisler, Zeytinburnu ve İzmir’de operasyonlar düzenlemiş, 50 kişi gözaltına alınmıştı.

Türkiye’ye ne zaman geldi?

Basına yansıyan haberlere göre, zanlının Konya’da gözaltına alınan eşi, ifadesinde 20 Kasım’da Türkiye’ye geldiklerini söyledi. Türkiye’ye nereden geldikleri konusunda ise birbiriyle çelişkili bilgiler bulunuyor. Konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmasa da dile getirilen ülkeler arasında Suriye de bulunuyor.

Zanlının, Reina’ya uzanan yolculuğu güvenlik kamerası kayıtları aracılığıyla belirleniyor. Bu görüntülerin kronolojik olarak ilki 15 Aralık’ta Konya otobüs terminalinde bilet alırken kaydedildi.

Hürriyet gazetesinin haberinde, zanlının, saldırının emrini veren kişiyle birlikte İstanbul’a seyahat ettiği ve burada bir eve yerleştirildiği söyleniyor. Bu kayıttaki ikinci kişinin kimliği de açıklanmış değil.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × 2 =

More in Haberler

To Top