Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Kamer Genç mezarı başında anıldı

Dersim

Kamer Genç mezarı başında anıldı

6 dönem Dersim milletvekilliği yapan Kamer Genç, ölümünün 1. yılında mezarı başında anıldı.
Dersimnews.com – Dersim’in ve siyasetin unutulmaz ismi Kamer Genç, vefatının 1. yılında mezarı başında anıldı.

kamer-genc-anmasi-2017

Anma etkinliğine,  CHP Genel Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba ve Özgür Özel’in yanı sıra Nazımiye Kaymakamı Akın Zor, Nazımiye Belediye Başkanı Cafer Kırmızıçiçek, Pülümür Belediye Başkanı Müslüm Tosun, Çemişgezek Belediye Başkanı Ahmet Şadan Ersoy, CHP’liler ve vatandaşlar katıldı.

Kamer Genç’in mezarının da bulunduğu Nazımiye ilçesine bağlı Ramazan Köyü Mezarlığı’nda düzenlenen anma programı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Genç’i anmak için gönderdiği mesajının okunmasıyla başladı.

Anmaya katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba,  22 Ocak 2016 tarihinde yaşamını yitiren Kamer Genç’i minnetle andığını söyledi.

Kamer Genç’in 1940 yılında Nazımiye ilçesine bağlı Ramazan köyünde fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldiğini ve Türkiye’de uzun yıllar siyaset yaptığını anımsatan Ağbaba, şunları ifade etti:

“Kamer Genç, Ramazan köyünün en yoksul ailesinin çocuğu olarak doğuyor, devletin ve cumhuriyetin vermiş olduğu imkanlarla okuyor, önce devlette göreve başlıyor ardından danışma meclisi üyeliği ve milletvekilliği yapıyor. Eğer Kamer Genç, Kamer Genç oldu ise bilin ki bu laik ve demokratik cumhuriyetin sayesindedir. Birilerinin yıkmak istediği cumhuriyetin sayesindedir. Eğer Kamer Genç bu toprağın altında rahat yatacaksa, bu cumhuriyeti yaşatmak hep beraber hepimizin boynunun borcudur. Ben bir kez daha minnetle anıyorum.”

“Kamer Genç, FETÖ diyen ilk kişidir”

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Genç’in Fetullahçı Terör Örgütü’ne yönelik sözlerine değinerek, “Öyle tarihi bir yılı yaşadık ki. Ölümünden sonra bugün herkesin dilinden düşürmediği FETÖ olarak nitelendirilen terör örgütüne ilk o FETÖ adını taktığında onun üzerine yürüyenler, onun o güzel bedenini darp etmeye çalışanlar, onu itip kakanlar şimdi, ‘Türkiye’nin en büyük belası FETÖ’dür’ diyorlar. Kamer Genç ne söylediyse o gün onu dinlemeyenler ve ona hakaret edenler bugün onun söylediği noktaya gelmiş durumdalar. Kamer Genç’in cumhuriyet sevgisi, laik yaşam biçiminin önemine yaptığı vurgu ve demokrasiye olan bağlılığı her türlü vesayete askerden de gelse, ülkenin cumhurbaşkanından da gelse Meclisi savunma iradesi tam olarak karşılığını bulmuştur. Yaşarken sesini duyuruyordu. En yüksek sesle söylüyordu. Korkusuz, cesur ve mertti. Hayatını kaybedeli bir yıl bile olmadan söylediği sözlerin muhataplarının hepsi onun dediği noktaya geldiler ve onun dediklerini tescil ettiler” diye konuştu.

Konuşmaların ardından CHP Genel Başkanı Ağbaba ve CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel ve berberindekiler Genç’in mezarına karanfil ve güller bıraktı.

Helva ve lokma dağıtımının ardından anma sona erdi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty − 1 =

More in Dersim

To Top