Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersimliler Dersim’de Munzur için oy kullanmalı

Haberler

Dersimliler Dersim’de Munzur için oy kullanmalı

Munzur’da bu yıl yapılacak barajlar yalnızca toprakları evleri baraj altında kalacak köylerin sorunu olmayıp tüm Dersim’in ve Dersimlilerin sorunudur. Bunun için hep birlikte mücadele etmeliyiz.

munzur

 

16 Nisan 2017 deki referandum, Türkiye halklarının tamamı için var olan demokrasi zerresinden de vaz geçerek Krallığa, Padişahlığa diktatörlüğe geçişe EVET-HAYIR referandumudur.

Dersim halkının bu referandumda bu konuda en yüksek oranda HAYIR diyeceğini söylemek için kâhin olamaya gerek yok. Bunu herkes kolaylıkla tahmin eder ve bilir.

Türkiye halklarından farklı olarak Dersim halkı için bu referandumda iki şey oylanacaktır. O da şudur ki; her Dersimlinin Dersim’de sandığa atacağı HAYIR oyu Munzur’a yapılacak barajlara da HAYIR oyu olacaktır. Bilmeyenler için açıklayalım. 13 OCAK 2017 Tarihli Resmi Gazetede CB R.T. Erdoğan imzası ile Bakanlar kurulunun 2016/9574 sayılı kararı yayımlandı. Bu kararda “acele” kamulaştırma yapılarak Munzur üzerine yapılacak iki barajın yapımına derhal başlanması emredildi. Öncelikle toprakları evleri baraj altında kalacak köy sakinleri, benim köyüm Çağperi (Güneykonak) başta olmak üzere toplanarak hukuki girişimlerde bulundular. Elbette bu girişim yapılmalıydı. Fakat bu gereksiz olmayan girişim yetersizdir. Asla sonuç alıcı olamayacaktır. “KİMİ KİME ŞİKâYET EDİYORUZ Kİ!..” Bugün (20.02.2017) Pazartesi köylülerimizin avukatı sevgili Barış Yıldırım ile telefonda konuştum. Dersim sevdalısı ve fedakâr, cefakâr aktivisti Barış Bey bizim köylülerin vekili olarak Erzurum’daki Bölge anıtlar ve tabiatı koruma kuruluna başvurmuş, ayrıca dava açacak. Yakında gelip vekaletimi vereceğimi söyledim. Bu hukuki girişimlerin gerekli fakat sorunumuza çözüm olamayacağını söyledim. Kendi çözüm önerimi aktardım. Bu önerimi tüm Dersimli hemşerilerimle paylaşmaya karar verdim.

EY! DERSİMLİ, 16 NİSANDA HEM DİKTATÖRLÜĞE HEM DE MUNZUR’U KURUTMAYA HAYIR DE.

Munzur’da bu yıl yapılacak barajlar yalnızca toprakları evleri baraj altında kalacak köylerin sorunu olmayıp tüm Dersim’in ve Dersimlilerin sorunudur. Bunun için hep birlikte mücadele etmeliyiz. Ancak bu tek başına hukuki yolla olmaz ve olamaz.  Kimi kime şikâyet ediyoruz? Hangi yargıdan adalet bekliyoruz? Bu ülkede hukukun H’si kaldı mı?  Bizim tek kurtuluşumuz var, sevgili Dersimli hemşerilerim. O da 16 Nisan’daki referandumda %90 ların üzerinde HAYIR diyerek açık ara ÜSTÜNLÜKLE Türkiye birincisi olmaktır. Eğer biz çok büyük bir farkla açık ara Türkiye HAYIR birincisi olursak, bu konu Türkiye ve Dünya medyası ve kamuoyunda önemli yer alacaktır. Takiben vereceğimiz “MUNZURDA BARAJLARA HAYIR” sivil toplum mücadelemizde bize geniş bir kamuoyu desteği sağlayarak Munzur’u kurtarmamızı sağlayabilir. Avrupa basını, kurumları, Devletleri ve sivil toplumunun desteğini alarak Munzur’umuzu kurtarabiliriz. Yoksa bu ülkedeki yargı ve hukuktan beklentilerimizin sonu hüsran olacaktırDersim’de bulunan çok sayıdaki asker, polis ve memurun sandıkta EVET  oyu kullanacağı muhakkaktır. Dersim’in HAYIR oyu oranını aleyhimize bozarak küçültecek bu durumu önlemek için Dersim dışında yaşayan tüm Dersimli hemşerilerimizin referandumda oylarını memleketinde kullanmaları çok önemlidir. Ben bugün bu işlemi iki saatte hallettim. İnternete girip kontrol edince eşimin oyunun eski ikametgahımız olan Antalya’da olduğunu ve soyadının da yanlış yazıldığını gördüm. Bu hususlara dikkat etmelisiniz. Dersimlilerin Hayır oyu kullanacağını bildiklerinden özellikle bazı bilgileri yanlış yazabilirler. Her Dersimli derhal internet YSK sayfasından seçmenlik bilgilerine bakmalı ve varsa bir hata 26 şubattan önce düzeltmelidir. Ben bugün bu işlemleri şöyle yaptım.

Ovacık’taki bir yakınıma telefon ederek bana elektrik şirketinden adıma çıkan elektrik faturamı alıp faksladı.  Telefon ve su faturası da olabilir. Faturayı alıp bodrum Nüfus idaresine giderek anında düzletmeyi yaptım. Hem eşimin hatalı yazılan soyadını düzelttim hem de  oy kullanma yerimi Ovacık’taki köyüme aktardım. Birkaç gün sonra Ovacık’ı arayarak kaydımın gelip gelmediğini teyit ettireceğim. Bu işlem bugün başladı 26 Şubat Cuma akşamı sona erecek. Türkiye ve Dünyanın neresinde olursanız olun 16 Nisan’daki referandumda oyunuzu memleketiniz Dersim’de kullanarak Dersim’i açık ara Türkiye “HAYIR” birincisi yapalım. Dersimdeki HAYIR, hem diktatörlüğe HAYIR’dır, hem de Munzur’u kurutmaya HAYIR, kurtarmaya EVET’tir. Bu işlemi yurt dışında yaşayan ve gelemeyecek durumda olan Dersimliler en yakın konsolosluklara giderek orada kullanacakları oyların sayımdan sonra memleketteki sandıklarına gitmesini sağlayabilirler. Böylece Dersim’de oy kullanmış olacaklardır.

Memleketinizde kullanacağınız HAYIR oyu ile hem Munzur’a ve Dersim’e olan bu kutsal ve önemli görevinizi yapacak hem de Munzur’da bahar güzelliği ile bolluk, bereket nimetlerinden (kenger, ışkın, gulik, so, mantar vb ekolojik ürünleri) yararlanacaksınız.

Ayrıca seçim zaferimizi takiben büyük bir yürüyüş ve mitingle “Munzur’uma Dokunma” sivil toplum eylemimizi de yapabiliriz. Bu mücadelemizde Komünist  Belediye Başkanımız FİDEL Mehmet Maçoğlu’nun da tüm konukseverliği ve komünistliğiyle yanımızda ve hatta önümüzde olacağından emin olabilirsiniz.

SEVGİLİ DERSİMLİLER 16 NİSAN REFERANDUMUNDA;

DİKTATÖRLÜĞE HAYIR DEMEK İÇİN,

MUNZUR’UN KURUTULMASINA HAYIR DEMEK İÇİN

KURTARILMASINA KATILMAK İÇİN 16 NİSAN DA DERSİM’DE BULUNALIM VE BULUŞALIM.

20.02.2017

Mehmet YÜREK

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × four =

More in Haberler

To Top