Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Diyarbakır’da ‘Oğlumu istiyorum’ eylemi

Haberler

Diyarbakır’da ‘Oğlumu istiyorum’ eylemi

Çocuklarının HDP tarafından dağa götürüldüğünü söyleyen aileler HDP İl binasının önünde oturma eylemine başladı.

Sosyal medyada paylaşın
        
   

Diyarbakır HDP il Başkanlığı binası önünde çocuklarının dağa kaçırıldığını söyleyen üç aile, üç gündür oturma eylemi düzenliyor.

Diyarbakır’da 17 yaşındaki oğlu S.Ç’nin dağa kaçırıldığını iddia eden anne Fevziye Ç’nin HDP önünde başlattığı oturma eylemine aynı durumdaki 3 aile daha destek verdi.

Akkoyun, Çetinkaya ve Biçer aileleri, çocuklarından bir haber alıncaya kadar eylemlerini sürdürmekte kararlı olduklarını ifade ediyorlar.

HDP ise ailelerin bilinçli olarak partilerine yönlendirildiğini savunuyor.

Eğil ilçesi Göşerli Köyü’nden dün Diyarbakır il merkezine giden 10 çocuklu Şahap ve Fevziye Çetinkaya çifti, 18 yaşındaki oğulları S. Çetinkaya’nın Cuma gününden bu yana kayıp olduğunu, son olarak ise HDP İl Başkanlığı binası önünde görüldüğünü söylüyorlar.

Çocuklarının dağa kaçırıldığından emin olduklarını ifade eden aile üyeleri, oğullarının HDP’yi sevdiğini, mitinglerine katıldığını anlatıyor.

‘Oğlumuzun dağa kaçırıldığından eminiz’

Anne Fevziye Çetinkaya ise oğlunun HDP ile bağlantısını “Üç yıldır HDP’ye takılıyordu. Arkadaşları, kaybolduğu gün HDP çevresinde görmüşler. Kocam inşaatlarda amelelik yapıyordu, oğlum da işsiz güçsüzdü. Büyük oğluma birkaç defa dağa gideceğini söylemiş. Büyük oğlum ona kızmış, o da ağabeyine, ne yapayım, işsiz, güçsüz ortalıkta dolanıyorum demiş. Biz, oğlumun dağa kaçırıldığından eminiz” sözleriyle anlatıyor.

Beyninden tümör ameliyatı geçirdiğini söyleyen Ayşegül Biçer ise son güne kadar oğlunun hastanede kendisine refakat ettiğini söylüyor.

Ayşegül ve Rauf Biçer, 11 ay önce kaybolan çocukları M. Biçer’in Suriye’ye, Kobani’ye giderek YPG’ye katıldığını iddia ediyorlar.

“Bizim evde olmadığımız bir hafta, oğlum Vicdan ve Adalet Mitingi’ne katılmış, gözaltına alınmış ve üç gün kalmış” diyen Ayşegül, oğlunun birlikte gözaltına alındığı kişiler tarafından kandırıldığına inanıyor.

Gazetecilere oğlu ile yaptığı son telefon görüşmesinin ses kayıtlarını dinletiyor.

Ses kaydında oğlu olduğunu söylediği kişinin, üç hafta internetten görüştüğü kişilerin sağladığı bağlantılar yardımıyla gittiğini ve yerinin iyi olduğunu, Kobani’de olduğunu anlatıyor.

HDP’li yetkililer ise iddiaları reddediyor.

Zaman zaman ortamın gerildiği HDP il binası önünde oturan aileler, sonuç alıncaya kadar eylemlerini sürdüreceklerini söylediler.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × two =

More in Haberler

To Top