Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Berkin Elvan davası: Polis memuru Fatih Dalgalı 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı

Haberler

Berkin Elvan davası: Polis memuru Fatih Dalgalı 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı

Berkin Elvan’ın katil zanlısı polis memuru Fatih Dalgalı 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Sosyal medyada paylaşın
        
   

16 Haziran 2013 günü, Gezi protestoları sırasında, attığı gaz fişeğiyle 14 yaşındaki Berkin Elvan’ın yaşamını yitirmesine neden olduğuna hükmedilen polis memuru Fatih Dalgalı 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Dalgalı’nın “kasten öldürme suçunu işlediğinin sabit olduğuna” hükmedildi.

Yurt dışına çıkışı yasaklanan Dalgalı, tutuklama kararı verilmediği için cezası Yargıtay tarafından onanırsa cezaevine girecek.

Elvan ailesinin avukatı Can Atalay, karar sonrası yaptığı açıklamada, “Bu dava Gezi’de hayatını kaybeden bütün arkadaşların davasıdır. Bunu el çabukluğu ile istinaftan, Yargıtay’dan geri çevirmeye çalışacaklar, izin vermeyeceğiz” dedi.

Okmeydanı’nda polisin attığı gaz fişeği ile başından vurulan Berkin Elvan, aylarca komada kaldıktan sonra 11 Mart 2014’de, 15 yaşındayken yaşamını yitirmişti.Savcı, Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Ocak ayındaki duruşmada esas hakkındaki mütalaasını vermiş ve Fatih Dalgalı hakkında ‘bilinçli taksirle öldürmek’ suçundan 2 yıl 8 aydan 9 yıla kadar hapis cezası verilmesini istemişti.

Bu nasıl adalet!

Karar sonrası Elvan ailesi ve avukatları tarafından yapılan açıklamada, karara tepki gösterildi. Verilen cezanın yeterli olmadığını söyleyen Gülsüm Elvan, “Çocuğumun kilosuna göre ceza verdiler. 16 kiloya 16 yıl… Bu kararı kabul etmiyorum” dedi.

Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan da, “Müebbet hapis cezası aldı, kasten adam öldürmek suçundan. Karar verilen cezanın az olmasına rağmen bizim mücadelemiz için önemliydi. Bu karar Türkiye’deki diğer aileler için de emsal olacak. Sizlere, bize destek olan siyasi partilere, STK’lere teşekkür ederim” diye konuştu.

Bugünkü duruşmayı Berkin Elvan’ın ailesi ve yakınlarının yanı sıra bazı CHP ve HDP milletvekilleri ile Taksim Dayanışması ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarıdan temsilcilerin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi izledi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

14 + 19 =

More in Haberler

To Top