Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Cemal Süreya memleketi Pülümür’de anıldı

Dersim

Cemal Süreya memleketi Pülümür’de anıldı

Şair Cemal Süreya memleketi Dersim’in Pülümür ilçesinde yapılan etkinlikle anıldı.

Sosyal medyada paylaşın
        
   

1937-38 Dersim Katliamı sırasında ailesiyle birlikte sürgün edilen şair Cemal Süreya ölüm yıldönümünde doğdu topraklarda anıldı.

Türkiye’nin en önemli şairlerinden biri ve İkinci Yeni Akımın öncülerinden biri olan Cemal Süreya, doğum yeri olan Pülümür’de anıldı.

Pülümür ve Tunceli Belediyesi tarafından ortak düzenlenen programda, Cemal Süreya’nın heykeline karanfiller bırakıldı, mumlar yakılarak Süreya için lokmalar dağıtıldı.

Buradaki programa Pülümür Kaymakamı Emrah Uzun, Belediye Başkanı Müslüm Tosun, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Cemal Süreya Pülümür’le özleşmiştir

Programda konuşan Belediye Başkanı Müslüm Tosun, “Cemal Süreya yeryüzünün farklı coğrafyalarına dağılmış Pülümür’ün seçkin evlatlarından biri olarak ilçemizin gurur kaynağı olmuştur. Bizlere düşen de bu değerlerin izlerini kaybetmeden gelecek nesillere taşımaktır. İşte bu yüzden Pülümür Belediyesi olarak ilçemizin bu müstesna evladını ilk önce heykeli aracılığıyla Pülümür’e taşıdık, köklerinin olduğu topraklarımıza” dedi.

Heykelin yapımında emeği olan önceki belediye başkanı ve belediye meclis üyelerine teşekkür eden Başkan Tosun, “Ayrıca ilçemizin tek ana caddesi olan Erzincan Caddesi Cemal Süreya olarak değiştirilmiştir. Pülümür Bellek ve Kültür Evi’ne Cemal Süreya Bellek Evi adı verilmiştir. İlçemizde bulunan Pülümür İlçe Halk Kütüphanesi’nin adını da Üvercinka Halk Kütüphanesi olarak değiştirilmesi talebinde bulunduk. Cemal Süreya’yı öne çıkaracak Pülümür ile özdeşleştirecek daha çeşitli etkinliklerimiz olacak. Bundan böyle Cemal Süreya adına olacak etkinliklerin merkezinin Pülümür olması yönünde çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Heykeli önündeki etkinliğin ardından ilçede bulunan Cemal Süreya Bellek ve Kültür Evi’nde ikinci program düzenlendi. Cemal Süreya’nın çizimlerinin yer aldığı serginin gezildiği etkinlik, Cemal Süreya’yı canlandıran canlı heykel, hayatını anlatan sinevizyon gösterimi, müzik dinletisi ve şiirlerinin okunmasıyla sona erdi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eight + 5 =

More in Dersim

To Top