Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Tehlike Altındaki Diller Masal Festivali II

Kırmancki

Tehlike Altındaki Diller Masal Festivali II

II. Tehlike Altındaki Diller Masal Festivali” 22 Ekimde saat 12.00-19.00 arasında Kadıköy Belediyesi Yeldeğirmeni SANAT mekân desteği ile gerçekleşecektir.

Sosyal medyada paylaşın
        
   

Laz Enstitüsü ve İstanbul Kafkas Kültür Derneği ortaklığı ile Avrupa Birliği’nin mali desteği ile yürütülen Laz-Çerkes Sivil Toplum Ağı projesi kapsamında düzenlenen  “II. Tehlike Altındaki Diller Masal Festivali” 22 Ekimde saat 12.00-19.00 arasında Kadıköy Belediyesi Yeldeğirmeni SANAT mekân desteği ile gerçekleşecektir. Festivalin genel yönetmenliğini İsmail Avcı Bucaklişi, sanat yönetmenliğini ise Turna Sümeyye Anıl yapmaktadır.

Festivalde, UNESCO tarafından tehlike altında olduğu tespit edilen  Lazca, Çerkesçe, Gagauz Türkçesi, Batı Ermenicesi, Ladino, Hemşince, Romeika, Zazaca, Pomakça, Abazaca/Abhazca, Süryanice, Romanes dillerinde masalllar, konserler, söyleşiler, halk dansları ile eşsiz bir gün yaşanacak.

Masal teması üzerine kurulan festival; müziği, dansı, şarkıları, masalları bir araya getirmesiyle önemli bir kültür ve sanat festivali olma niteliği taşıyor. UNESCO’nun tespitlerine göre ülkemizde bulunan yok olmaya yüz tutmuş dillerin, kültürlerin sesi II. Tehlike Altındaki Diller Masal Festivali ile yankılanacak ve aynı zamanda bu dillerdeki masalların bir dokümantasyonu yapılacak.

Ücretsiz ve yetişkinlere yönelik olacak festival Kadıköy Belediyesi Yeldeğirmeni SANAT’ın  mekân desteği ile gerçekleşecek.

Festivalde İstanbul Zaza-Der’den Gül Kapar Zazaca masal anlatacak.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

six + 4 =

More in Kırmancki

To Top