Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersimli Ressam İbrahim Çoşkun’un ‘Taşlaşmış Ağıtlar’ Sergisi İstanbul’da

Haberler

Dersimli Ressam İbrahim Çoşkun’un ‘Taşlaşmış Ağıtlar’ Sergisi İstanbul’da

Sanatta 40. senesini dolduran, yurt içi ve yurt dışında önemli koleksiyon ve müzelerde eserleri yer alan Dersimli resim sanatçısı İbrahim Coşkun’un 38´inci kişisel sergisi ‘Taşlaşmış Ağıtlar’, UNIQ İstanbul’da.

ibrahim-coskun

Sanatta 40. yılını kutlayan  Dersimli resim sanatçısı İbrahim Coşkun, 38’inci kişisel sergisi ‘Taşlaşmış Ağıtlar’ ile metruk yerlerdeki göçmüş ruhların sitemleri, iniltileri ve ağıtlarına göndermeler yapıyor. Kırk yıllık sanat serüveninin 35 yılını Avrupa’da geçiren Coşkun, içinde hep Anadolu’yu yaşattığını söylüyor.

taslasmis-agitlar-ibrahim-coskun1

Taşlaşmış Ağıtlar sergisi

Bu yıl 60 yaşına giren ve sanatta 40. senesini dolduran, yurt içi ve yurt dışında önemli koleksiyon ve müzelerde eserleri yer alan resim sanatçısı İbrahim Coşkun’un 38´inci kişisel sergisi ‘Taşlaşmış Ağıtlar’, 19 Ekim’de UNIQ İstanbul’da açıldı. Sergi 15 Kasım‘a kadar sürecek.

Tuval üzerine yağlı boya ile birbirinden özgün eserler yaratan İbrahim Coşkun’un yurt dışında ürettiği eserlerden oluşan sergisi, UNIQ Gallery ve UNIQ Office’deki geniş alanda izlenebilir.

Beni bu konulan nokta ikna etmiyor ama! Bu kadar duygu yüklü, bu kadar insanı sarsan, boşaltılmış yaşam alanlarının, yakılıp yıkılan evlerin, yanık kokan kömür sisli mağaraların, hayalet şehirleri andıran harabe yığınlarının sosyal içerikten yoksunluğu kabul edilebilir mi?’’  Birgit Kahle

‘‘Tarihe isyanı umududur Anadolu’nun. Buram buram mavisi, sarısı, yeşilidir. Acısı kederi taşlaşmış ağıtlarıdır. Resimden öte resimden üstedir gördüğüm şeyler. Bir de İbrahim ile öyle özdeşmişlerdir ki…’’ Aziz Nesin

‘‘Güçlü darbeler, güçlü çizgiler görüyorum. İyi ressamsın çocuk…’’ Ara Güler

‘‘İbrahim Coşkun’un resimleri güçlü bir çekicilikle yüklüdür. Bu resimlerle daha ilk temasımızda resimlerinin ifade yoğunluğu sizi haps ediyor. Sanatçının Ekspresif eseleri aynı zamanda soyut kuvvetli bir içerikle yüklüdür. Kendine has bir olgunluk ve kaliteyle üretilen bu çalışmalar resimden resime yoğunlaşıyorlar.’’ Dr. Tayfun Belgin Sanat Tarihçisi Osthaus Müzesi Direktörü

İbrahim Coşkun hakkında:

1955 yılında Dersim’de doğan İbrahim Coşkun, 1971’de Almanya’ya gitti. Aldığı akademik eğitimden sonra yakın ilişkiler içinde olduğu soyut resmin öncülerinden olan Prof. Fred Thiler tarafından soyut çalışmaya yönlendirildi. 1983 yılında ilk kişisel sergisini açan sanatçı, 1984 yılında askerlik görevi için Türkiye’ye dönmüştür. Ülkede geçen 5 yıl sonunda yeniden Almanya’ya dönen sanatçı hem Berlin hem de Bodrum’daki atölyelerinde resim çalışmalarını sürdürmektedir.İbrahim Coşkun hakkında, ikisi sanat tarihçisi ve Hagen Osthaus Müzesi Direktörü Dr. Tayfun Belgin tarafından, biri de Asmalımescit Sanat Galerisi tarafından yayınlanan 3 kitap bulunmaktadır.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × four =

More in Haberler

To Top