Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Sivas Davası Zaman Aşımına Uğramasın!

Alevilik

Sivas Davası Zaman Aşımına Uğramasın!

Toplumsal Bellek Platformu üyesi aileler Sivas davasının 6 Aralık günü görülecek duruşmayla zaman aşımına uğrayacak olması sebebi ile zaman aşımı ve devlet sırrı uygulamalarının insanlık suçu kapsamındaki davalarda geçerli olamayacağına dikkat çekmek için meclisteydiler.

Dersim News/ Ankara – Sivas Katliamı Davası öncesinde Meclis’te görüşmelerde bulunan Toplumsal Bellek Platformu üyesi aileler, BDP ve CHP Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı ziyaret ettiler.

Faili meçhul bırakılmış siyasi cinayetlerin aydınlatılması için, yetkileri arttırılmış bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulması talebiyle 11 Şubat 2010 tarihinde Meclis’e dilekçe veren Toplumsal Bellek Platformu üyeleri bugün yine TBMM’ye giderek parti grupları ve insan hakları komisyonu ile görüştüler.  Toplumsal Bellek Platformu üyesi aileler Sivas davasının 6 Aralık günü görülecek duruşmayla zaman aşımına uğrayacak olması sebebi ile zaman aşımı ve devlet sırrı uygulamalarının insanlık suçu kapsamındaki davalarda geçerli olamayacağına dikkat çekmek için meclisteydiler.

Platform üyeleri CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ile birlikte mecliste basın toplantısı düzenlediler.
Toplantıda konuşan Ağbaba:”Sivas Katliamının aydınlatılması için Meclis Araştırma Komisyonu kurulmalı; konu, siyasi malzeme edilmeden, oy kaygısına düşülmeden, insanların acılarıyla oynanmadan devlet adına özür dilenmelidir.”

ÇÜRÜMÜŞ ADALET

Sivas Davasının son duruşmasında savcının zaman aşımı talebi olduğuna dikkat çeken Ağbaba şunları söyledi:” Yakın tarihimizin en kara günlerinden biri olan katliam davasının son duruşmasında savcı zaman aşımı talep etmiştir. Sivas davası da, gereği gibi yargılamanın yapılamadığı, adaletin yerini bulmadığı davalara ne kadar çok benziyor değil mi? Örneğin; Kemal Türkler’in, Uğur Mumcu’nun katledilmesi, 16 Mart Maraş, Çorum, Malatya… Bunlar ve daha pek çok katliamın muhatapları, mağdurları adalet yüzü görmediler. Hemen hepsi ya zaman aşımına uğradılar, ya da çürümüş adalet düzeninin kazanında kaynayıp gittiler. Daha doğrusu o kazanın içinde kaynatıldılar. Şimdi sıra Sivas katliamı davasına geldi. Bu utanç davasını da o kazanın içine atma niyetindeler.”

SİVAS’TA ZAMAN AŞIMI OLAMAZ

2005 yılında yürürlüğe giren yasayla insanlığa karşı işlenen suçlarda zaman aşımının kaldırılmış olduğunu, ancak bu yasanın Sivas Davasını kapsamadığını belirten Ağbaba,”Bu yasa yeniden düzenlenmeli ve Sivas katliamı zaman aşımından kurtarılmalıdır. Devlet, faillerin yakalanabilmesi için özel hassasiyet göstererek firari sanıkları bulup mahkeme karşısına çıkarmalıdır. Suçlular hak ettikleri cezaya çarptırılmalıdır” diye konuştu.

AKP KATİLLERİ KORUYOR

Sivas Davası sanıklarından Vahit Kaynar’ın, yakalandığı ülkelerden iade alınmamasından Adalet, İçişleri ve Dışişleri Bakanlarının sorumlu olduğunu öne süren Ağbaba: “Adalet Bakanlığı bu süreçte hazırlıkları geciktirmiştir. İçişleri Bakanlığı gereken hassasiyeti göstermemiş, Dışişleri Bakanlığı ise diplomatik ilişkileri yeterli ve gerekli şekilde sürdürememiştir. AKP’li Bakanlar, bu konudaki duyarsızlıkları ile Sivas’ı bir kez daha yakmışlardır. Ne yazık ki Sivas katliamı sanıklarından kaç kişinin ceza aldığı, kaçının cezasının infaz edildiği ve kaç kişinin arandığı bugüne kadar bilinmemektedir. Sadullah Ergin, İdris Naim Şahin ve Ahmet Davudoğlu’na seslenmek istiyorum: Görevinizi yapınız. Katliamın firari sanıklarını, hükümlülerini bulup yargının önüne çıkartınız. Unutmayınız ki; zalimin zulmü varsa, mazlumun ahı vardır ve o ‘ah’ gelip bir gün sizi de bulacaktır” dedi.

Ağbaba konuyla ilgili Meclis’e soru önergesi verdiğini ve katliamın aydınlatılması için Meclis’te bir araştırma komisyonunun kurulması gerektiğini de sözlerine ekledi.

BİZE VERİLEN SÖZLER TUTULMADI

Toplumsal Bellek Platformu sözcüsü Abit Dursun ise şunları söyledi:” Meclis’e ilk ziyaretimizi 22 ay önce gerçekleştirdik. Maalesef o gün verilen sözler tutulmamış, bir arpa boyu yol alınmamıştır. Bugüne kadar 15 araştırma önergesi Meclis Başkanlığı’na verilmiş, ancak iktidar tarafından desteklenmemiştir. Bizler önyargısız şekilde tüm parti gruplarıyla görüştük ve görüşmeye devam ediyoruz. Zira insanlık suçunun partisi, siyasi grubu olmaz. Sivas Katliamının, zaman aşımı kalkanından, zulmünden kurtarılmasını istiyoruz. Zaman aşımı yeni cinayetlerin, kıyımların önünü açacaktır. Amacımız ülkeyi bu utançtan ve gelecek nesilleri bu kara lekeden kurtarmaktır. Meclis’te kurulacak bir araştırma komisyonuyla faili meçhullerin araştırılmasını ve kamuoyuna aktarılmasını istiyoruz. Bizim Meclisten başka gidecek yerimiz yok.”

Toplumsal Bellek Platformu üyeleri yarında Meclis başkanı Cemil Çiçek’le görüşecekler.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

three × 2 =

More in Alevilik

To Top