Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Kırmızı Bültenle aranan Sivas Katliamı sanıklarını Almanya koruyor!

Alevilik

Kırmızı Bültenle aranan Sivas Katliamı sanıklarını Almanya koruyor!

Sivas Katliamı davasında yargılanan ve Kırmızı Bültenle aranan 3 firari sanık Almanya tarafından korunuyor.

Sosyal medyada paylaşın
        
   

30 yıldır süren Madımak Katliamı davasında mahkeme utanç verici bir karara imza attı. Sivas Katliamı’na ilişkin firari 3 sanığın yargılandığı son davada mahkeme heyeti, davanın düşmesine karar verdi. Firari sanıklar Murat Sonkur, Eren Ceylan ve Murat Karataş’ın yargılandığı davada savcı 30 yıllık zamanaşımı süresinin dolduğu gerekçesiyle davanın düşürülmesini talep etmişti.

Almanya’da yaşayan firari sanıklar Murat Sonkur, Eren Ceylan ve Murat Karataş Alman devleti tarafından korunuyor!

“Bugün cezası kesinleşmiş 9 sanık halen yurt dışında”

Aradan geçen 30 yıl içerisinde Madımak’ın faillerinin çoğu ya yurt dışına kaçtı ya da hayatını kaybetti.

Sarıhan, bugün cezası kesinleşmiş 9 sanığın halen yurt dışında olduğunu söyleyerek, cezalarının infazı için henüz zamanaşımı olmadığını söyledi:

“Cezası kesinleşmiş 9 firarinin iadesi için için mücadeleyi sürdürmeliyiz, cezalarını çekmeleri gerekiyor. İnsanlığa karşı işlenmiş bir suçun eğer adaletle de karşılığı tanınmamışsa, yeni katliamlara yol açılmış olur.”

Sivas Katliamı'nda katledilen 33 aydın

Avukatlar: Kaç hükümlünün cezaevinde olduğu bilinmiyor

Sivas katliamını 2002’de sonuçlanan ana davasında sanıklar Anayasal düzeni değiştirme suçundan idam cezası aldı, idam kalktıktan sonra ağırlaştırılmış müebbet cezasına dönüştürüldü.

Davanın avukatları, halen en az 30 sanığın bu cezadan hükümlü olması gerektiğini ama kaçının cezaevinde olduğunun bilinmediğini söylüyor.

Yılmaz, “Halen cezaevinde kaç hükümlünün yattığına dair bilgileri Adalet Bakanlığı yıllardır bir türlü açıklamadı” dedi.

Sarıhan ise yıllar içerisinde hem avukat hem de milletvekili olarak çok kez bu bilgiye ulaşmak istediğini ama sonuçsuz kaldığını belirtti:

“30 sanığın içeride olması lazım ama defalarca ‘Kaç kişi içeride’ diye soruyoruz, bize sağlıklı bilgi verilmiyor.”

“Adalet Bakanlığı’ndan kamuoyunu bilgilendirmesini bekliyoruz. Ne kadarı cezaevine girdi, yattı, tahliye oldu ya da olmadı?”

“Almanya sanıkları iade etmiyor”

Avukatlar, sanıkların ağırlıklı olarak Almanya’da olduğunu ancak Almanya’nın sanıkların iadesini yıllar içinde türlü sebeplerle reddettiğini söyledi.

Bu davada kırmızı bültenle aranan firari üç sanığın da Almanya’da olduğunu ve adreslerinin bilindiğini söyleyen Yılmaz şöyle konuştu:

“Biz bunların Almanya’da olduğunu tespit ettirdik, yakalanması için her türlü işlem başlattık, kırmızı bülten çıkartıldı. Adreslerini mahkemeye sunuyoruz ama Almanya bu sanıkları vermek istemiyor.”

“Bu sanıklardan birinin Alman istihbaratında olduğuna dair duyumlarımız var. Almanya hem vermiyor hem de istihbarat elemanı olarak kullanıyor.”

Sarıhan ise geçmişte Almanya’nın sıkıyönetim mahkemelerini bahane ederek sanıkları iade etmediğini, bu tutumun 30 yıldır sürdüğünü söyledi:

“Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) kalktı, iade edin dedik, bu kez sizde idam cezası var, iade etmiyoruz dediler. İdam kalktıktan sonra da başvurduk, sonuçsuz.”

“En son 3 sanıkla ilgili başvurumuzda, ‘dosyalarında insanlığa karşı suç işlediklerine dair yeterli izlenim yok’ diye iade etmediler. Hepsinin nerede olduğunu biliyoruz, adreslerini biliyoruz, ne yaptıklarını biliyoruz ama Almanya’nın bu tutumunu kabul etmek mümkün değil.”

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 − seventeen =

More in Alevilik

To Top