Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

PSAKD’de “Gezi” İstifası

Alevilik

PSAKD’de “Gezi” İstifası

Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri yöneticisi Eren Aksoyoğlu, Kemal Bülbül yönetimindeki PSAKD’nin Gezi Parkı Direnişi sürecini desteklemediği için görevinden istifa ettiğini açıkladı. 

KEMAL BÜLBÜL’ÜN TAVRI NEDENİYLE İSTİFA ETTİ

Eren Aksoyoğlu’nun açıklaması şöyle: 

Türkiye demokratik kamuoyuna, Türkiye gençliğine, Demokratik Alevi hareketine ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği üyelerine;

psakd logosu

psakd logosu

Derneğin son kongresinde seçilerek göreve başlamış bir yönetici olarak aşağıda belirttiğim sorunlar nedeniyle dernek kurullarındaki tüm görevlerimden istifa ediyorum.

Bundan yaklaşık 1 yıl önce yapılan dernek kongresinde seçilen ve tüm kurulların başkanlığını yapan Kemal Bülbül’ün Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ile ilişkisi kısa süre içerisinde derneğin ve çevresinin demokratik işleyişini değiştirmiştir.

Zira genel başkan Kemal Bülbül, özellikle Taksim Gezi Parkı direnişiyle başlayan ve ülkeye dalga dalga yayılan direniş hareketlerine karşın Alevileri ve derneğin etki alanı içerisine aldığı Alevi hareketini direnişe destek olmak konusunda sokağa indirmemiş, tam tersine, Kürt hareketiyle aynılık içerisinde ikircilikli bir tutum sergilemiştir. Dinamikleri farklı olan Kürt hareketi ve Alevi hareketinin yönteme ve öze ilişkin siyaset yapma tarzının aynılaşması Aleviler ile Alevi hareketinin arasına mesafe sokmuş; bu doğrultuda Pir Sultan Abdal Kültür Derneği genel başkanının tavrı belirleyici olmuştur.

Bütün bunlar ele alındığında, genel başkan Kemal Bülbül’ün devrimci mücadeleye eşlik eden Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi ve Şubelerini, sınıfsal pozisyon alışından kopararak esasen Alevi hareketinin dinamiklerinden koparmıştır. Bu girişimler bilerek ve isteyerek Alevi hareketini ve Alevilerin sorunlarını Kürt hareketinin ve Kürt sorununun arkasına iteklemek ve kitleler nezdinde görmezden gelinmesini sağlamaya yöneliktir. Şüphesiz Kürt sorunu Türkiye’nin demokratikleşme sorunudur. Ancak Alevi hareketinin varoluş amacı öncelikli olarak Alevilerin sorunlarını çözmeye yönelik olmalıdır. Zira Alevi hareketi Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin son kongresine kadar Türkiye’nin gündeminde kalmayı başarmış ve Alevilerin sorunlarının çözümünde belirleyici olmasına rağmen bugün bütün belirleyiciliğini yitirmiştir. Hem öncesinde hem de Gezi Parkı direnişi esnasında da devasa kitlesini hareket ettirmeye yönelik isteksizliği Alevi hareketini demokratik kamuoyundan koparmaya ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği genel başkanı Kemal Bülbül’ün Kürt hareketi içerisindeki yerini belirlemeye yöneliktir.

Bütün bunları bir kenara koyarak başka bir sorunu daha gündeme taşımaya gerek vardır, genel başkan Kemal Bülbül’ün belirleyici olduğu yönetimi iş çıkarabilme becerisine sahip olsa dahi bizzat başkan tarafından engellenmektedir. Merkez yönetim kurulu toplantılarının sadece bilgi verme amacı taşıması antidemokratiktir. Bu durum beraberinde dernek çevresinin yönetime dair eleştirilerini yükseltmesine neden olmaktadır. Tüm bu eleştirilerin birçoğu maksadını aşmasına rağmen haklılığı da beraberinde taşımaktadır. Bütün bu tartışmalar çerçevesinde, bu isteksizliğe ve antidemokratik yönetim biçimine daha fazla tahammül gösteremiyor; Madımak katliamının 20. yılı anmalarını sırasında tüm görevlerimden istifa etmek zorunda kaldığım için tanıdığım ve henüz tanışmadığım yol arkadaşlarımdan özür diliyorum.

Saygılarımla,

Eren Aksoyoğlu

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
2 Comments

2 Comments

  1. dersimli sixo

    22/06/2013 at 01:57

    gezi meselesi uc bes agac meselesi ,degildir.mesele erdoganin,bir kac yildan beri,haksiz olarak,insanlara,kendisinin,yasaam tarzini,baskalarina,zorla dayatmasi,meselesidir,ve bu olay gezi parki.olayiyiyla,yillarca susup,patlayan,bir halk direnisidir,,ama yasanan baris ve muzakere sureci vardir,tabiki taraflarin,surecden dolayi taraflarin bu olaya mesafeli durma strazeji,daha cok gencin olmemesini,,saglamak icin Dogru bir tavirdir,,kimsenin duygusal davranma luxsu yoktur,cunku kimsenin bu insanlari oldurmeye Hakki yoktur,GERCEK DEMOKRATLAR;CHP;DYP:MHP:DONEMINDEKI YONETIMDE;;;DOGU GUNEYDOGUDA;3500:KOY YAKILDI;17000,00INSAN GOZALTINA ALINIP::OLDURULDU::ASIT GOLLERINE ATILDI;;;OLDURULUP KUYULARA ATILDI ;;KEMIKLERI YAWAS YAWAS CIKMAYA BASLIYOR;;;BU DEMOKRATLAR ;EYLECILER OZAMAN NERDEYDI;;;;O ZAMANLAR OLDURULEN DEMOKRAT GECLERIN;;OLDURULMESINE ALKIS TUTUYORLARDI;;;KIZLARIMIZA TECAWUZ EDILIKEN NERDEYDILER;;;DEDEMIZE;;;BOK YEDIRLKEN;;; NERDEYDILER;;;EVIMIZ YAKILIRKEN;NERDEYDILER;;;KENDISINE DEMOKRAR;WEYA SOLCU ;;DIYEN;;INSANLAR KURT KELIMESI DUYDUGUNDA EN BUYUK TURK IRKCISI OLUYORLAR;

  2. TUNALI

    29/06/2013 at 12:19

    Onlarin gecmiste dogru tavri gostermemesi, bizim de bugun ayni duyarsizligi gostermemizin gerekcesi olamaz. Aleviler kisi olarak degil orgut olarak ta gezi parki mucadelesine katilmaliydi. Gezi parkinda cadirlarimiz acilmali, Cemevlerimiz direniscilere as tasimaliydi. Tarih yazan bu mucadele, kitlelerin bilinclenmesinde de cok onemli bir oynamaktadir. Oradaki mucadeleye katilan biri, surec icinde butun ezilenlerle empati kurmaya baslayacak, giderek toplumsal butun haksizliklara tavir alacaktir. Dun Kadikoy ve Besiktas’ta Lice icin yapilan yuruyusler bunun ilk adimlaridir. AKP’nin korkusu da budur ve degisik aciklamalarla bu birligi engellemeye calismaktadir. O nedenle yorumlarimizda sorumlu olalim, “o zaman neredeydiniz” deyip itmek yerine “iyi ki geldiniz” deyip kollarimizi acmaliyiz. Yoneticilerimiz degisik zamanlarda ‘Yol cümleden uludur’ sozunu tekrarlamakta. Bizlerin de onlara “sizlerin milletvekilligi hesaplarindan da” dememizin zamani gelmistir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one + 20 =

More in Alevilik

To Top