Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

AKP’nin Yeni Oyunu: 2. Alevi Açılımı!

Alevilik

AKP’nin Yeni Oyunu: 2. Alevi Açılımı!

“1. Alevi Açılımı” fos çıkan AKP hükümeti yeni oyunlar peşinde. AKP, Alevileri bir kez daha kandırmak için 2. Alevi Açılımını yapacak. 

Dersimnews.com – 11 yıldır iktidarda olduğu halde Alevilerin sorunlarını görmezden gelen AKP  yeni oyunlar peşinde. Alevilerden oy alamayan AKP, yeni açılımlar altında Alevileri kendisine çekmeyi hedefliyor.

1. “Alevi Açılımı”nda umduğunu bulamayan AKP Hükümeti, yeni açılım peşinde. Hükümete yakın gazetelerde yer alan habere göre  hükümet yeni bir Alevi açılımı üzerinde çalışıyor.  Henüz üzerinde çalışılan, taslak aşamasındaki açılımın detayları ortaya çıktı.

Buna göre; Alevi dedelerinin maaş bağlanacak, Alevi Dedelere hükümet sertifika verecek. Sertifakası olmayan Dede Cemevlerinde Dedelik yapamayacak.  AKP’nin hedefinde Tekke ve Zafiyeler Kanunu da var.

AKP’nin üzerinde çalıştığı taslakta şunlar yer alıyor:

VAKIF YASASI: İnanç ve Kültür Vakıfları yasa tasarısı hazırlanacak.

TEK ÇATI: Alevi dernek ve vakıfları, Hacı Bektaş-ı Veli Vakfı’yla irtibatlandırılmasına çalışılacak.

İNANÇ MERKEZİ: Cemevleri bu vakıflara bağlı olarak ‘inanç ve kültür merkezi’ olarak hizmet verecek.

ÜCRETSİZ ARSA: Belediyeler cemevleri için ücretsiz arsa tahsis edecek.

MADDİ DESTEK: Hacı Bektaş-ı Veli Vakfı’nın maddi olarak desteklenmesi sağlanacak. Bu vakıf üzerinden tüm dernek ve vakıflar aracılığıyla Alevi vatandaşların etkinliklerine kaynak aktarılacak.

ÜNİVERSİTE ADLARI: Nevşehir Üniversitesi’ne Hacı Bektaş-ı Veli, Tunceli Üniversitesi’ne de Pir Sultan Abdal ismi verilebilir.

ALEVİLİK KÜRSÜSÜ: Hitit Üniversitesi bünyesinde bir Alevilik kürsüsü oluşturulması da gündemde.

DEDELERE KAYNAK: Alevi dedelerinin maddi durumlarının iyileştirilmesine dönük planlamalar da var.

SERTİFİKALI DEDE: Alevi dedelerine ‘İnanç Önderi’ sertifikası verilecek. Alevi dergahlarının temsilcilerinin de eğitmen olarak görev yapacağı seminerlere katılıp sertifika alan dedeler, ‘İnanç Önderi’ olarak cemevlerine atanıp, maddi olarak desteklenecek.

MÜFREDAT DEĞİŞECEK: Türkiye’de ilk kez 2004’te ders kitaplarına giren Alevilik konusunun, müfredatta daha detaylı olarak işlenmesi sağlanacak.


ÇALIŞTAYLAR FOS ÇIKTI!

AKP Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bağlı olduğu Devlet Bakanlığı döneminde Faruk Çelik tarafından Alevi çalıştayları yapılmış ancak somut bir sonuç alınamamıştı. Görüşmeler cemevlerinin ibadethane sayılması ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yapısı gibi bazı konularda durmuştu.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 + 16 =

More in Alevilik

To Top