Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Gülen ve Doğan’dan Cami-Cemevi Projesi

Alevilik

Gülen ve Doğan’dan Cami-Cemevi Projesi

Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan, “Gülen Cemaati bizimle birlikte cami-cemevi-aşevi kompleksi yapmak için iki ilde arsa aldı” dedi.

Dersimnews.com – Gülen Cemaati, Cem Vakfı’ya beraber iki şehirde cami ve cemevinin yan yana olduğu bir kompleks projesini hayata geçiriyor.

Radikal’in haberine göre, Gülen Cemaati, Ankara ve İstanbul ’da cami, cemevi ve aşevinin bir arada bulunduğu bir proje için harekete geçti. Kompleks için iki şehirde arsalar alındı, vakıflar kuruldu, mimari çizimlere başlandı. Fakat henüz ruhsatlar alınmadığı için inşaata başlanamadı. Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan, projeye destek verdiğini, siyasetçilerin aksine cemaatin mezhepler arası barışa katkıda bulunduğunu ifade ediyor.

CAMİ VE CEMEVİ YAN YANA

Radikal’e konuşan Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın Basın Sözcüsü Erkam Tufan Aytavı Aytav da bilgiyi doğrulayarak, bu amaçla Ankara ve İstanbul’da iki vakıf kurulduğunu, vakıfların Sünni ve Alevilerle birlikte yönetileceğini, iki ilde arsaların satın alındığını ve ruhsat beklendiğini kaydetti. Vakıfların tüzüğü konusunda Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan’dan destek alındığını kaydeden Aytav, ruhsat çıkar çıkmaz inşaata başlanacağını ifade etti.

PARA VE ARSA CEMAATTEN

İzzettin Doğan ise proje için görüşmelerin sürdüğünü ifade ederek, cemevi çizim aşamasında olduklarını belirtti. Doğan, şunları söyledi: “Fethullah Hocaefendi’nin dostları Ankara ve İstanbul’da iki arsa üzerinde ayrı binalar halinde hem cami ve hem de cemevi yaptıracak. İkisine ortak aşevi olacak. Benim de projeye desteğim var. Ben barışı savunan biriyim. Barışı geliştirecek her türlü harekete destek veririm. Sünni bir mimar arkadaşımız bir cemevi çizmiş. Fakat bir Alevi mimar arkadaşımız tarafından tekrar tartışılıp onaylanması gerekir. Vakfımızın maddi gücü yok. Dolayısıyla masrafları onlar karşılayacak.”

Alevi toplumunun proje konusunda kendilerini dinleyeceğini kaydeden Doğan, “Diyanet’in kurdurduğu çakma Alevi dernekleri itilaf devam etsin diye bir tavır içinde olmazlarsa, barış hareketine bizim destek vereceğimizi bilirler. Siyasetçiler bütün çabalarına rağmen Alevi-Sünni çatışmasını yaratamıyorlar. Sayın Başbakan ‘Alevi-Sünni kardeştir’ dese de uygulama tam tersi. Cemaat tam tersine cemevi yapımını hep destekledi. Hocaefendi eskiden sadece telkinde bulunuyordu. Şimdi bir adım ileriye gidiyor. ‘Bunun önderliğini biz yapalım’ diyor. ‘Cem Vakfı’nın imkânları yeterli değil, bizde varsa paylaşacağız’ diyor” dedi. (radikal)

Fetullah Gülen ve İzzettin Doğan uzun zamandır yakın ilişkiler sürdürüyorlar. Ancak Aleviler bu durumdan rahatsız

Fetullah Gülen ve İzzettin Doğan uzun zamandır yakın ilişkiler sürdürüyorlar. Ancak Aleviler bu durumdan rahatsız

ALEVİLER PROJEYE TEPKİLİ

Cumhuriyetçi Eğitim Vakfı (CEM) Başkanı İzzettin Doğan proje içinde yer almasına rağmen Aleviler projeye sıcak bakmıyor. Gülen Cemaati’nin bu projesinin Alevileri  sünnileştirme projesi olduğuna inanan Aleviler İzzettin Doğan’a da tepkili. Doğan’ın Aleviler adına hareket ediyormuş gibi davranması Alevilerin tepkisini çekiyor.

Fetullah Gülen’in daha önce Aleviler için söylediği sözler Alevilerin tepkisini haklı çıkarıyor. Gülen daha önce bir konuşmasında “Tunceli Alevilerin dini yoktur” demişti.  İzzettin Doğan’ın gerek AKP’nin Alevi Çalıştayları’na gerekse Akil İnsanlar Heyeti içinde yer alması Alevileri rahatsız etmişti.  (Dersimnews.com)

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

  1. Asmen Ercan Gür

    30/06/2013 at 10:30

    Bu suyu çıkmış Osmanlı’dan miras eski bir konsepttir. Alevileri Sunnileştirmek için bir tuzaktır.”Unutmayalım ki, balığa atılan oltaya her zaman bir solucan takılmaz, bazı balıklar (Alabalık gibi) küçük bir balık (İ. Doğan Hocaefendi) ile avlanır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen − one =

More in Alevilik

To Top