Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

ABF: Bozdağ’a Yapılan Saldırı Alevilere Mâl Edilemez!

Alevilik

ABF: Bozdağ’a Yapılan Saldırı Alevilere Mâl Edilemez!

Alevi Bektaşi Federasyonu: Hacıbektaş’ta Bekir Bozdağ’a yönelik saldırının Alevilere mal edilmek istenmesini kabul edilemez.


Dersimnews.com – Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF)
,  Bekir Bozdağ’ın Hacıbektaş’ta bir kişinin saldırısına uğramasıyla ilgili açıklama yaptı.
“Saldırı kabul edilemez, neden sonuç ilişkisi yok sayılamaz” başlıklı açıklamada;  Bozdağ’a yönelik saldırının Alevilere mal edilmek istendiğine vurgu yapıldı.

ABF Genel Sekreteri Adnan Özdemir tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

SALDIRI ALEVİLERE MAL EDİLEMEZ!

“Hünkarımız Hacı Bektaş Veli’yi anma törenlerinde yaşanan ve Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’a yönelik tepkinin şiddete dönüşmesini kabul etmiyoruz.
73 millete bir gözle bakan biz Aleviler; saldırının yapılması kadar, saldırı üzerinden yine hedefe oturtulmayı kabullenmiyoruz. 
Biz Aleviler; gelişmenin seyrinin şiddete yönelmesi, şiddete başvuranın etkisiz hale getirildiği halde şiddetle teşhir edilmesini de kabul etmiyoruz. Şiddete başvuranın etkisiz hale getirilmesi sonrasındaki davranışlar, tribünlerde ve alanda yer alan- olayın nedenini bilmeyen Alevileri tahrike yönelik davranışlardır.

Biz Aleviler; Bu davranışı engelleyenler ve yatıştıranları, olası halk-polis karşılaşmasını engelledikleri Yavuz ‘un Selimliği ile değil aklı selim davrandıkları için kutluyoruz.

RÜZGAR EKMEYİN!

Sayın Bozdağ’a geçmiş olsun diyoruz, ama bir de hatırlatma da bulunuyoruz: Rüzgar ekmenin anlamı yoktur, önemli olan gereksiz ve gerilim yaratacak fırtınaların engellenmesidir. Barışın ve hoşgörünün egemen olduğu Hacı Bektaş’ta , Adli işlerin azlığı nedeniyle adliyenin bir başka ilçeye taşındığını Sayın Bozdağ’da bilmektedir. Hacı Bektaş’a TOMA getirilmesini, Çevik kuvvet yığılmasını da anlamsız buluyoruz.

Son dönemde Alevilere yönelik ötekileştirme, asimilasyoncu tavırlara rağmen, bireysel ve asla desteklemediğimiz Bozdağ’a yönelik şiddetle aşılamayacağını, karşılık olamayacağını biliyoruz. Bireysel yapılanın yeni baskıların gerekçesini oluşturmamasını diliyor, Eşit yurttaşlık, Laik Demokratik Türkiye talebimizi her fırsatta, her koşulda dile getireceğimiz kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.”

NE OLMUŞTU?

16 Ağustos’ta Nevşehir Hacıbektaş ilçesinde düzenlenen Hünkar Hace Bektaş Veli Anma ve Kültür Etkinlikleri’ne katılan Başbakan yardımcısı Bekir Bozdağ kürsüde konuşma yaptığı sırada protesto edilmişti. Bozdağ kürsüden indiği sırada bir yurttaşın yumruklu saldırısına uğramıştı.

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen − three =

More in Alevilik

To Top