Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Adıyaman’da Cemevinin Temeli Atıldı

Alevilik

Adıyaman’da Cemevinin Temeli Atıldı

Vatandaşlar tarafından toplanan yardımlarla yapımına başlanılan cemevinin temeli için Karapınar Mahallesi’nde temel atma töreni düzenlendi.

Dersimnews.com – Alevi vatandaşlara ait evlerin işaretlendiği Adıyaman Karapınar Mahallesi’nde cemevi yapılıyor.

Alevi Kültür Dernekleri Adıyaman Şubesi, Karapınar Mahallesi’nde yapılacak olan cemevi için temel atma töreni düzenledi.  Törene Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün, CHP İstanbul Milletvekili Müslüm Sarı, , Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Engin Gündük, Adıyaman Belediye Başkanı Necip Büyükaslan ve binlerce  Alevi yurttaş katıldı. Açılış konuşmasını yapan Alevi Kültür Dernekleri Adıyaman Şube Başkanı Rıza Tanrıverdi, cemevinin yapımında emeği geçenlere teşekkür etti.

adiyaman-karapinar-cemevi

GÜNDÜK: NEREDE ZULÜM VARSA ORASI KERBELA’DIR

Törende konuşan Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Engin Gündük  konuşmasına Şeyh Bedrettin’in “Hakikat konuştuğunuz değil, hakikat yaşadığınız” sözleriyle başlayarak, Başbakan Erdoğan’ın son dönemlerde Alevi yurttaşlara ilişkin sarf ettiği sözleri hatırlattı.

Başbakan’ın “Alevilik Ali’yi sevmekse ben dört dörtlük Aleviyim” şeklindeki sözlerini eleştiren Gündük, Aleviliğin “taraf olmak” anlamına geldiğini tıpkı Kerbela savaşında Kerbelaya su taşımaya çalışan karıncanın meselesi gibi olduğunu söyledi. Tarih boyunca yaşadıkları topraklarda kırıma uğrayan Alevilerin katliam yaptığını kimsenin söyleyemeyeceğini vurgulayan Gündük, “Hiç kimse Alevilerin katliam yaptığını söyleyemez. Sürekli kardeş olduklarını söylüyorlar. Evet insan olduğumuz için kardeşiz ama aramızda farklılıklar var. Aramızda ki farklılıkları asla ırkla, dinle, dille tasvip edilecek taraflar değiliz. Bizler Dersim’den Roboski’ye katliam yapanlarla taraf değiliz” dedi.

Suriye’de dış destekli silahlı çetelerin masum sivil yurttaşlara yönelik katliamlarını hatırlatan Gündük, “Bizim için nerede zulüm varsa orası Kerbaladır. Eğer orada bir masum ölüyorsa o bizim için imam Hüseyin’dir ve Suriye’de yaşanan katliamları kim yapıyorsa, kim devam etmesine destek veriyorsa onlara lanet olsun” diye konuştu.

BÜYÜKASLAN: BİZİM KIRMIZI ÇİZGİMİZ YOK

Kürsüye çıkarak kalabalığa seslenen Belediye Başkanı Necip Büyükaslan, Adıyaman’da çok sayıda alevi vatandaşın yaşadığını belirterek, şunları söyledi:

“Şehrin batısında çok sayıda alevi kardeşlerimiz oturmaktadır. Adıyaman’ın tüm mahallerinde tüm sokaklarında oturanlar var. Bizim kırmızı çizgimiz yok. Ama çoğunluk olarak alevi köylerimiz şehrin batısında olduğu için herkes kendi köyüne bakan yönde toplandıkları için burada da kendi cemlerini yapmak kendi inançlarını yapmak için cemevi ihtiyaçlarını karşılamak bizim görevimizdir. Bana böyle bir teklif geldi. Buradaki alevi kardeşlerimizin haklı talepleriydi. Bizde bunu karşılamak üzere belediyemize ait bu alanda bir taziye evi yapmıştık. Büyük bir yerdi. Görüştük geri kalan kısmıda cemevine tahsis edilmek şartıyla burası bir kompleks oldu. Hem taziye evi hem de cemevi bir arada olmuş oldu.”

CHP’Lİ AYGÜN: İLLEGAL İSLAM DEVLETİ DİYE BİR ÖRGÜT VAR

Törende son olarak konuşan CHP  Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün, barış sürecine ve Suriye’deki çatışmalara değindi. Barış sürecinde kimsenin hayatını kaybetmemesinin çok olumlu olduğunu ifade eden Aygün, “Barış süreci kimsenin hayatını kaybetmemesi akan kanın durması bakımından çok olumluydu. Ancak gerek Suriye’de gerek Irakta çatışmalar can kayıpları hem barışı değerlendirmemizi sağlıyor, hem de bu barışın kalıcı hale gelmesi için çatışmasızlık kalıcı hale gelmesi için sorumlulukları arttırır. Bu bakımdan yurttaşların başta olmak üzere ana dilde eğitim almaları bütün azınlıkların insan olmaktan bütün hakları anayasa üzerinden tanınması gerekiyor” dedi.

Suriye’deki çatışmalarla ilgili de İslam Devleti diye cihatçı terörist bir örgütün olduğunu belirten Hüseyin Aygün, şunları söyledi:

“Bir örgüt var. İllegal İslam Devleti diye bir örgüt var. Bunlar dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen cihatçı teröristlerdir. Bunlar Suriye halkını temsil etmiyorlar. Suriye halkı bunların mücadelesini onaylamıyor. Humus’ta Suriye’nin kuzey kesimlerinde kendisi gibi inanmayan insanları ne kadar katlettiğini yakinen gördük, ama burada kimyasal silahlarında kullanılması kendi kirli emellerine ulaşmak için masum insanları öldürme yoluna tevessül edebileceğini biliyoruz. Kınıyorum lanetliyorum.”

Konuşmaların ardından deyişler ile devam eden törende Adıyaman yöresine ait semah dönüldü. Tören yemek ikramı ile son buldu.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × five =

More in Alevilik

To Top