Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

‘Kötü Ayin Yapan Kızılbaşlar’ Diyen Mahlukata AKP Torpili

Alevilik

‘Kötü Ayin Yapan Kızılbaşlar’ Diyen Mahlukata AKP Torpili

Yazdığı kitapta Alevilere hakaret eden “prof.” ünvanlı mahlukatı AKP Hükümeti, Yunus Emre Enstitüsü’ne Başkan olarak atadı.

Dersimnews.com Kitabında Aleviler için ‘Kötü ayin yapan Kızılbaşlar’ diyen “Prof.” ünvanlı  Hayati Develi’yi enstitüye başkan yaptı.

Her fırsatta “Alevi açılımı”ndan söz eden AKP hükümeti,  Açıköğretim Fakültesi’nde okutulan ve içinde Alevi yurttaşlara yönelik “Kötü ayin yapan Kızılbaşlar. Allah onları kıyamete kadar aşağılık ve adi etsin” sözlerinin yer aldığı “Türk Dili Edebiyatı Osmanlı Türkçesi Grameri 2” adlı kitabın yazarı sözde “Profesör” Hayati Develi’nin Yunus Emre Enstitüsü’ne başkan olarak atanmasında bizzat hükümet üyelerinin imza verdiği öğrenildi.

alevilere-hakaret-eden-mahlukat

Alevilere hakaret eden mahlukat: Hayati Develi

 

 

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre;  Enstitüye başkan olarak atama Yunus Emre Vakfı’nın mütevelli heyeti tarafından yapılabiliyor. Vakfın mütevelli heyeti ise Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek gibi isimler yer alıyor.

 Hayati Develi’nin, Açıköğretim Fakültesi’nde okutulan “Türk Dili Edebiyatı Osmanlı Türkçesi Grameri 2” adlı kitabında Alevi yurttaşlara, “Kötü ayin yapan Kızılbaşlar. Allah onları kıyamete kadar aşağılık ve adi etsin. Din zamanlarında namaz kılınmıyordu” şeklinde hakaret ettiği ortaya çıkmıştı.

Develi’nin bu sözlerinin ardından da Yunus Emre Enstitüsü’nde “danışman” olarak görev yapan Prof. Dr. Onur Bilge Kula, “Adımı Develi ile yan yana yazdırmam” diyerek görevinden istifa etmişti. Develi’nin görevlendirilmesinin Yunus Emre Vakfı’nın mütevelli heyeti tarafından yapıldığı öğrenildi.

VAKIF DEĞİL AKP’NİN ÇİFTLİĞİ

Vakfın söz konusu mütevelli heyeti ise şu üyelerden oluşuyor:

“Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Kültür ve Turizm BakanıÖmer Çelik, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk Dil Kurumu Başkanı Mustafa Kaçalin, 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonu kapsamında adı tapelerde geçen HaberTürk yöneticisi Fatih Saraç’ın ağabeyi, YÖK BaşkanvekiliYekta Saraç, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Derya Örs, Galatasaray Üniversitesi Rektörü Ethem Tolga, İstanbul Şehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Ömer Bolat, Bartın Üniversitesi Rektörü Ramazan Kaplanve yazar Rasim Özdenören.”

Onursal Başkan Abdullah Gül

Ayrıca kuruluş amacı “Türkiye’yi, Türk dilini, tarihini, kültürünü ve sanatını tanıtmak; bununla ilgili bilgi ve belgeleri dünyanın istifadesine sunmak; Türk dili, kültürü ve sanatı alanlarında eğitim almak isteyenlere yurtdışında hizmet vermek; Türkiye’nin diğer ülkeler ile kültürel alışverişini artırıp dostluğunu geliştirmek amacıyla 05.05.2007 tarihli ve 5653 sayılı yasayla kurulmuş bir kamu vakfıdır”denilen vakfın kurucu mütevelli heyeti üyeleri de şöyle:

“Cumhurbaşkanı Abdullah Gül (Onursal Başkan), eski Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu.”

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one + 2 =

More in Alevilik

To Top