Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Samandağ’da Aleviler IŞİD’e Karşı Yürüdü

Alevilik

Samandağ’da Aleviler IŞİD’e Karşı Yürüdü

Hatay’ın Samandağ ilçesinde, tekfirci selefi teröristlerin Suriye ve Irak’ta gerçekleştirdiği katliamlara ve Hatay sınırına doğru oluşturduğu tehdide karşı “Yaşam Hakkına Saygı Yürüyüşü” yapıldı.

Hatay’ın Samandağ ilçesinde, tekfirci selefi teröristlerin Suriye ve Irak’ta gerçekleştirdiği katliamlara ve Hatay sınırına doğru oluşturduğu tehdide karşı “Yaşam Hakkına Saygı Yürüyüşü” yapıldı.

samandag-iside-karsi-yurudu

Cumhuriyet Parkı’nda toplanan yüzlerce kişi ellerinde çeşitli döviz ve Hatay’ı simgeleyen kardeşlik heykeli fotoğraflarıyla Hazreti Hıdır Türbesi’ne kadar yaklaşık 7 kilometre yürüdü. Ayrıca Abdullah Cömert alanında toplanan diğer bir grupta gerekleştirdikleri basın açıklamasının ardından yürüyüş koluna dahil oldu. Burada Samandağ ve Defne Halkı adına basın açıklamasını Nurettin Bolat okudu.

Okunan açıklamanın metni; ‘Başta IŞİD olmak üzere, Ortadoğu’da din, ırk, mezhep, yaş ve cinsiyet gözetmeksizin masum insanları hunharca katledenlere karşı Hatay halkı olarak birlik, beraberlik, kardeşlik, dayanışma ve barış duyguları içinde sesimizi tüm dünyaya haykırmak üzere toplandık. Tedirginiz, can güvenliğimizin tehdit altında olduğunu hissediyoruz ve görüyoruz, çocuklarımızın geleceği ile ilgili endişeliyiz. Bizler bu kaygıları taşırken devlet yetkililerini acil önlemler almaya davet ediyoruz. İş işten geçtikten sonra isyan ve ağıtların fayda sağlamayacağı aşikardır. Bu çetelerle işbirliği yapan ve bu kaostan nemalanan bütün kesimler bilsin ki onlar da er ya da geç hedef tahtasına oturacaklardır. Yetkililerimiz elini kolunu sallayarak sınırlarımızdan geçen bu canileri görmüyor mu, yoksa göz mü yumuyorlar. Tüm yetkilileri göreve davet ediyoruz, Hatay halkı olarak ailelerimizi, kendimizi ve ilimizi savunmaktan aciz olmadığımızın bilinmesini istiyoruz ancak gözü dönmüş katillerle karşı karşıya bırakılmak ve can güvenliğimizi kendimiz sağlamak zorunda kalmak istemiyoruz. Reyhanlı’yı unutmadık, Kesep yanıbaşımızda, Ortadoğu masum insanların kanına boğulmuş durumda. Hatay halkı olarak bu katliamlara göz yumulmamasını ve bu tekfirci grupların derhal sınır dışı edilmesini ve terörist ilan edilmesini istiyoruz. Sokaklarımızda başıboş gezen bu katillerle aynı havayı solumak istemiyoruz. Barış, huzur ve kardeşlik kenti olarak bilinen Hatay’ın bu özelliğini yitirmesini istemiyoruz.”

CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz ile Alevi inanç önderi Ali Yeral’in de katılarak destek verdiği yürüyüş boyunca; ”Kahrolsun ABD İşbirlikçi AKP, Hatay Uyuma IŞİD Kapıda, Samandağ Halkı Omuz Omuza, Ortadoğu Halkları Sıklaştırın Safları” sloganları atıldı.

Ferhat Aktaş/ Taha Haber

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

four + eleven =

More in Alevilik

To Top