Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Alevilerden Bir Uzun Yürüyüş

Alevilik

Alevilerden Bir Uzun Yürüyüş

Aleviler AKP iktidarının şeriatçı, faşist uygulamalarına dur demek, Asimilasyonu sona erdirmek için sivil itaatsizlik eylemlerini tüm demokrasi güçleriyle birlikte sürdürmelidirler.
alevi-yurusu-duzce

Farkında mısınız, günlerdir bu ülkenin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine, 12 Alevi Ocağından–Dergâhından, 15 noktadan Ankara’ya doğru gruplar halinde yürüyüşler başladı.

15 Eylül’de özelde Dersim’li, genelde tüm Alevi Kızılbaşlar Bektaşiler için çok önemli bir yeri ve değeri olan Dersim Nazımiye Düzgün Baba’dan başlayan yürüyüş kolları, 18 Eylülde Kırklareli Topçu Baba’dan, 21 Eylül’de Hamza Baba ve Antalya Abdal Musa’dan, 23 Eylül’de Diyarbakır’dan, 24 Eylül’de Adana Çaban Dede ve İstanbul Kırkağaç Tekkesi ve Kadıköy’den uğurlanan grubun yürüyüşüyle devam ediyor..

Yürüyüş kolları Sivas’ta Pir Sultan Abdal’ın Köyü Banaz’dan, Tokat Hubyar Sultan’dan, Amasya Piri Baba’dan, Hacıbektaş Serçeşme’den, 9 Ekim’de Kırıkkale Hasan Dededen başla(yan)tılacak ve 12 Ekim günü Ankara’ya ulaşacak tüm yürüyüş kolları Ankara’da bir araya gelecekler. Aynı gün yurt içi ve yurtdışından gelecek on binler hep birlikte Sıhhiye Meydanında yapılacak protesto mitingine katılıp ‘İmam da Hatip de Olmayacağız’ ‘Asimilasyona Son’ ‘Zorunlu Din Dersleri Kaldırılsın’ sloganlarıyla, Alevi taleplerini bir kez daha haykıracak, bu büyük hak alma yürüyüşünü taçlandıracaklar.

Bu yürüyüşe Kadıköy’den katılıp, sağlık nedenlerinden ayrılsam da, her gün her gece bu yürüyüşe katılan ve devam eden can dostlarımla yürek yüreğe, elele, omuz omuza yürüyor gibiyim. Yürüyüş kolundaki tek kadın Sevim Yalıncakoğlu, Okmeydanı Cemevi Başkanı Zeynel Şahin, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Ataşehir Şubemizden Murat Emrah Ağırman, Hace Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfından Masim Gölek, Taylan Cirit, Mustafa Ördek isimli canlarımız bu görkemli ve kararlı yürüyüşü sebebiyle selamlıyorum.

İstanbul’dan yola çıkan canlar, Kocaeli, Sakarya, Hendek’i geçip Kaynaşlı’yı vardılar. Yarın da bir Celali isyancısı, özgürlük savaşçısı olan Köroğlu’nun Bolu Beyine karşı savaş verdiği o hırçın dağları aşacak ve yıllardır Alevilerin eşit yurttaşlık taleplerine kulaklarını, beyinlerini, yüreklerini tıkayan; demokratik ve insani taleplerini görmezden gelen, inkâr eden Ankara’ya Bolu dağlarından seslenecekler.

Bir başka yürüyüş kolu, Dersim Düzgün Baba’dan başlattığı yürüyüşle Erzincan ve Sivas’ı aşıp Kayseri’ye ulaştı. Öte yandan Hubyar’dan, Sivas Madımak önünden, Amed’den, İzmir Hamza Baba’dan ve Antalya Abdal Musa’dan yola çıkanlar da her gün Ankara’ya biraz daha yaklaşıyorlar.

Canlar, yaşamın her alanında yaptığı gibi, 4+4+4 3ğitim sistemiyle eğitim öğretimi gericileştiren, TEOG denilen sistemle nerdeyse tüm okulları imam hatip okullarına dönüştüren, Müslüman – İslam olmayan Alevi çocuklarını ve hatta Ermeni çocuklarını bile imam hatiplere zoraki kaydettiren; 10 yaşındaki çocuklara türban taktıran; çocuk gelinler, çocuk işçiler ve biatçı bir toplum yaratmaya çalışan, okula giden kız çocukların peçe takabileceğini ilan eden, okullara – anaokullarına laboratuar, deney – etüd odası yerine mescit yapma kararı alan AKP’ye karşı Alevilerin, demokratların ortak seslerini duyuracaklar .

Canlar aynı zamanda bugüne kadar Alevilerin Diyanet İşleri Başkanlığının lağvedilmesi, Zorunlu Din Derslerinin kaldırılması taleplerine yeterli ve gerektiği kadar destek vermeyen kamuoyuna seslenecekler.

Ve sanki Zorunlu Din Dersleri sadece Alevilerin sorunuymuş gibi etkisiz ve sessiz kalan, her geçen biraz daha kötüye gitmekte, şeriatçı gerici bir faşist diktatörlüğe dönüşen ülkenin durumunu tahlil edemeyen ve günlerdir ülkenin dört bir yanında süren yürüyüşü görmeyenlere de seslenecekler.

Canlar, aynı zamanda bu yürüyüşlerle ve Sıhhiye’de yapılacak mitingle, gerici faşist AKP iktidarının sadece yurtiçinde çeşitli inançsal ve etnik kimliklere değil, komşu ülkelerdeki tüm halklara dahi düşmanlık beslemesine; her türlü askeri, siyasi, parasal ve lojistik desteği verip Irak ve Suriye’de, Şengal, Rojava ve Kobani’de kardeşlerimizi IŞİD yaratıklarına katlettirmesine karşı da 72 millete aynı nazarda Alevilerin ve mazlumun yanında olan Aleviliğin ortak sesini haykıracaklar .

Günlerdir bu yürüyüşe katılanların ayaklarına, yüreklerine sağlık olsun ve bilinçlerine, dirençlerine, bir olmalarına aşk olsun dileklerimi iletiyorum.

Aleviler AKP iktidarının şeriatçı, faşist uygulamalarına dur demek, Asimilasyonu sona erdirmek için sivil itaatsizlik eylemlerini tüm demokrasi güçleriyle birlikte sürdürmelidirler.

Eşit yurttaşlık ve hak alma mücadelesi yolundaki yürüyüşümüz inançla, bilinçle ve dirençle, kesintisiz bir şekilde başarıya ulaşana kadar devam etmelidir.

Bu yolda yürüyene, direnene, döğüşene bin selam olsun ! Aşk olsun !

Erdal YILDIRIM
3 Ekim 2014

web sitem: http://eyildirim.de

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × two =

More in Alevilik

To Top