Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Maraş Katliamı Anmasına Yasak!

Alevilik

Maraş Katliamı Anmasına Yasak!

Kahramanmaraş Valiliği, Maraş Katliamı’nın  36′ncı yıldönümü nedeniyle kentte düzenlenecek her türlü basın açıklaması, yürüyüş ve eylemin yasaklandığını bildirdi.

Dersimnews.com19-26 Aralık 1978‘de Maraş’ta 150 Alevinin dinci faşistler tarafından katledilmesinin 36. yıldönümünde AKP’nin Kahramanmaraş Valisi, Alevilerin kentte anma yapmasına izin vermiyor.

Katliamda öldürülen 150 canı anmak isteyen Alevi derneklerine valilik izin vermeyeceğini açıkladı. Aleviler, valilik kararına tepki gösterdi.

Maraş katliamı...

Maraş katliamı…

KATLİAMI ANMAK KENTİN HUZURUNU BOZARMIŞ!

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, kentteki Alevi dernekleri ve STK’lar  tarafından 21 Aralık Pazar günü Gar Meydanı’nda ‘Maraş Olayları Sırasında Hayatını Kaybedenleri Anma’ konulu yürüyüşe, olası olayların bir kez daha yaşanmaması amacıyla izin verilmediği ve benzer toplantı ve gösterilerin yasaklanmasının uygun görüldüğü duyuruldu.

Açıklamada, kentteki huzur ve güven ortamının sağlanmasının devletin görevi olduğu belirtilerek, şöyle denildi:

“21 Aralık 2014 Pazar günü 11.00-14.00 saatleri arasında TCDD Gar Meydanı’nda, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu kapsamında; 1978 yılında yaşanan ‘Maraş Olayları Sırasında Hayatını Kaybedenleri Anma’ konulu yürüyüş ve açık hava toplantısı ile ilgili müracaat Valiliğimizce değerlendirilmiş olup 1978 yılında ilimizde yaşanan olaylar toplumun tüm kesimleri tarafından kınanmaktadır. Bir daha bu tür olayların yaşanmaması tüm milletimizin en büyük arzusu olmakla birlikte, toplumsal barış ve huzurun korunması da devletimizin görevidir. Aradan geçen süreçte ilimizin tüm kesimlerinde oluşan, huzur ve barış sürecini zedeleyecek her tür hareketlerden kaçınmak hepimizin görevi ve sorumluluğu olmalıdır. Bu yıl yapılmak istenen toplantı ve yürüyüşünün tertip edenlerin de iyi niyetini aşıp, kontrolden çıkarak suça evrilebileceğini, bu tür olayların ilimiz de bir daha yaşanması ve hiç kimsenin arzu etmeyeceği durumların meydana gelmemesi için söz konusu toplantı ve gösterinin yasaklanması valiliğimizce uygun görülmüştür.”

ABF GENEL BAŞKANI FEVZİ GÜMÜŞ: YASAKÇI ZİHNİYET MARAŞ’TA GERÇEK YÜZÜNÜ GÖSTERDİ

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Av. Fevzi Gümüş konuya ilişkin, “Yasakçı zihniyet Maraş’ta gerçek yüzünü gösterdi. Kahramanmaraş Valiliği 36. yıl sonra katliamda yitirdiğimiz canlarımızı anmak amacı ile yapacağımız anma mitingine izin vermedi. AKP iktidarı 21 Aralık’ta Maraş’ta yapacağımız anma mitingine izin vermeyerek geçmiş acılarla yüzleşme konusunda samimiyetsiz olduğunu göstermiştir. Bu yasaklama kararı ile Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Dersim konusundaki çıkışının ciddiyetten uzak bir çıkış olduğunu geçmiş toplumsal acılar üzerinden ucuz bir siyaset yaptığını da göstermektedir. ABF olarak kararımızın arkasındayız. 21 Aralık’ta yeni katliamlar olmasın diye Maraş’ta olacağız, katliamı unutturmayacağız” dedi.

“HERKESİ 21 ARALIK PAZAR GÜNÜ MARAŞ’TA YİTİRDİĞİMİZ CANLARI ANMAYA KATILMAYA ÇAĞIRIYORUZ”

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Av. Fevzi Gümüş, herkesi 21 Aralık Pazar günü Maraş’taki anmaya katılmaya davet ederek, “Alevi Örgütlenmesi olarak kararlı bir şekilde bir arada yaşama kültürünü tahrip eden karanlıkta kalmış bütün katliamların aydınlığa kavuşturulması için mücadele veriyor ve laikliği, bireyin ve emeğin özgürleştirilmesini, devletin demokratikleştirilmesini savunan güçlerle omuz omuza olmayı önemsiyoruz. Maraş katliamının 36. yılını lanetliyor, şehitlerimizi anıyoruz. Bu yıl dönümünde tüm emekçileri ve halkımızı, vicdan ve adalet duygusu içine olan herkesi 21 Aralık Pazar günü Maraş’ta yitirdiğimiz canları anmaya katılmaya çağırıyoruz. Vereceğiniz desteğin, farklı kültürlerin ve inançların bir arada yaşayabileceği bir Türkiye özleminin gerçekleşmesine katkı sunacağını, Maraş katliamını unutturmak isteyen çevrelere etkili bir cevap olacağına inanıyoruz” dedi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × 4 =

More in Alevilik

To Top