Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

AİHM, Türkiye’nin Cemevi İtirazını Reddetti

Alevilik

AİHM, Türkiye’nin Cemevi İtirazını Reddetti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM), Cumhuriyetçi Eğitim ve Kültür Merkezi Vakfı (CEM Vakfı) tarafından açılan davada Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) ayrımcılığı yasaklayan 14. maddesini ihlal ettiğine yönelik kararına Ankara’nın yaptığı itiraz reddedildi.

 alevi-semah

 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM), temyiz başvurularını inceleyen paneli, Cumhuriyetçi Eğitim ve Kültür Merkezi Vakfı lehine verilen kararla ilgili Türkiye’nin yaptığı başvuruyu kabul etmedi.

AİHM’den yapılan yazılı açıklamada, beş yargıçtan oluşan panelin dün yaptığı toplantı sonucu Türkiye’nin davanın temyiz edilerek büyük dairede görülmesi talebinin kabul edilmediği bildirildi. Panelin bu kararıyla, AİHM’in ilgili dairesinin aldığı karar kesinleşti.

AİHM, 2 Aralık 2014’te, 2010 yılında yapılan başvuru ile ilgili olarak Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin “ayırımcılığın yasaklanması” ile ilgili 14. maddesini ihlal ettiğine hükmetmişti.

Tazminat ile ilgili kararını ileri bir tarihte vereceğini belirten AİHM, Türk hükümetinden altı ay içinde kararın gereklerini nasıl yerine getireceğine dair görüş bildirmesini istemişti.

Vakıf, kendi bünyesinde Alevi vatandaşlar için faaliyet gösteren ve içinde konferans, kütüphane, cenaze kaldırma ve cemevi bulunan Yeni Bosna Kültür Merkezi’nin, Türkiye’de diğer dini ibadet yerlerine tanınan elektrik faturası ödeme muafiyetinden faydalanamamasını gerekçe göstererek AİHM’e şikayet başvurusunda bulunmuştu.

AİHM’e yapılan başvuruda, Türk yasalarının dini ibadet yerleri için bu tür muafiyet öngördüğü belirtilerek vakfın bu imkanlardan yararlandırılmamasının “ayırımcılık” olduğu savunulmuştu.

Yasalara göre, dini ibadet yerlerinin elektrik faturalarının Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bütçesinden ödendiği belirtilen başvuruda, Türkiye’de mahkemeye yapılan başvuru sonucunda cemevinin dini ibadet yeri olarak görülmemesi gerekçe gösterilerek taleplerinin reddedildiği bildirilmişti.

Türkiye’deki mahkeme kararında, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın cemevlerinin dini ibaret yeri olmadığı görüşü gerekçe gösterilmişti. Başvuruda, Yeni Bosna Kültür Merkezi’nin elektrik borcunun AİHM’e dava açıldığı tarihte 668 bin Türk Lirasına ulaştığı kaydedilmişti.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 − twelve =

More in Alevilik

To Top