Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

HBVAKV: Altan ve HDP Alevilerden Özür Dilemeli

Alevilik

HBVAKV: Altan ve HDP Alevilerden Özür Dilemeli

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Yönetim Kurulu, Altan Tan ve HDP’yi Alevilerden özür dilemeye çağırdı.

 

Dersimnews.com HDP Milletvekili Altan‘ın Tan’ın Alevilere yönelik nefret söylemine Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı  Yönetim Kurulu tepki gösterdi.

altan-tan-alevilerden-ozur-dile

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı  Yönetim Kurulu üyeleri konuyla ilgili yaptıkları yazılı açıklamada Altan Tan ve HDP’yi Alevilerden özür dilemeye çağırdı.

Açıklama şöyle:

“Benim Kabem İnsandır…

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan TAN 7 Haziran seçimlerinden bir gün sonra, CNN-Türk’te katıldığı bir programda; “Selahattin Bey ve ben inançlı bir Müslümanız, tek kıblemiz var o da Kâbe’dir dedi, böyle bir laf daha Kemal Kılıçdaroğlu’ndan duyulmadı” şeklinde verdiği sözlü beyanatı ile başta Kemal Kılıçdaroğlu nezdinde; tüm Alevi vatandaşlarımıza temsil ettiği siyasi partinin genel politikalarına uymayan “talihsiz” bir açıklamada bulundu. Bu açıklamasından dolayı tüm Alevilerden özür dilemeye ve Halkların Demokrasi Partisi’ni; yola çıkışındaki amacını zedeleyen bu fikir ve anlayıştan dolayı bir açıklama yapmaya davet ediyoruz.

Altan Tan’ın CHP’nin veya bu partinin Genel Başkanı olan Kemal Kılıçdaroğlu’nun politikalarını eleştirme dili; ülkenin bu kaotik günlerinde, hele ki seçimlerde halkın oyları ile “milletvekili” seçildikten hemen bir gün sonrasında ırkçı, ayırımcı, aşağılayıcı, hor gören bir anlayıştan oluşuyorsa; biliyoruz ki HDP’nin siyasi ilkeleri bu tarz açıklamalardan dolayı zarar görecektir. En başta “demokrasi inancını” zedeleyen bu “bireysel” siyasi duruşun, HDP içindeki demokratik karşılığını bizatihi görmek istiyoruz.
Altan Tan, Aleviliği tanımıyor olabilir, okumamış olabilir, bilmiyor olabilir, araştırmamış hatta araştırma isteğini hiç duymamış da olabilir. Ancak temsilcisi olduğu bir siyasi partinin adına yaptığı halka açık bir konuşmada; halkın belli bir kesimini aşağılamaya ve hor görmeye yönelik bir tutum gösteriyorsa; “Kâbesi İnsan” olan bir toplum tarafından “güven sarsmak” üzerine gelişen bu tutum, asla kabul edilemez bir kırgınlığa dönüşecektir. Kişinin o anki maksadı ne olursa olsun; peyderpey yaptığı bu türden açıklamalar, kendisinde ve vekili olduğu partisinde, temsil ettiği halklara karşı ağır bir tahribat etkisi yaratacaktır. Altan Tan, siyasi bir eleştiri yapacağım derken; haddini ve bilincini tamamen aşmış ve tek bir kişi üzerinden tüm Alevi toplumunun gönlünü kırmıştır ve Alevi inancında gönül kırmak, Kâbe yıkmakla eşdeğerdir

İbadetinde tüm cihana yayılan bir inanca karşı; gerçek anlamından uzakta yapılan ve sonrasında zerre kadar şüphe edilmeyen bu lâflar, belli bir maksuda yönelik değil ise; Altan Tan’dan ve onun nezdinde partisi olan HDP’den bir özür bekliyoruz.

Hünkar Hacı Bektaş Veli’nin buyurduğu gibi

Hararet Nardadır Sacda Değildir
Keramet Baştadır Tacda Değildir
Her Ne Arar isen Kendinde Ara
Mekke’de Kudüs’te Hac’da Değildir…

Saygılarımızla
Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Yönetim Kurulu

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

 1. VENGDAR

  11/06/2015 at 20:03

  VENGDAR

  Alevilerin ve Zazaların hakları yok mu?
  Geleceği yok mu? Dersimin özgürlüğü yok mu?

  Tarihde, Osmanlılar Kürtleri eğiterek Alevi Dersimlilerin üzerine saldırttılar. Hatta sunni Zazaları da bu yolda zaman zaman kullandılar.

  Bugün Kürtçülük hem Alevileri hem de sunni Zazaları kazanarak onların önünü kesmek istiyor. Bu kazanma hep gönüllü olmuyor. Bunda Kürtlerin sokak baskısı ve şiddeti önplandadır.
  Bir de Zazalar ve Aleviler, Kürtlere destek verirken kendisine Türk devleti tarafından aralıksız sürdürülen haksızlığa ve baskılara son vermeyi arzuluyorlar. Bu yüzden Kürtlerle ortak, barışcı ve eşit haklara sahip bir hayat arzuluyorlar. Acaba Kürtler de böyle düşünüyorlar mı?

  Bu durumda Kürt gruplarının ve partilerinin Alevilere ve Zazalara karşı iyi niyetini nasıl sezeriz, nasıl takip edebiliriz? Bu durum iki şeylen çok berak olarak anlaşılabilir:
  a) Zazacaýa verdikleri hakiki değerlen,
  b) Aleviliğe verdikleri gerçek değerlen sezilir ve tespit edilir.

  Anlaşılıyor ki Kürt grupları Zazaları ve Alevileri kendine çekerek onları sırf asker olarak (yani gerila olarak, savaşcı olarak kullanıp harcamak niyetindeler). Yıllardır bunun dışında ve bundan başka bir şey yapmıyorlar. Açıkca görüyoruz ki Kürtler Zazacayı hep bastırıyor, Aleviliği de sırf sözde, sırf lafda bırakıyorlar. Ve sahip oldukları 15 Kürtçe TVden birini bile Zazacaya ayırmıyorlar. Bu yapmamanın bahaneleri çok. Bayen eleman yok diyorlar. Bayen ‚Hadi, gelin yapın ‚ diyorlar. Herşeyi lafda bırakıyorlar.
  Kürt gruplarının, Kürt partilierinin samimiyetini bugün nasıl anlayabiliriz?

  Tespitimiz: Kürt grupları dara düşünce Zazalardan, Alevilerden ve demokratlardan beklediği desteği alıyorlar. Ama belli doğrulunca, dardan çıkınca, yollu ve önü açılınca onları saymıyorlar, kenara atıyorlar. Hatta Alevileri suçluyorlar ve Zazlara baskı uyguluyorlar. Bizim kitleleri şiddeti ve hakareti içine alıyorlar. Çünkü para, silah, hüküm, emir Kürt gruplarının elindedir.

  Ve Aleviler ve Zazalar bu örgütlerde aktifler, ama kendi meselesinde hala uyuyorlar ve onlara saf bir çocuk gibi güveniyorlar. Ve bu gruplardaki Aleviler ve Zazalar hak istemesini bilmiyorlar. Kürtler için canını verdikleri şeyleri kendine layık, kendine hak, kendine ihtiyaç, kendine hedef olarak görmüyorlar. Sırf Kürtlerin hak ve hedeflerine kilitlenmişler. Kendi yarını, kendi geleceğini ve kendi acılarını görmüyorlar. Bu ne kadar üzücü bir şey. Ne kadar kahr edici bir şey!

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 − 5 =

More in Alevilik

To Top