Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Kamu personeli alımı mülakatlarında Alevi oldukları için elenen adaylara çağrı

Alevilik

Kamu personeli alımı mülakatlarında Alevi oldukları için elenen adaylara çağrı

Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndan (KPSS) yüksek puan almasına karşın mülakattan düşük not verilerek elenen Alevi adayların maruz kaldıkları davranışları, mesleki içerikte olmayan mülakat soruları ilgili bilgileri yaganaziz@gmail.com adresine göndermelerini rica ediyoruz.


Dersimnews.com – KPSS’de yüksek puan aldıkları halde sırf Alevi oldukları için mülakat sınavlarında elenen Alevi adayların mağduriyeti ilgili kamu birimlerine aktarılacak.

erhan-batmaz-meb-magduru

Erhan Batmaz, KPSS’de yüksek puan aldığı halde sadece Alevi olduğu için mülakatta çok düşük puan alarak tercih yapma hakkını kaybetti.

Alevi adayların kamu personeli alım sınavlarında sırf Alevi oldukları için mülakatla elendiğine dair endişeler üzerine Dicle Üniversitesi, öğretim üyesi Doç. Dr. Aziz Yağan, basına yansımayan bu tür hak ihlallerinin peşine düştü.

Yağan, Alevi derneklerine ve sosyal medya gruplarında duyuru yaptı ve yaşadıklarını aktarmalarını istedi.

Amacının Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndan (KPSS) yüksek puan almasına karşın mülakattan düşük not verilerek elenen Alevi adayların maruz kaldıkları davranışları, mesleki içerikte olmayan mülakat soruları ilgili bilgileri derleyip ilgili kamu birimlerine iletmek olduğunu söyleyen Yağan’ın çağrısı şöyle:

Kamu personeli alımı öncesinde yapılan mülakat sınavlarında Alevi vatandaşların sırf Alevi oldukları için elendiklerine dair açıklamalar, söylentiler ve huzursuzluklar Alevi toplumu içinde giderek artmaktadır. Buna göre; mülakatlarda adayın Alevi olup olmadığını anlamaya yönelik sorular sorulmakta ya da Alevi olduğu bilinerek düşük puan verilerek elendiği ifade edilmektedir. Bu durumun gerçek mi, yoksa asılsız bir söylenti mi olduğu açığa çıkarılmalıdır. Eğer bir aday Aleviliği yüzünden eleniyorsa, bundan sonraki sınavlarda da bu yüzden elenecektir.

Mülakatta jüri üyelerince adaya Alevi olduğu için düşük mülakat puanı verildiğini düşünenlerin, buna uygun mülakat görüşmesine maruz kalmış Alevi adayların mülakat görüşmesinde yaşadıklarını
yaganaziz@gmail.com adresine iletmelidirler.

KPSS’den aldığı puanı ümit verici olduğu halde, mülakattan düşük not verilerek elenen Alevi adayların maruz kaldıkları mesleki içerikte olmayan mülakat soruları ilgili kamu birimine iletilecektir. Mülakatta neler konuşulduğunu ve KPSS ile mülakat puanlarını da iletmeleri gerekmektedir.

Alevilikten kaynaklı mağduriyetlerin ortaya konulması ve tartışılması gerekmektedir. Bu nedenle mülakatta elenen Alevi adayların bu mağduriyetini bildirmesi önemlidir.

İLGİLİ HABER İÇİN:

https://dersimnews.com/2016/10/15/kpssde-yuksek-puan-alan-alevi-adaylar-mulakatta-eleniyor

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five + 18 =

More in Alevilik

To Top