Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Adalet Bakanlığı katilleri korumuş: ‘Madımak davasını zaman aşımıyla düşürün’

Alevilik

Adalet Bakanlığı katilleri korumuş: ‘Madımak davasını zaman aşımıyla düşürün’

Madımak davasına Adalet Bakanlığından skandal bir müdahale geldi. Bakanlık, ‘Davayı zaman aşımıyla düşürün’ yazısı yazdı!

Madımak Katliamı insanlık suçudur! Zamanaşımı olamaz!

Madımak davasında, mahkemenin iki sanık hakkında yeniden iade talebinde bulunulması isteğinin Adalet Bakanlığı’na bağlı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nce reddedildiği ve Bakanlığa bağlı bu birimin idari birim yetkisini aşarak “Zaman aşımını değerlendirin, bu kişiler hakkında davayı düşürün” uyarısında bulunduğu ortaya çıktı.

Sivas Madımak Oteli’nde 2 Temmuz 1993’te 35 kişinin vahşice yakılarak katledilmesine ilişkin davanın görülmesine 26 Mayıs Cuma günü Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi. Davaya, Madımak’ta katledilen aydınların yakınları ile avukatları katıldı. Önceki duruşmada mahkemenin iki sanık hakkında yeniden iade talebinde bulunulması isteğinin Adalet Bakanlığı’na bağlı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nce reddedildiği ve Bakanlığa bağlı bu birimin idari birim yetkisini aşarak “Zaman aşımını değerlendirin, bu kişiler hakkında davayı düşürün” uyarısında bulunduğu ortaya çıktı.

‘KATİLLER KORUNMAYA DEVAM EDİYOR’

Dava avukatlarından Kazım Genç, durumla ilgili “Gelen yazı bir idari birimden gelmiştir. Mahkemelerin objektifliğine gölge düşürecek yazı yazılması hatta ‘talimat verir gibi’ zaman aşımını değerlendirin söyleminde bulunması, bizim baştan beri bu davadaki sanıkların devletin bir yerlerinde korunduğu savımızı doğrulamıştır. Mahkemenin yazdığı bir yazı vardır. İdari birim de bunu yerine getirmek zorundadır. Bunu yerine getirmeyenler hakkında gereğinin yapılması için Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmasını talep ediyoruz” dedi.

Avukatların bu talebinin, mahkeme sırasında hakim tarafından değerlendirmeye dahi alınmaksızın kesin bir tutumla reddedilmesi dikkat çekti.

ALTIOK’TAN TEPKİ: ŞAŞIRMADIK!

Sivas’ta katledilen şair Metin Altıok’un kızı ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok, mahkeme çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada Adalet Bakanlığı’na bağlı bir kurumun, sanık iki kişi hakkında, mahkemeye talimat verir gibi “Zaman aşımı kararı verin” uyarısında bulunmasını sert bir dille eleştirdi ve “Sivas katillerini savunduğu için onlara makam dağıtan bir anlayışın, bahsi geçen iki katili de korumasına şaşırmıyoruz” dedi.

Madımak’ta yaşanan katliamın sıradan bir cinayet olmadığını, insanlığa karşı işlenen bir suç olduğunu ve insanlığa karşı işlenen suçlarda zaman aşımının olamayacağını belirten Altıok, “Sivas Katliamından bu yana geçen 24 yılda 4 cumhurbaşkanı, 9 başbakan değişti. Sivas davası nasıl zaman aşımına uğratıldıysa aynı şekilde Sivas Katliamı ile ilgili Meclis çatısı altında sorulan sorular ve verilen önergeler de zaman aşımına uğratıldı.” dedi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 − 4 =

More in Alevilik

To Top