Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Yerel Seçimlerde Dersim’de Bağımsız Aday Kim Olacak?

Dersim

Yerel Seçimlerde Dersim’de Bağımsız Aday Kim Olacak?

Dersim’de yerel seçimlerde partilerin adaylarının kim olacağı henüz kesinleşmedi ancak kulislerde DHF-DEDEF ve FDG’nin bağımsız aday göstereceği konuşuluyor. Peki o aday kim?

Dersimnews.com – Dersim’de yerel seçimlerde partilerin adaylarının kim olacağı henüz kesinleşmedi ancak kulislerde Şerafettin Halis‘in Tunceli Belediye Başkanlığı için bağımsız aday olarak gösterileceği konuşuluyor.

Son birkaç aydır yerel seçim tartışmaları Dersim’in birinci gündem maddesini oluşturuyor. Tartışmalar ise her zaman olduğu gibi yine BDP ve CHP aday adaylarının kimler olduğu, iki partinin kimi aday yapacağı ve seçim sonucunda iki partiden hangisinin kazanacağı yönünde.

Bugüne kadar Dersimlilere Kürt ve Türk kimliğini dayatmanın ötesine geçmemiş olan bu iki partiye karşı Dersimlilerin hep hayalinde olan, sohbet aralarında dile getirdikleri iki partiden bağımsız, alternatif bir adayın seçimlere girmesi bu seçimlerde de gerçekleşeceğe benziyor. Bir önceki yerel seçimlerde Dersimlilerin bağımsız, Dersimi duruşa sahip adaya özlem duyduğunu ve sahip çıkacağını Murat Kur örneğinde görmüştük.

Kulislerde konuşulanlara göre, DHF, FDG ve DEDEF’in  Tunceli Belediye Başkanlığı için Şerafettin Halis’i aday göstererek, tüm seçim hesaplarını alt-üst edeceği konuşuluyor. Halis geçen Nisan ayında barış sürecine yönelik Alevi kaygılarını dile getirmesi sebebiyle BDP tarafından tehdit edilerek itibarsızlaştırılmaya çalışılmıştı. Bu durumun seçimlerde BDP’nin işini zorlaştıran büyük etmen olarak karşılarına çıkacağa benziyor.

 Şerafettin Halis’in adaylık teklifini kabul edip etmeyeceği merak konusu…

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
4 Comments

4 Comments

 1. Ali Haydar Koç

  06/11/2013 at 10:50

  …….Henüz Dersim Platform sayfalarında bu konu tartışılmadı. Ancak ben şahsi kanaatimi söylemek istiyorum: Çok sevindirici bir haber!
  ……Birincisi DHF, DEDEF ve FDG nin ortak kararlar alması Dersim için olumludur, gerekliliktir.
  …….İkincisi bu birlikteliğin genişletilerek diğer oluşumları, yazarları, yapımcıları, şairleri, resim, fotoğraf ve müzisyen sanatçıları, araştırmacı yazarları, akademisyenleri ve tüm kanaat önderlerini kapsayıp birleştirerek Dersim sorununun çözümüne kanalize etmelidir. Bu tarihi bir misyondur…
  …….Üçüncüsü, BDP ye yakın Dersim’li hemşerilerimizi en iyi anlayan biri olarak Şerafettin Halis çatışmadan uzak uyumlu bir denge yaratabilir.
  …….Dördüncüsü, Dürüstlüğü ve Dersim davasına bağlı kimliği ve denetime ve eleştiriye açık kişiliğiyle Şerafettin Hoca’mıza Dersim Belediye Başkanlığı yakışır…
  Diğer adaylarımız hakkında kimseyi tanımadığım için bir fikir ileri süremeyeceğim.
  Kalın sağlıcakla…

 2. Pilwenkli

  06/11/2013 at 12:08

  HALİS bir BDP’lidir

  Şerafettin Halis BDP’den istifa etmiş mi? HAYIR ETMEMİŞTİR. Şarafettin HALİS sadece BDP parti il başkanlığı görevinden istifa etmiştir. Bu durumda Halis nasıl bağımsız bir siyasetci olabiliyor? yada BDP’nin Dersim’deki işini nasıl zorlaştıra bilir, anlayamadım. Birinci sorum: Bu durum hala Halis tarafından izaha muhtaç bir soru olarak orta yerde duruyor. Şerafettin Halis aday olacaksa, önce bu duruma bir açıklık getirmesi gerekiyor.

  İkinci Soruya:
  Bir önceki belediye seçimlerinde BDP’nin adayını destekleyen ve Murat Kur hakkında bir yığın iftira ve dedikodu kampanyasını başlatan kişi Halis değilmiyedi? Bu kadar kirli bir politikanın bir parçası olduğu için, Murat Kur’dan ve seçmenlerinden Halis özür diledi mi? HAYIR DİLEMEMİŞTİR.

  Üçüncü Soru:
  Şerafettin Halis Dersim’de uzun süre PKK-BDP düşüncesi doğrultusunda politika yapmıştır. Dersim’de uzun bir süredir PKK-BDP’nin Dersim politikasını eleştiren ve PKK’nın Dersim halkına dayattığı politikaya karşı çıkan bir kesim vardır. Halis’te dahil olmak üzere PKK-BDP bu insanları “devlet yanlısı kontra güçler, özel savaş elemanları, hain ve ajan kişiler olarak” suçlayıp, itibarsızlaştırıp, teşir etmye çalıştılar. Yürütülen bu kirli politika ve iftiralar, savunmasız ve sahipsiz Dersimliler ve Dersim halkına karşı işlenen bir suçtu. Bu suça Şerafettin Halis’te bulaşmıştır.

  Gerek Aleviliğin öğretisi gereği, gerek devrimci ve sosyalist düşüncenin öğretisi gereği, gereksede insanlığın etik ve insani davranışı gereği olarak, bir birey topluma ve etrafındaki insanlara karşı, düşünsel-manevi veye maddi bir suç işlediğinde, bir yanlış yaptığında,hatalı davrandığından daha sonrada bu yaptığı yanlışından dolayı, toplumda, halkında ve etrafındaki insanlarda özür diler,yaptığının af edilmesini ister. Şerafettin Halis Dersim halkında özür dilemişmidir? “Kontra güçler, Devletin özel elemanları, Ajan ve Hain” diye suçladığı insanlardan özür dilemişmidir? HAYIR DİLEMEMİŞTİR.

  Bu durum da, Halis nasıl Dersim halkını temsil etmiş olacak ki? Yada Halis nasıl Dersimlilerin içine sürüklendiği ve debelendiği o kirli, tehlikeli ve kötü politikadan bağımsız olarak hareket edebilcek ki?

  Halis’in adaylığı ancak bu tartışmalar netleşip, sorulan sorulara dürüstce yaklaşılırsa desteklenmeli. Yoksa yine PKK-BDP’nin Dersimlilere oynayacağı yeni bir “Ali-Cengiz” oynuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. BENDEN SÖYLEMESİ, GERİSİ SİZİN BİLECEĞİNİZ İŞ!

  Pilwenkli

 3. Fadime

  06/11/2013 at 17:26

  Cok iyi bir secim- Halis beyin dersimlileri cok güzel ve kisilikli bir sekilde temsil edecegini bütün dersimliler dersim dostlari Bilir. Yolu acik olsun simdi den kendisine basarilar dilerim.o yeterki dersimi durusundan ödün vermesin dersimliler onu onure etmesini cok iyi bilirler, onunda bu degere laik olacagina kuskum yoktur.

 4. aaa

  08/11/2013 at 19:57

  bu haberin hiç bir gerçeklik payı yoktur.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 3 =

More in Dersim

To Top