Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Meclis’te Cemevi Yasak, ‘Muharrem İftarı’ Değil!

Siyaset

Meclis’te Cemevi Yasak, ‘Muharrem İftarı’ Değil!

Hüseyin Aygün’den Meclis Başkanı Cemil Çiçek’e tepki: “Muharrem iftarı, Aleviliğe ve Aleviliğin matem anlayışına aykırıdır.”

Dersimnews.com/Ankara – TBMM Genel Sekreterliği tarafından Meclis’te düzenlenen “Muharrem İftarınaHüseyin Aygün tepki gösterdi.

CHP Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün, TBMM Genel Sekreterliği’nin düzenlediği , “Muharrem ayı” yemeklerini eleştirdi. “Muharrem iftarı, Aleviliğe ve Aleviliğin matem anlayışına aykırıdır” diyen Aygün, “Alevilikte ‘toplu iftar’ olmadığı halde neden TBMM ‘Muharrem İftarları’ düzenlemektedir? Bu şekilde Alevilerin yas orucunu neden şova dönüştürülmektedir” dedi.

Konuyla ilgili TBMM Başkanı Cemil  Çiçek’e  Muharrem ayı iftarları soruları yönlendiren  Aygün, “Oruç açmayı şova dönüştürme ise hiç yoktur. Aleviler, Hazreti Hüseyin ve 72 şehidin yaşadığı acıyı paylaşarak oruç tutarlar” dedi.

Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Aygün’ün önergesi şöyle:

Meclis Genel Sekreterliği tarafından Meclis üyeler lokantasında  ‘Muharrem İftarı’ düzenlenmektedir. Muharrem iftarı, Aleviliğe ve Aleviliğin matem anlayışına aykırıdır. Düzenlenen bu iftarlar iki nedenle yanlıştır. Laik bir devlette parlamentoda bu dini gösterilerin doğru olmamasının yanı sıra bunun Alevilerin yas orucu olduğu için de toplu halde açılması da doğru değildir. Alevilerde toplu iftar geleneği yoktur. Oruç açmayı şova dönüştürme ise hiç yoktur. Aleviler, Hazreti Hüseyin ve 72 şehidin yaşadığı acıyı paylaşarak oruç tutarlar.

 

Alevilerin hiçbir talebine olumlu karşılık vermeyen TBMM, ‘Muharrem İftarı’ adı ile verilen ve kameraların çekim yaptığı, Alevi olan personel ve milletvekillerin katılmadığı bu uygulamadan vazgeçmelidir.

Alevi kanaat önderlerinden görüş alındı mı?

TBMM’de düzenlenen ‘Muharrem İftarları’ için Alevi Kanaat Önderlerinden görüş alınmış mıdır? Alınmış ise kimlerle görüşülmüştür?

TBMM’deki Alevi personel veya milletvekillerinin görüşü alınmış mıdır?

Matem Ayı olduğu halde neden tıpkı Ramazan iftarları gibi ele alıp toplu iftar yapmayı neye dayandırıyorsunuz?

 

Alevi İnancında  Toplu İftar Yoktur

Alevilikte ‘toplu iftar’ olmadığı halde neden TBMM ‘Muharrem İftarları’ düzenlemektedir? Bu şekilde Alevilerin yas orucunu neden şova dönüştürülmektedir?

Kameralar ve gösterişli sofralar  doğru mu?

Muharrem Orucu’nda gösterişli sofralar ve kamera çekimlerinin olması sizce doğru mudur? TBMM’de düzenlemiş olduğunuz ‘Muharrem İftarı’nda neden sürekli kamera çekimi yapılmaktadır? Bunun Alevilerin tuttuğu yas orucuna aykırı olduğunu bilmiyor musunuz?

TV kameralarının önünde iftar yemeği vermek sizce reklam mıdır? Yoksa olağan halkla ilişkiler faaliyeti mi?

Bu iftar yemekleri sadece milletvekilleri için mi düzenlenmektedir? Neden TBMM’de çalışan Alevi personele sofranızda yer vermemektesiniz?

Meclis’te Cemevi olmuyar da ; iftar  niye oluyor?

Düzenlediğiniz iftar sofralarına neden Alevi Milletvekilleri katılmamaktadır?

TBMM’de Aleviler için Cemevi olmuyor da iftar sofraları neden oluyor?

‘Muharrem İftarı’ düzenlemek için Diyanetten fetva aldınız mı?

Bu Aleviler için verilen bir ‘iftar’ sofrası mı yoksa ‘asimilasyon’ ve ‘inkâr’ sofrası mıdır?

Sosyal medyada paylaşın
        
   
3 Comments

3 Comments

 1. Dersim

  11/11/2013 at 15:26

  Onlarla oturan jalakalar alevi degil. onlar hinzir pasalarla oturuyorlar onlar kerbelada masum paklari katedenlerden dir onlar mecliste cemevine karsi ciktilar onlar alevileri kendisi gibi yapmak istiyorlar asimilasion Edip kendi gibi yapmak istiyorlar kaldiki bizde iftar yok biz cabah iyip icip 6 sat oroc tutmuyoruz biz gece 12 dedimi artik ne yer ne iceriz tak aksam karanlik cökünce orocumuzu aciyoruz Kirmancki Roze sikneme, kemera, demek!!

 2. Ali ulucan

  11/11/2013 at 20:15

  Sayin aygün sizi yürekten kuluyorum cemevi verlmiyen TBMM’de neden iftat veriliyor bunlar Kimi kandiriyorlar utanmiyorlarmi bunlar

 3. Cüneyt

  14/11/2013 at 02:03

  Sevgili canlar,
  umarim Bu yorumumlan kimse üzmem. Ben Türkmen alevisiyim.Bizde topluca oruc acilir. Cem Evlerinde insanlar toplu halde Oruc acmiyorlarmi. Bau Hüseyin Aygünün cok yanlis aciklamalari var.Örnegin Alevilik ayri bir dindir dedigi gibi. Rumlara egede etnik temizlik yapildigi dedigi gibi.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × 4 =

More in Siyaset

To Top