Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Altan: Katliamın Emrini Atatürk Verdi

Dersim 38

Altan: Katliamın Emrini Atatürk Verdi

“CHP yönetimi ve milletvekilleri, Dersim Katliamı’nın sorumlusunun Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nden başka biri olduğunu düşünüyorlarsa, söylesinler. “


Taraf yazarı Ahmet Altan, Dersim Katliamı’na ilişkin yazdığı yazıda CHP sert dille eleştirdi. Altan: Dersim Katliamı’nın emrini Atatürk verdi

İşte Ahmet Altan’ın tartışılacak bugünkü o yazısı:

 

AYGÜN’ÜN YALAN SÖYLEDİĞİNİ Mİ DÜŞÜNÜYORLAR

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, “Dersim Katliamı’nın sorumlusu devlet ve CHP’dir. Atatürk de bu olaylardan haberdardır” deyince ana muhalefet partisinde kıyamet koptu. Bazı milletvekilleri Aygün’e karşı ayaklandı. Parti yönetimi Aygün’ün savunmasını istedi. Bu konuda yapılan açıklamaları okudum ama ne CHP yönetiminin, ne de CHP’li milletvekillerinin Aygün’e niye itiraz ettiğini anlayabildim. Aygün’ün yalan söylediğini mi düşünüyorlar?

KATLİAMIN EMRİNİ ATATÜRK VERDİ

1937’de gerçekleşen Dersim Katliamı’nın sorumlusu olarak devleti ve CHP’yi görmüyorlar mı? Dersim Katliamı’nı devlet yapmadı mı? CHP yönetimi ve milletvekilleri, Dersim Katliamı’nın sorumlusunun Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nden başka biri olduğunu düşünüyorlarsa, söylesinler. O katliamı devletten başka kim yaptı? O tarihte devletin tek sahibi de CHP değil miydi? Türkiye’de devletten ve devletin sahibi olan CHP’den başka bir güç mü vardı? Yoksa Atatürk kısmına mı itiraz ediyorlar? Bence Aygün kibarca söylemiş, “Atatürk de bu olaylardan haberdardı” derken. Ülkenin hâkim-i mutlakı olan Atatürk’ün “haberdar” olmaması zaten söz konusu değil ama Atatürk sadece “haberdar” değildi, bu katliam için bizzat emir veren, planları yapan adamdı.

İLK DİLE GETİREN ONUR ÖYMEN’Dİ

Trabzon’daki müzeye giderlerse Atatürk’ün üstünde çalıştığı harekât planını da orada görürüler, Atatürk harita üstünde birliklerin gideceği yerleri belirlemişti. Bunun neresine itiraz ediyorlar? Dersim Katliamı’nın devlet, CHP ve Atatürk’ten başka “sorumlusu” olabilir mi? Yoksa buna itiraz etmiyorlar da Dersimde bir “katliam” olduğunun söylenmesine mi itiraz ediyorlar? “Dersim’de katliam olmadı” mı diyorlar? Orada binlerce adamın öldürülmesinin adı ne CHP’lilere göre? Öldürülmediğini mi iddia ediyorlar? Girsinler internete o katliamın korkunç görüntülerini rahatça bulurlar. Zaten çok uzağa gitmeye gerek yok. Dersim konusunu dile getiren eski CHP Milletvekili Onur Öymen’di, Kürtlere karşı sertleşme politikasını savunurken Atatürk’ün Dersim’de yaptıklarını örnek göstermişti. İsterlerse biraz daha yakına gelsinler.

İNSANLARI MAĞARALARDA FARELER GİBİ ÖLDÜRDÜK

Dersim Katliamı’yla ilgili sözleri için “savunma” isteyen partilerinin bugünkü başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na doğru yaklaşsınlar. Ona İhsan Sabri Çağlayangil ile Dersim konusunda neler konuştuklarını sorsunlar. O konuşmanın kayıtlarını bulsunlar. Çağlayangil’in tarihe geçen, “İnsanları mağaralarda fareler gibi öldürdük” sözünün altını çizsinler. Binlerce insanın “mağaralarda fareler gibi öldürülmesinin” katliamdan daha başka bir ismi varsa onu söylesinler.

HALA SUSTURMAYA ÇALIŞIYORLAR

Askerlerin kesilmiş kafaları ellerinde tutan resimlerine baksınlar. Sonra kamuoyuna Aygün’ün sözlerine niye itiraz ettiklerini anlatsınlar. Dersim’de yaşananlar hakkında biraz bilgisi ve bir nebze vicdanı olan hiç kimse Aygün’ün sözlerine itiraz edemez. İnsanları yakarak, bombalayarak, idam ederek, kafalarını keserek öldürdüler Dersim’de, sonra da utanmadan bunun konuşulmasını yasak ettiler. Hâlâ gerçekleri susturmaya çalışıyorlar.

KATİLİN ADINI HAVAALANINA VERİYORLAR

Tabii, bu ülkede Dersimlileri bombalayan Sabiha Gökçen’in adı bir havaalanına veriliyorsa sadece CHP değil bütün partiler utansınlar. Kürtlerin katilinin adını taşıyan bir havaalanından Kürtleri yolculuk etmeye zorlayan bu devlet utansın. O havaalanının adı bir gün değişecek. Sivil halkın üstüne bomba atan birinin adı havaalanına verilemez çünkü. Bu devlet Kürtleri böyle delirtiyor işte, öldürüyor, öldürdüğünün söylenmesini yasaklıyor, öldürdüğü söylendiğinde pişkince reddediyor, katilin adını havaalanına veriyor, sonra da “biz kardeşiz” diyor.

KARDEŞSEK HABİL’LE KABİL GİBİ KARDEŞİZ

Kardeş olduğumuza hiç inanmıyorum ama eğer kardeşsek de Habil’le Kabil gibi kardeşiz, kardeşlerden biri diğerini öldürdü, defalarca öldürdü. Sonra da “yoo, öldürmedik” diye gözlerinin içine baka baka alay etti, “öldürdünüz” diyeni cezalandırdı. Hâlâ da cezalandırıyor. Belki de Aygün’ü, Dersim Katliamı’nı en yakından bilen insanlardan birinin yönettiği partiden atacaklar. Dersim’de katliam olmamış mı olacak o zaman? Yoo, sadece başta Kılıçdaroğlu olmak üzere bütün CHP gerçekleri saklamış, olayları çarpıtmış, yalan söylemiş olacak. Benim onlara söyleyecek bir sözüm yok.

AYIPTIR ZULÜMDÜR CİNAYETTİR

Ama sanırım Seyit Rıza’nın Kılıçdaroğlu’na bir sözü olacak:

“Ayıptır, zulümdür, cinayettir.”

Bu söz, Aygün’den savunma isteyen Kılıçdaroğlu’na hayatı boyunca yeter.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
5 Comments

5 Comments

 1. KALMEM K.

  19/11/2011 at 08:21

  “Kürtlerin katilinin adını taşıyan bir havaalanından Kürtleri yolculuk etmeye zorlayan bu devlet utansın. O havaalanının adı bir gün değişecek. Sivil halkın üstüne bomba atan birinin adı havaalanına verilemez çünkü. Bu devlet Kürtleri böyle delirtiyor işte, öldürüyor, öldürdüğünün söylenmesini yasaklıyor, öldürdüğü söylendiğinde pişkince reddediyor, katilin adını havaalanına veriyor, sonra da “biz kardeşiz” diyor.”, Ahmet Alten, Taraf gazetesei, 18.11.11

  Sayın Ahmet Altan, Taraf gazetesinde bizi desteklerken karşılığında K Ü R T ediyor. Oysa kendisi de mutlaka çok iyi bilir ki, gerek Şeyh Said Katliamında (Palu-Piran katliamı) gerekse de Dersim katliamında Kürtlere dokunulmadı, bu katliamlar Kürtlere karşı yapılmadı. Tam tersine, üstelik Kürtlere bu katliamlarda bugünkü Koruyucular gibi görev verildi, yada onlar bugünkü Koruyucular gibi gönüllü görev aldılar. Dersim katliamının temelinde onların Alevi olmaları ve Zazaca konuşmaları yatıyordu. Alevi ve Sunni Zazaların katliamının temelınde bunlar vardır. Ethnik ve dini yapı.

  • s.yalcin

   21/11/2011 at 19:32

   Türkiyede yasayanlarin sorunlari var bunu inkar etmek mümkün degil.Sorun bu problemlerin nasil cözülecegidir.Kan dökerek intikam duygusuyla hareket ederek mi baris yoluylami?.Türkiye artik eski türkiye degil.Sorunlar rahatca konusulabiliniyor.Bu önemli ve göz ardi edilmemesi gereken bir asama.
   Tarihte yasananlari degistirmek mümkün degil.Faillerde mazlumlarda hayatta degiller.Intikam duygusuyla hareket edilirse sorun cözülmek yerine yeni acilara yol acabilir.
   Savaslarin sonundada baris yapilir.Kacinilmaz son budur.Enerjimizi bu ülkede yasayan insanlar olarak bu ülkenin kalkinmasi ve ilerlemesi icin
   harcayalim.Düsmanliklari kardeslige dönüstürmenin yollarini arayalim.
   Terörle devletle bas edilemez,tarih bunun örnekleri ile doludur.
   Türk yada kürt olarak bu dünyaya gelme bizim tercihimiz degil.Bu bizim kaderimiz.Birbirimizi oldugu gibi kabul edip esit hak ve sartlarda birlikte yasamanin yollarini arayalim.

 2. haydar

  19/11/2011 at 17:38

  sevgili kalmem, ahmet altan senin gibi zaza ve kurmanc diye ayırmıyor hepsine kürt diyor..dersimde hem zazaki konusanlar hemde kurmanci konusanlar yasıyor ve hepside katliamdan payını aldı..ayırabildiğiniz kadar ayırın hatta aşiretlere kadar ayırın..bakalım ne gececek elinize..

  • Kalmem K.

   21/11/2011 at 08:21

   BIRA HAYDAR´a:

   Bira Haydar, ben yukarıdaki yazımda şunu demiştim:
   “Sayın Ahmet Altan, Taraf gazetesinde bizi desteklerken karşılığında KÜRT ediyor”, KÜRT yapıyor.
   Diğer Türkiye basınında Dersimliler, Alevi oldukları için, 1938de Atatürk ve yoldaşları/yandaşları tarafından katl edildiler gibi açıklamalar yoğun ve ön planda. Dersimi biraz daha yakından tanıyanlar gazeteciler ise ZAZA/KÜRT eklemesini de yapıyorlar.
   Benim tuhafıma giden şey: Kürtler hakkında TARAF gazetesinde yıllardır sürekli yazılar yazan bir ünlü bir gazetecinin yukardaki makalesinde ALEVİLERE VE ZAZALARA bir kerecik de olsa değinmemesidir, dile getirmemesidir.

 3. Dersim de kirmancki konusan lar cok Biz kirmancki dijoruz ama Bunu artik bilin Biz be so ya kirmanc ki diyoruz ama KIrdaski here wereye kirdaski diyoruz yani agridaki kürt bize zazaki diyor biz onlara kirdaski diyoruz bu demeki zaza dije bise Dersimde yok bizim dile zazaki diyorlar aslinda kirdaskidir ama onlarda kendi dilerine kirmacki diyor

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × 5 =

More in Dersim 38

To Top