Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

CHP’liler, Dersim’i İnönü’den öğrenin

Dersim 38

CHP’liler, Dersim’i İnönü’den öğrenin

Sabah’tan Mahmut Övür yazdı: CHP yine Dersim krizi yaşıyor. Eninde sonunda CHP bu yüzleşmeyi yaşayacaktı ama sanıyorum biraz erken oldu.

Mahmut ÖVÜR – Sabah

Kemal Kılıçdaroğlu CHP genel başkanı olduğunda bu konuya dikkat çekmiş ve şöyle demiştim: “Bu durum bir anlamda CHP’nin Dersim’den özrü anlamına geliyor.”
CHP, bu şansı kendi tarihiyle bir yüzleşmeye dönüştürebilirse Türkiye toplumuyla buluştuğu gibi başta Kürt meselesi olmak üzere birçok meselenin çözümüne de katkı sunar. Ama ne mümkün…
Başını “sosyal demokrat” olduğunu söyleyen Haluk Koç‘un çektiği 12 CHP milletvekili sanki bu ülkede hiç Dersim yok ve katliam yaşanmamış gibi davranıyor.
CHP kendi tarihini gizleyerek nereye kadar gidecek?

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu‘nun işi gerçekten zor. Kendi ailesi dahil Dersim’de bir katliam yaşanırken iktidardaki parti bugün genel başkanı olduğu parti CHP…
Bu hem CHP’nin hem de Kılıçdaroğlu‘nun paradoksu…
Ama artık bu yol açıldı ve sanıyorum CHP’nin bu yüzleşmeden kaçma ihtimali yok. Bu nedenle her CHP’linin yapması gereken basit bir şey var.

İsmet Paşa’nın raporunu okumak… Şaki veya bölücü kaynaklardan değil, bizzat Atatürk’ten sonra CHP genel başkanı olan İsmet İnönü’nün 1935 tarihli raporundan okuyun.
Dersim’de isyan mı çıktı, yoksa çıkartıldı mı göreceksiniz. Eski Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil ne diyor:“İnsanlar mağaralarda fare zehirler gibi öldürüldüler.”
Bu raporun tamamını gazeteci Saygı Öztürk kitap haline getirdi. En son Hüseyin Yayman‘ın “Türkiye’nin Kürt Sorunu Hafızası” isimli kitabında da bu rapor ayrıntılı yer alıyor.
Yayman’a göre, İsmet İnönü, Kürt meselesinde “güvenlikçi perspektifi” savunanların başında geliyor ve“Türkleştirme (asimilasyon) ve iskân siyasetiyle” sorunun çözülebileceğini söylüyor.
Raporunda sık sık Dersimli Kürtlerin istilasından söz eden İnönü, bu kaygısını şu sözlerle dile getiriyor: 
“Az zamanda Erzincan’ın Kürt merkezi olmasıyla asıl korkunç Kürdistan’ın meydana gelmesinden ciddi olarak kaygılanmak gerekiyor…”

Dersim’de 1937-1938’de yaşanan katliamın öncesinde böyle bir hazırlık var. Bu gerçeği görmeden Dersim katliamını ve Dersim adının neden Tunceli’ye dönüştürüldüğünü anlamak mümkün değil.
CHP belki de ilk kez Dersimli genel başkanıyla tarihi bir fırsatın eşiğinde. Yarıştığı partinin genel başkanı ve Başbakan Erdoğan‘ın “Dersim’de 50 bin insan katledildi” dediği bir ülkede CHP daha ne kadar bu yüzleşmeden kaçacak?
Artık sorunları öteleyerek ve birbirine “düşman” gibi bakan siyasi ekiplerle bir yere gidemez. Ya değişecek ya da bölünecek…

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

  1. Buda ergenekon mafiya Derin dewlet ve kemalist sihn iyetin bir pilanidir ondan kemal beyi chp yani daha düne kadar fasist siyonist kemalist turkten baska hic bir halkin yasam haki verilmedi ve katledildi soykirima ugratildi dersim ermeni yunan cerkez bunlarin soyu kurutuldu ama umariz en azinda itibarlari werilip özur dilen meli

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × five =

More in Dersim 38

To Top