Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Seyit Rıza’nın Elaziz Vilayeti’ne Gönderdiği Mektup

Dersim 38

Seyit Rıza’nın Elaziz Vilayeti’ne Gönderdiği Mektup

Cumhurbaşkanlığı arşivinden çıkan Dersim belgeleri arasında  Seyit Rıza tarafından  Elaziz (Elazığ) Velayetine (vilayeti) gönderdiği mektup çıktı. İşte o mektup.

Dersim News/Özel- Cumhurbaşkanlığı arşivinden çıkan Dersim belgeleri arasında  Seyit Rıza tarafından  Elaziz (Elazığ) Velayetine (vilayeti) gönderdiği mektup  da çıktı. İşte o mektup.

Seyit Rıza’nın 11 Eylül 1937 günü Erzincan Valisi ile görüşmeye gittiği ve gözaltına alınmasına dair İçişleri Bakanı Şükrü Kaya’nın telgrafı


Seyit Rıza tarafından Elaziz Vilayetine gönderilen mektup sureti (1) / Cumhurbaşkanlığı arşivinden alınmıştır.

 


Seyit Rıza tarafından Elaziz Vilayetine gönderilen mektup sureti (2) / Cumhurbaşkanlığı arşivinden alınmıştır

 


Seyit Rıza tarafından Elaziz Vilayetine gönderilen mektup sureti (3) / Cumhurbaşkanlığı arşivinden alınmıştır

 


Seyit Rıza tarafından Elaziz Vilayetine gönderilen mektup sureti (4) / Cumhurbaşkanlığı arşivinden alınmıştır.

 

Not: Belgeler www.huseyinaygun.org sitesinden alınmıştır.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
7 Comments

7 Comments

 1. sixo

  10/02/2012 at 01:34

  NENEM HAYDARANLIYDI VE SADECE KIZ KARDESIYLE ;TESADUFEN 1938 DE HAYATTA KALDI: BABASSINI ANNESINI KARDESLERINI ;BIR DAHA HABER ALMADAN KATL ETTILER:NENEM ONLAR ICIN AGLIYA AGLIYA VEFAT ETTI:HIC ABARTMADAN HER GUN AGLIYORDU:BU MESELE DURUSSTCE DOSTCA ACILMADAN INSANLARA YAPILAN BU KATLIAM SONUNA KADAR ACILMADIKCA :BU ULKEDE GERCEK BIR KARDESLIK OLMAZ:

 2. ADALET INSANLIK

  12/02/2012 at 11:19

  KEMALIST REJIMIN YAPTIKLARI ORTADA MASUM HALKI SOYKIRIMA TABI TUTUP NE HILE FITNELERLE INSANLARI KATLETIKLERINI BILIYORUZ CÜNKU BUYUKLWERIMIZ ANLATI BIZE BUTUN ARSIVLERI EKSIKSIZ AMA EKSIKSIZ ACILMALI DERSIMDEN ÖZÜR DILENMELI KIRILANLARA KALAN NESILE EN MAKUL INSAN HALARININ IADESI TAZMINAT ÖDENMESI DILERINI YOK OMAYLA KARSI KARSIYA GELEN DILINI ACILEN YASATILMASI ANIT MEZARIN YAPILMASI DERE LAS DE SEYITLERIN MEZARININ ACILIP DERSIME ANIT YAPILMASI ANCAK KÜRT SORUNUNU CÖZUP ARTIK DEMOKIRATIK ÖZGUR BIR ORTAMIN YARATILMA SI ANCAK KARDESLIK DEN BAS EDILIR AMA AMA NERDE

 3. QURES

  14/02/2012 at 08:58

  SELAM… ARKADAŞLAR.. BENİM ANLAMADIĞIM.ACABA BU MEKTUBU OKUYAN SAYISI NEDİR… NEDEN HİÇ KİMSE İKİ KELAM ETMİYOR.. BU MEKTUP ASLINDA İÇERİĞİ İTİBARİYLE ÇOK TARTIŞILACAK BİR MEKTUP… YA OKUYANLAR NE DEDİĞİNİ ANLAMIYORLAR.. YADA KİMSE OKUMUYOR…. DERSİM NEWS SİTESİ DE BU KONU DA BİR AÇIKLAMA YAPMIYORRR… MEKTUP YAYINLANALI SANIRIM BİR HAFTA OLDU HATTA GEÇTİBİLE… AMA NE YAZIKK Kİ MEKTUP HAKKINDA HİÇ BİR YERDE TEK BİR YAZI BİLE GÖRMEDİMMM.. YA DA BİR YORUMM. İKİ ARKADAŞ YORUM YAPMIŞ .. AMA MEKTUP BAŞKA BİR DÜNYA DA ARKADAŞLAR BAŞKA BİR DÜNYA DA ZANNEDERSEM…
  ŞİMDİ SORUM ŞU :
  1) SEYİT RIZA NIN BU MEKTUPU YAZMA GERÇEKLİĞİ NEDİR?
  2) GEORGE ORWELL 1984 KİTABINDA TARİHİN NASIL ÇARPITILDIĞINI ÇOK İYİ BİR ŞEKİLDE ANLATMIŞŞ.. TARİHİN İÇİNDEN CIMBIZLAMA YAPARAK İSTEDİKLERİ TARİHİ YAZMANIN NE DEMEK OLDUĞUNU ORTAYA KOYMUŞŞ. BU KONUYLA İLGİLİ OLARAK SİZCE BUR DA BÖYLE BİR DURUMUN OLMA İHTİMALİ NEDİR?
  MEKTUPTA Kİ ESKİ TÜRKÇE O KADAR İYİ BİR DİLLE YAZILMIŞ Kİ DEDEMİ NENEMİ DÜŞÜNÜYORUM DA DİLİBU KADAR İYİ DÜŞÜNÜYORLAR MIYDI DİYE YOK ÖLE DE BİR DURM YOK.. OZAMAN CAN ALICI SORU ŞU ? KİM YAZDI YA DA YAZDIR TTTTTTTTTIIIIIIIIIII KİM ÇARPITTIIII?
  4) BEL Kİ DE EN ÖNEMLİ SORU DA ŞU: EĞER SEYİT RIZA BU MEKTUPU YAZDUIYSA ŞİMDİ NE OLACAK NEREDEN BAŞLAYACAĞIZ ……
  KOLAY GELSİNNN

 4. Vengdar

  16/02/2012 at 22:29

  Na mektuve zur kena.
  Na mektuve rast niya.
  Wazene ke, eve na mektuve
  Turkiye bıxapne,
  Dersim bıxapne, ma bıxapne.

  Bu mektup sahtedir. Sahte oluşu hemen ilk cümlelerinden anlaşılıyor.
  Bu mektubun Dersimlen ve Pirimiz Seyit Rıza’ylan hiç bir alakası yoktur! Okunması gereken bir belge de değil. Bizlere ve ölülerimize hakaret yapılıyor. Yaramızlan oynalıyor.
  Bu tür mektuplarla, 1938 bir halk katliamı meşrulaştırılmak ve zivileştirilmek isteniliyor (yani, sanki 1937/1938 yıllarında Türk devleti, biz Dersimlilerle konuşmak istemiş, anlaşmak istemiş gibi havalar yaratılmak isteniliyor).

  Bu mektup, bir belgeden öteye daha çok Nuri Dersimi’nin yazdığı sahte mektuplara da benziyor.
  Bu mektup büyük bir ihtimallen, o dönemde yazılan devletin veya askeri yetkililerin bir eseridir.

  Bu tür mektuplar, sahte belgeler, (bu belge, olsa olsa o günlerde devletin veya askeri yetkililerin Seyit Rıza adına yazdığı bir belgedir). Kimseye bir faydası yoktur. Bu mektup, katliamın gerçek sebeplerini açıklamıyor, bu sebeplere inmiyor.

  Bugün bu mektup, bizde moral çökertmesini artırıyor.

  Vardığımız hiss: Bu sahte mektubun, Pirlerimizlen, Kamillerimizlen ve Halktan Büyüklerimizlen bir alaksı yoktur. Bu mektubun verdiği açık hiss budur.

 5. BE NAME

  24/02/2012 at 07:59

  Mektup kim tarafından ne zaman kaleme alındı bilemiycem ama bildiğim bilgilerden biri 1915 yılında ilk köy karakollarının boşaltılmasında Seyit Rıza’nın aldığı tutumun ne yönde olduğuna dairdir.Yaşlılarımız mektupta geçen tüm olayları ve Seyit Rıza’nın tutumunu bizlere hep anlatırlardı ve neyazıkki anlatılanlar mektupta geçenlerle birebir aynıydı.Bu nedenle yaşlılarımız seyit Rıza’ya kin ve nefret hissetmeselerde bir kırgınlıklarının olduğu açıkça belli ederlerdi hep..Mektup 1933 ve öncesi olayları anlatıyor..1933 ten sonraki duruş için bir şeyler diyemiycem..

 6. Mujdat

  28/12/2014 at 11:32

  Kirganlilarin masum oldugu cok net anlaşılıyor artık.

 7. mujdat

  30/12/2014 at 12:59

  Kırganlıların haklı olduğu çok net anlaşılıyor artık…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × 5 =

More in Dersim 38

To Top