Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Ali Ekber Yürek’in Davası AİHM’de

Dersim

Ali Ekber Yürek’in Davası AİHM’de

6 Mayıs 2011’de Afşin savcılığının kararı doğrultusunda mezarı açılan  Ekber Yürek’in incelenmek üzere çıkarılan kemikleri yeniden mezarına konuldu. Ailesi davayı AİHM’e taşıdı.

Dersim News/Dersim – 6 Mayıs 2011 tarihinde mezarı açılmış kemikler incelenmek üzere Adli Tıp Kurumuna gönderilmişti. Ancak Adli Tıp “incelemesinde olayın üzerinden uzun süre geçmesi ve mezarın bulunduğu yerin topografik şartları nedeniyle Yürek’e işkence yapılıp yapılmadığı tespit edilemedi” açıklamasında bulunmuştu.

12 Eylül darbesinin ardından işkenceyle öldürülen Ali Ekber Yürek’in mezarı 30 yıl aradan sonra 6 Mayıs 2011’de Afşin savcılığının kararı doğrultusunda açılmıştı.

12 Eylül döneminde gözaltına alındıktan sonra işkencede öldürülen öğretmen Ali Ekber Yürek’in savcılık kararı doğrultusunda açılan mezarından çıkarılan kemikleri, İstanbul Adli Tıp Kurumunda yapılan incelemenin ardından ailesi ve yakınları tarafından Ovacık’ın  Güneykonak (Çaxperi) köyündeki mezarına yeniden defnedildi.

 “Mezarın Açılmasını İstemedik”

Ali Ekber Yürek’in ağabeyi Mehmet Yürek, yaptığı açıklamada, olayla ilgili basına yansıyan iki ayrı konu bulunduğunu belirtti. Mezarın açılmasını aile olarak istemediklerini aksine açılmaması konusunda ısrar ettiklerini savunan Yürek, şunları kaydetti:

“6 Mayıs günü mezar açıldığında savcılık denetiminde onu doğuran annemizden, benden ve bir kardeşimden kan örnekleri alınarak DNA tespiti için Adli Tıp Kurumuna cenazeyle birlikte gönderildi. Adli Tıp Kurumu bunu raporla belgeledi ve bu kemiklerin Ali Ekber Yürek’e ait olduğu belgelendi. Soruşturmanın kavuşturmaya dönüştürülebilmesi için bu rapor savcılık için bir gereklilikti ve bu rapor şimdi savcılıkta. Yani bu konuda bir olumsuzluk yok.”

Dava AİHM’e Taşındı

Dava dosyası hakkında da bilgi veren Mehmet Yürek, “Avukatımız 30 yıldır sonuç alamadığımız için davayı ayrıca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne de taşımıştır” dedi.

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × one =

More in Dersim

To Top