Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Böyle mi Barajları Durduracağız?

Doğa ve Çevre

Böyle mi Barajları Durduracağız?

Dersim’de Munzur ile PülümürVadisi’nde yapılmak istenen barajların durdurulması amacıyla yapılan 5 kilometrelik protesto yürüyüşünde hoş olmayan olaylar yaşandı. Laf ve sloganla barajların durdurulamayacağını öğrenemedik bir türlü!

Dersimnews.com/Dersim – Dersim’de yaklaşık 5 bin kişi, slogan atarak, 5 kilometre uzaklıktaki PülümürVadisi’ne yürüdü. Yürüyüş sırasında ‘Dersimde Baraj istemiyoruz’ pankartı ile Munzur Çayı’nı sembolize eden 200 metrelik mavi branda taşındı, baraj karşıtı sloganlar atıldı.

Yürüyüşe CHP Dersim Milletvekili Kamer Genç, Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin ve ilçe belediye başkanları da destek verdi.

2009 yılında barajlara karşı Dersim’de yapılan yürüyüşe 25 bin kişi katılırken bu kez sadece 5 bin kişi katıldı. Organizasyonun iyi olmadığı yürüyüşte tatsız olaylarda yaşandı. Yürüyüş içindeki bazı kişiler Kamer Genç’i konuştuğu sırada  yuhaladı.

“ÇEVRE MÜCADELESİ TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK”

Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin ise baraj karşıtı eylemlerin Türkiye’ye model ve örnek olduğunu belirterek, “Bugün burada bir gerçek ortaya çıkmıştır, topraklarında baraj istemeyen bütün Dersimliler, hep birlikte ve omuz omuza alanlardadır, kenetlenmiş durumdalar. Şu unutulmasın ki Dersim’deki çevre mücadelesi bütün Türkiye’de örnek olacak, model olacak bir çevre mücadelesidir” dedi.

KAMER  GENÇ: SİZ AKP’Lİ MİSİNİZ?

Dersim Milletvekili Kamer Genç kürsüye çıkıp konuşmasına başlayınca bazı kişiler tarafından yuhalandı. Buna rağmen konuşmasını sürdüren Kamer Genç,  Munzur Vadisi’nin SİT alanı ilan edilmesi için TBMM’ye kanun teklifi verdiğini ve yoğun çaba harcadığını söyledi.

Herkes iyi bilmelidir ki burası Dersim’dir, Tunceli’dir. Hiçbir güç burayı işgal edememiştir, bundan sonra da kimse bunu başarmayacaktır. Dersim’de barajların yapılmasına izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

Kamer Genç, konuşmaya başladığında kalabalığın bir bölümünün kendisini protesto için alanı terk etmesine değinirken, “Ya arkadaşlar TBMM’de ben kürsüye çıktığım zaman AKP’liler kaçıyor, siz Dersimlisiniz, Tuncelilisiniz. Bir durun dinleyin kardeşim. Dinleyin ne söyleyeceğimi duyun önce. Bakın ben her kürsüye çıkıp konuştuğum zaman AKP’liler çıldırıyor. Neden çıldırıyor? Sizin milletvekiliniz, temsilciniz olduğum için çıldırıyorlar.

KAMER GENÇ SİYASETİ BIRAKMAKTAN VAZGEÇTİ! 

Kamer Genç, protesto gösterisinden sonra gazetecilerle yaptığı açıklamada, siyaseti bırakmayı düşündüğünü, ama bu tepkiden sonra bu kararından vazgeçtiğini, siyasete devam edeceğini söyledi. Kendisine tezgah kurulduğunu savunan Genç, “Burada bana tezgah kuruldu, bu buradaki belediye başkanlarının tezgahıdır, bana tezgah kurdular. Bu halk beni 30 senedir milletvekili seçiyor. Beni engellemeye güçleri yetmiyor. Ben kendimce karar vermiştim artık siyaseti bırakacaktım ama bu durumu görünce siyaseti bırakmayacağım ve yola devam edeceğim” dedi.

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

  1. harikli

    03/12/2012 at 09:53

    Ben burdan bu mitinge katılan belediye başkanları, emep ve bdp il yönetcilerine seslenmek istiyorum. Biz bu yaz Harik’te Pembelik barajına karşı yürüdük. Siz sözde yürüyüşe katılacaktınız ama son anda gittiniz Nazımiye kaymakamlının organize ettiği şenliğe katıldınız. Bize orda jandarma saldırdı DHF ve Dersim Kültür Derneği’nden başka kimse gelip destek olmadı. Sizin çevre mücadelesi diye bir derdiniz olduğuna inanmıyorum. Sırf şov ve gösteriş için yürüyorsunuz. Bugüne kadar hangi barajı durdurdunuz? Bu halkı artık kandırmayın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

five × 2 =

More in Doğa ve Çevre

To Top