Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Alevi Kültür Dernekleri’nden Ayrımcılığa Karşı Proje

Haberler

Alevi Kültür Dernekleri’nden Ayrımcılığa Karşı Proje

Alevi Kültür Dernekleri’nin hazırladığı AB destekli “Alevi Yurttaşların İnsan Hakları Ayrımcılıkla Mücadele ve Eşitlik için Hareketlenmesi” projesinin tanıtımı amacıyla mecliste bir basın toplantısı yapıldı.

 

Dersimnews.com – Türkiye’deki en büyük Alevi örgütlenmesi olan Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Genel Merkezi’nin hazırladığı AB destekli ‘Alevi Yurttaşların İnsan Hakları Ayrımcılıkla Mücadele ve Eşitlik İçin Hareketlenmesi Projesi’ni tanıtmak amacıyla CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir ve Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün ile birlikte TBMM’de bir basın toplantısı yaptı. Basın toplantısında projeyi açıklayan AKD Genel Başkanı Engin Gündük, ayrımcılığa karşı mücadelenin herkesin ortak görevi olması gerektiğini belirtti.

CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Engin Gündük ve proje ortakları ile parlamentoda düzenlediği basın toplantısında bugünün Türkiye’de yönetişim için mutlu bir gün olduğunu belirterek Sivil Toplum Kurumları ve akademinin ”Alevi yurttaşların insan hakları ayrımcılıkla mücadele ve eşitlik için hareketlenmesi projesi” kapsamında TBMM’de bulunan 4 siyasi partinin milletvekilleri ile birlikte çalışacağını söyledi.

”Alevi yurttaşların insan hakları ayrımcılıkla mücadele ve eşitlik için hareketlenmesi projesi”ni bir AB projesi olarak hayata geçireceklerini ifade eden Erdemir, bu proje kapsamında konsorsiyum oluşturulan STK’lar ve bilim kurullarının, TBMM’de konu üzerine çalışan farklı partilerden 10 milletvekili ile gelecek 18 ay boyunca eş güdümlü bir çalışma yürüteceğini belirtti.

CHP’li Erdemir bu projenin, ”Alevi Kültür Dernekleri” başkanlığında yürütülen bir AB projesi olduğunu ve TBMM’nin, Sivil Toplum Kurumları ve akademi ile ilk defa böyle bir proje kapsamında işbirliğine gitmesinin önemine değindi.

CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, sözlerinde şunları kaydetti:
Meclis Haber”TBMM’de grubu bulunan 4 siyasi partiden 10 milletvekili gelecek 18 ay boyunca Sivil Toplum Kurumları ve akademi ile birlikte ”Alevi yurttaşların insan hakları ayrımcılıkla mücadele ve eşitlik için hareketlenmesi projesi” kapsamında eş güdümlü bir çalışma yürütecek.

Bu AB projesi çerçevesinde Türkiye’de inanç alanında AİHM sözleşmesi ile uyumlu bir şekilde temel hak ve özgürlüklerin güvenceye alınması için bir diyalog ve etkileşim süreci başlatılacak ve projeyle birlikte Türkiye’de temel hak ve özgürlükler, demokrasi, inanç özgürlüğü gibi konularda daha iyi bir noktaya gelmek için bir adım atılmış olacak.” dedi.

Alevi Kültür Dernekleri Genel Merkezi ”Alevi yurttaşların insan hakları ayrımcılıkla mücadele ve eşitlik için hareketlenmesi projesi” direktörü Cahit Korkmaz ise yaptığı konuşmada proje ile birlikte sadece Alevi toplumunun değil toplumdaki diğer din ve inanç topluluklarının da temel hak ve özgürlükler noktasında yeni bir aşamaya gelebileceğini söyledi. Projenin direktörü Cahit Korkmaz yeni bir sürecin başlangıcında olduklarını ifade ederek bugün bu projenin siyaset boyutunun başlangıcını yaptıklarını belirtti.

Korkmaz, din ve inanç gruplarıyla yapacakları çalışmalar ve ağ oluşturma faaliyetleri ile doğrudan Alevi örgütleri ve vatandaşlar ile çalışmalar yapacaklarını proje ile Türkiye’de din ve inanç alanına ilişkin olarak, AİHM sözleşmesine uygun bir hukuki çerçevenin oluşturulması yönünde bir ilerlemeyi amaçladıklarını ifade etti.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty − fifteen =

More in Haberler

To Top