Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim ‘de protesto

Dersim

Dersim ‘de protesto

Dersim’de protestolar polisin sert müdahalesi sonucu çatışmaya döndü. Çatışma sabaha kadar sürdü, polisin ateşi sonucu 5 kişi yaralandı.    Dersimnews.com /Dersim – Ülke genelinde hükümete karşı süren protestolar Dersim’de de devam ediyor. Cumartesi gününden beri Dersim’de süren protestolarda dün (3 Haziran) çatışmaya dönüştü, kent savaş alanına döndü. Ak Parti il binasına girmek isteyen gruba polisin sert müdahale etmesi üzerine çatışma çıktı. Kent merkezinde polis karakoluna taş atan eylemcilere polisin müdahalesi çok sert oldu. Polis eylemcilere gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etti.

EYLEMCİLER AKP İL BİNASINI BASTI

Hükümeti protesto eden yaklaşık 1000 kişilik grup akşam saatlerinde kent merkezinde toplanıp Behice Boran Caddesi üzerinde bulunan Ak Parti il başkanlığı binası önüne sloganlar atarak yürüdü. Burada bir süre sloganlar eşliğinde oturma eylemi yapan grup içinde bulunanlar AKP İl binasına girmek istedi. Cadde üzerinde sıkı güvenlik önlemi alan polis, grubun içeriye girmesine izin vermeyerek gaz, sis bombası ile müdahalede bulundu. Eylemciler AKP il binasının pencerelerini taşladı. Polisin eylemcilere saldırmasıyla büyüyen olaylar kent merkezine sıçradı. Polisin eylemcilere saldırması üzerine kitle daha da çoğaldı. Binlerce kişi, kent merkezinde Cumhuriyet Caddesi üzerindeki Şahit Nahit Bulut Polis Merkezi’ni hedef aldı. Karakolun çevresini saran göstericiler, karakolu taş yağmuruna tuttu. Polis bu kez göstericileri tazyikli su ve gaz bombası ile müdahalede bulundu. Cadde üzeri savaş alanına dönerken, bir çok protestocu yaralandı. Yaralılar ambulanslarla hastanelere götürülürken, olayların büyümesi üzerine cadde üzerinde toplanan kalabalığın sayısı arttı.  Polis, eylemcileri TOMA’lardan biber gaz sıkarak dağıttı.

HASTANEYE GAZ BOMBASI ATILDI

Kent merkezindeki çatışmalar Tunceli Devlet Hastanesi önüne taşındı. Eylemciler hastane önünde polislerle çatıştı. Polislere Özel TİM ekipleri de destek verdi. Halkın üzerine gaz bombası ve plastik mermi sıkıldı. Polis hastane bahçesine gaz bombası attı. Hastanede yatan hastalar biber gazından etkilendi. Hasta yakınları ve hastanede çalışanlar polisin hastaneye gaz bombası atmasına tepki gösterdi.

Polisin devlet hastanesinin kapısına attığı gazdan etkilenen hastalar rahatsızlandı

Polisin devlet hastanesinin kapısına attığı gazdan etkilenen hastalar rahatsızlandı

Şehirt merkezinde atılan gaz bombalarından evlerinde oturan vatandaşlar da olumsuz etkilendi. Bazı cadde ve sokaklarda yolları kapatıp ateşler yakan göstericiler gece saat 03.00’e kadar polisle çatıştı.

6 KİŞİ YARALANDI

Olaylarda polisin hedef gözeterek ateş etmesi sonucu 6 eylemci yaralandı. Eylemcilerden biri ameliyat edildi. Diğer 5 gözlemci ise gözlem altına alındı. Polisin ateşi sonucu başına gaz bombası isabet eden Devrim Yücel isimli vatandaş yaralandı hastane kaldırıldı. _______________________________________________________________________  

 

 
Sosyal medyada paylaşın
        
   
6 Comments

6 Comments

 1. Usaro Newe

  03/06/2013 at 21:28

  Roze yena peniyede onciya Dersim teyna maneno. Hovira mekere kes hetê sarê Dersimi nêcêno!
  Sarê Dersim her waxt tengede maneno, her waxt teyna maneno!
  Dersim 30-40 serre adır verde vi, hawırê keşide (kimsenin omurunda) nêvi!

 2. candan

  03/06/2013 at 22:23

  Panzerden fiskiran suyun karsisinda, göz yasartici gaz bulutlarinin içinde fiziksel olarak sizinle degiliz ama ruhen sizinleyiz

  direndersim

 3. mamekiye

  04/06/2013 at 06:10

  ha gayret…

 4. Ibrahim

  06/06/2013 at 10:47

  Fasist CHP`ya karsi ne zaman direnecegiz?

  • chp dersim

   08/07/2013 at 07:14

   kemal kılıçdaroğlu faşistse seloyu-devoyu-recoğu düşünemiyorum

 5. mamekiye

  07/06/2013 at 08:45

  ne diyeyim allah akıl fikir versin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen − 15 =

More in Dersim

To Top