Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

gezihukuku.org Şiddete Maruz Kalanlar için Hukuksal Destek Veriyor

Haberler

gezihukuku.org Şiddete Maruz Kalanlar için Hukuksal Destek Veriyor

Gezi Parkı Direnişi sırasında ve sonrasında maruz kaldığımız her türlü şiddetin “hukuksal takibi” için  www.gezihukuku.org sitesi kuruldu.

 

 

Gezi Hukuku

Gezi Hukuku

 

Dersimnews.com – www.gezihukuku.org Gezi Direnişi’nin parçası olan gönüllü hukukçu, avukat ve insan hakları savunucularının oluşturduğu dayanışma ağı, ihlallerin bulgulanması, kötü muamele, işkence, gaza maruz kalma, gözaltına alınma ve benzeri tüm hak ihlallerinin tespiti ve sorumlularının yargılanmasını amaçlıyor.

Destek almak için sitede yer alan butona tıklayıp size sorulan soruları yanıtlıyorsunuz ve nasıl bir hukuki yardım almak istediğinizi belirtiyorsunuz.

Konuyla ilgili gezihukuku.org sitesinde yer alan çağrı metni şöyle:

Taksim Gezi Parkı direnişi sırasında ve sonrasında demokratik haklarını kullanan, karar alma mekanizmalarına katılmak isteyen insanların temel hak ve hürriyetleri ihlal edildi:

Yaşam hakkımız ihlal edildi,
İşkence yasağına aykırı davranıldı,
Düşünceyi açıklama, örgütlenme, toplanma ve ifade hürriyetlerimiz,
Kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkımız hiçe sayıldı.

Günlerdir, her türlü ve biçimde karşılaştığımız şiddete rağmen bir arada/ çokluk halimizle, direncimizle bu günlere geldik. Bir yanımız sevinçli, şenlikli/ çokluk içindeki direnişimize, öbür yanımız kederli… kaybettiğimiz ve maruz kaldığı şiddet nedeniyle yaralanan kardeşlerimize.

gezihukukÖzgürlüklerimize ve bizleri bu kadar yok sayma haline, her düzeyde herkese karşı verdiğimiz cevap yarım kalmasın diyoruz. Direniş boyunca uygulanan şiddetin ve diğer hak mağduriyetlerinin, hukuksal alanda takibinin, gezi direnişini sürdürmenin güncel tutumu, bir parçası olduğunu düşünüyoruz.

Gezi Direnişinin parçası olan biz hukukçular, uğradığınız ihlallerin bulgulanması, kötü muamele, işkence, gaza maruz kalma, gözaltına alınma ve benzeri tüm hak ihlallerinin tespiti ve sorumlularının yargılanması için ”Gezi Hukuku” adı altında gönüllü hukukçu, avukat ve insan hakları savunucularından bir dayanışma ağı oluşturduk. Gezi direnişini kıymetli bulan ve hukuksal süreçlerde ‘katkım var ‘ diyen hepimize açıktır. Hiyerarşisi, sahibi yoktur. Bu ihtiyaçlara ”gezi aklı ve ruhuyla”cevap vermeye, emek sarfetmeye çalışanlar vardır.

Siz de güvenliğinizden sorumlu güvenlik güçlerinin sizi bedensel, zihinsel ve ruhsal zarara uğrattığını, sizi en önemli temel haklarınızdan ve güvenliğinizden yoksun bıraktığını düşünüyorsanız haklarınızı arayabilmeniz için ”Gezi Hukuku”na başvurun.

E-posta: gezihukuku@gmail.com

http://gezihukuku.org/

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × 5 =

More in Haberler

To Top