Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

‘Aleviler Dikkatli Olmalı’

Haberler

‘Aleviler Dikkatli Olmalı’

“Alevi mahallelerine ve Aleviliğe hapsedilmeye” çalışılan bu zoraki tablo, Alevi hareketinin son beş yıldır büyük mitinglerle gündeme oturttuğu “eşit yurttaşlık” hakkı gibi temel ve asıl talebin kaybolmasına neden oluyor ve büyük kitleler ana hedeften uzaklaşıyor!

Necdet Saraç

Ahmet Atakan da Aleviydi! Tıpkı, Gezi eylemleri sürecinde ölen gençlerin tamamı gibi! Yaralananların ve gözaltına alınanların da önemli bir bölümünün Alevi olduğu anlaşılıyor. Peki nasıl oluyor da, eylemlerde ölenlerin, yaralananların, gözaltına alınanların önemli bir bölümü Alevi oluyor? Gelin, birlikte bu sorunun cevabını bulmaya çalışalım…

Polis uzunca bir süredir, çok bilinçli bir biçimde Gezi eylemleri ile sembolleşen Taksim, Kızılay gibi meydanlardaki buluşmaları hemen dağıtıyor. Gezi Parkı otomatiğe bağlanmış gibi, Taksim Dayanışması’nın her buluşma çağrısında hemen kapatılıyor! Çünkü iktidar yaşayarak gördü ki, merkezi buluşmaları zorla dağıtmazsa, yüzler bin, binler ise yüz bin oluyor. Hem de ışık hızıyla! Çünkü artık Türkiye 1 Haziran öncesinin Türkiye’si değil. Uluslararası desteği kalmayan AKP ulusal düzeyde de ciddi destek kaybediyor! İnsanlarda kendine güven arttı. Korku duvarı yıkıldı!

Bu gerçeği iyi bilen iktidar, hem binlerin yüz bine dönüşmesini hem de Gezi eylemlerine katılan o çok renkli katılımı engellemek için iktidarı protesto eden eylemleri, merkezden “kenara” doğru itiyor. Bu bazı çevrelerin de işine geliyor! İstanbul’da Gazi, Ankara’da Tuzluçayır ve Dikmen gibi… Antakya Armutlu örneğinde olduğu gibi… Kenara doğru itilen eylemler bu kez orada polisin bilinçli saldırılarıyla karşılaşıyor ve kaçınılmaz bir şekilde direnişe dönüşüyor. Sonra da her gece kendisini tekrarlayan “klasik fotoğraf” ortaya çıkıyor: Polis eylemcilerin üzerine biber gazı ve tazyikli su sıktıkça, sokaklarda hemen barikatlar kuruluyor, arkasından TOMA’lar taşlanmaya başlanıyor, sonra da Tuzluçayır örneğinde olduğu gibi, neredeyse her köşe başında “barikat ateşi” yakılmaya başlanıyor!

Ve bu “görünmeyen gündem” başta Aleviler olmak üzere bütün muhalefet güçlerini içine alan tehlikeli bir gündem oluşturuyor:

1) Eylemlere katılımda sayı hızla düşüyor. Dün, meydana çıkan yüzler bir anda bin, iki bin, beş bin kişi olurken, şimdi işler tersine dönüyor, binler yüzlerle ölçülmeye başlıyor.

2) Eylemler Alevi mahallelerine doğru itilip, oralara sıkıştırılıyor. Bu durumda katılımın bileşimi de hızla tekleşiyor. Ortada yalnızca Aleviler kalıyor!

3) İktidara yönelmiş, hükümetin istifasını isteyen eylemler, örneğin Tuzluçayır’da “Cami-Cemevi Yapımını Protesto” eylemine, Antakya Armutlu’da ise Türkiye’nin Suriye politikasını protestoya dönüşerek ama hedeften sapmaya ve genel sorun gibi gözükse de “lokal” özelliklere bürünmeye doğru evriliyor.

4) Bütün bu gelişmelerin sonucunda “huysuz, geçimsiz ve her şeye itiraz eden bir Alevi portresi” çiziliyor! Siyasi iktidar, polis, onların basını da Mümtazer Türköne’den Rasim Ozan Kütahyalı’ya kadar bu “itici Alevi resmini” oya gibi işliyorlar ve sürekli gündemde tutuyorlar. Yalnızca Esad ve Kılıçdaroğlu meselesinde değil, PKK ve Kürt meselesinde, DHKP-C operasyonlarında bile “aşırı, marjinal ve de solcu” Alevilerin rollerini hatırlatıyorlar!

5) “Alevi mahallelerine ve Aleviliğe hapsedilmeye” çalışılan bu zoraki tablo, Alevi hareketinin son beş yıldır büyük mitinglerle gündeme oturttuğu “eşit yurttaşlık” hakkı gibi temel ve asıl talebin kaybolmasına neden oluyor ve büyük kitleler ana hedeften uzaklaşıyor!

6) Ana hedeften sapma olunca, Tuzluçayır’daki Cami-Cemevi örneğinde olduğu gibi, çok ciddi bir asimilasyon projesi “bir kardeşlik ve eşitlik” projesi olarak sunulmaya, Alevilerin en örgütlü kesimleri de kardeşliğe ve diyaloğa kapalı gibi gösterilmeye başlanıyor. Ya bu proje bundan 79 yıl önce, 1934’de Nakşi Şeyhleri aracılığıyla hem de Hacı Bektaş Dergahı’na cami dikerek başlamadı mı” gibi önemli itirazları duyan bile olmuyor!

7) Bütün bu sonuçları alt alta koyunca, kamuoyunda cemaat ve Sünni Ulema, sanki “uzlaşma, diyalog ve eşitlik” isteyen taraf, on binlerce üyeye sahip, her hafta yüz binlerce insanın girip çıktığı Alevi örgütleri de “çatışma ve gerilim” isteyen taraf olarak sunulmaya ve böyle bir algı yaratılmaya, Alevi hareketi itibarsızlaştırılmaya ve değersizleştirilmeye çalışılıyor!

Alevi hareketinin bu oyunu süratle bozması gerekiyor. Bunun ilk adımı, eylemler ve protestolar Alevi mahalleleri yerine, yeniden iktidar karşıtı her renkten kişi ve kuruluşun katılacağı merkezi alanlara, parklara doğru taşınmalı. İkincisi de Alevi hareketi her eylemini mutlaka diğer toplumsal güçlerle, sendikalarla ve siyasi yapılanmalarla birlikte organize eder hale gelmelidir.

Yurt Gazetesi

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

 1. KIZILBASOGLU

  19/09/2013 at 15:27

  ALEVILER ÖRGÜTLENMELIDIR
  BASKA YOL YOK( KIZILBASOGLU )

  Türk`ten Kürt`ten Arap`tan ALEVI cikarmak Rezalet Siyasetidir !
  Kizilbas halk bütün tabulari yikmadan baska Kurtulus yok!
  Alevi`ler esittir „Din olsun „diye adina “Alevi`lik (yeni mezhepcilik)”olarak konulmak istenilen inanc yaraticiligi yapmak hangi bilime uydugunu anlamak zordur.
  Mezheplestirme Projesi „Alevilik „Mümin-i Ser-i „Ümmetci Imame „ fantazisiyle süslenerek ballandirilarak kitaplara yazdirilir ve madalya bicilir.
  Ehl-i-Beyt`in Sülalesi Alevilik diye bir dini inanc oldugunu tassavuf görüsüne eklemedigi gibi Vahi`si gelmis kaleme dökülmüs herhangi bir Ayet`e konmus Sure`de degildir.Alevi`lik evel biz sonra evelbillah Hatiplerin hadislerinde de kominizmin idolojisinde`de yoktur.
  Buyruk bir inanc kitabi olmadigi gibi Alevi`lik inanctir ve de dindir diye hic bir sey yazilmamistir,Kur`anda Alevi`lik bir din yada kibarca söylersek ikrardir diye de yazilmamistir.
  Ne dünyanin dönüsü durdurulmus ne Günesin atesi söndürülmüs nede Kizilbas Isik halkinin Cirasi söndürülmüstür.Hal böyle iken;Idialist 7`li ve ya 12 li olsun Imam islamin,Sii yadsimalarin Ali ilahilerin yada Arabi Ehl-i-Beyt`cilige sahitlik yapmak icin Alevilerden nasil Alevilik(yeni mezhep) cikartilabilinir ?
  Kim hangi makam veya hangi siyasi örgüt veya parti taraftari olursa olsun öncelikle hep söyle duymusuzdur; „Benim aslim Alevi.“aslim Alevi“Ben Alevi`yim…“arkasindan siyaset ve idoloji ve teoloji yorumlar gelir anlattiklarini söylediklerinin ne anlama geldigini bilmiyenlerin karabaliklari ile karsilasiriz.Bir iki sorunun sonunda Sehir,köy ,kasabasini söyleme mecbur kalininca Asiretini,Ocagini,Tekkesini,Pirini,Sülalesini anlatamadan kendini ispatliyamiyacagini cok iyi herkes bilirdi.Ne varki simdi modalasmaya aday inkar hareketi buna gerek kalmadigininda siyasetini yapiyor.
  Varligimizi görmek istemeyenler sesizligimizden yararlanarak avuc ovmak isteyenler var.Duruslariyla egri ama her rengimize ve can seven dik durusumuza gönlü kapalilari var.ayricaliklari tespit etmenin kabiliyeti gercekci Alevi halk önderlerine düsüyor.

  Alevi olup Türkcünün islam senteziyle cümbüs cemaat hareket eden,Dibe vurmus Atatürk Cumhuriyetciliginin laiklik kiliginda kücülerek ömür eskilestirenler var.Bu sürecte siyasal cikmazlara saplanmis kariyer doyumsuzlugunda olanlari var.Ezbere resmi tarihin sundugu cercevede kendisine mesguliyet sifatiyla makam edinmeyi amac etmislerin berbat yarisini göz ardi edemeyiz.Aldiklari Cicekler sarfedilen Nefesler ve de adina ucurulan Güvercinlerin bir amaca alet edenler var.Bilir bilmez örtülü senaryolara katki sunanlar var.Pir Sultan`cilik adina kurulmusluk adina Rozete sigdirilmis Alevi`lik (Ruhi batini) sömürüsü var.Alevileri tarihsel karsiti bayat bir Efsanenin Ser`ci dini Islam toplumunun donuna sokmak isteyenler sarikli tekerlek küllahcilar kadar kemikcidir.
  Siyasi odaklar,milliyetci hareketler.sovenistler bütün duygulari sömürür kizilbas kültürüne yabancilastirma yarisina girerler.Inkarina cephelesirler.Kirli siyasetin Osmanlici,Milli Misak-i`li ve Islam Bayragi Semsiyesi altinda diskinti kokusu düsünceler sarfedilir hale gelir dayatir.
  Alevi`ler „Gelin canlar bir olalim“ kendileri icin siyasal cagrisimini „Daga cikalim „ yada „Koltukta oturtturalim „yada „Cüppe giydirip Cemevinde oturtturalim“Maasa bagliyalim
  Duasini okusun „mantigina Vaaz vermek icin harekete gecerler.
  Duyarli olmamiz gerekli hususlari beyanlari hatirlatalim;
  Alevilik „Aliyi sevmekse bende Aleviyim „diyen bir Fasist basbakan cikar.
  Alevilik Haci Bektasi Velinin“ Malakat „anlayisiysa 2oda bizim rengimiz „diyen Serriyatci Cumhurbaskani cikar.
  Alevilk „72 Millete bir gözle bakmaksa“ bu savasmayi gerekcedir mantigiyla propagandanist analizlerle yönlendirilmek isteniriz.Solcusu,kürtcüsü,türkcüsü ellelen yararlanmak ister.Her kes bizim kendilerini cekmemiz icin yarisir manevi gücümüzü parcalar maddi gücümüzü kendine destek edinir amaclar aynidir biz kizilbaslari bambaskalastirmakkurnazligi.

  Kendini Cerrah görenden tutun kendini Piskolog,Idolog,toplum bilimci ve nice Mizim`ci gören tipikolar cogalir.
  „Alevilik bir kültürtür „diyende.“Alevilik Zerdüslüktür“ diyende „Alevilik Türk inancidir „diyenden tutun „Alevilik Semanizim „ve „Müslümanligin ici „veya disi veya „Ali ilahi“ veya „Ehl-i Beyt sevgisi“ veya „12 Imam yolu „yada „Caferiliktir „diyende cikar.Sonuc hazimet. inkar sifir ahlak ve bilim disi tasavvuf idalizminin sonucu ve var olma hakimiza kücümsenmiyecek hakaret.
  Ne zamanki Toplumsal olusumlarin Sosyolitesini yakindan tanimaya basladiysak,milletler,uluslar,azinliklar sinif. katmanlari, halklar
  Teolijinin degil Mitorolijiye hakkini vermek icin Termonolojimizi,Kronolojisine uygun Antropolojiden ilham alirsak idolojiden soven ve milliyetci oportonist olusumlardan uzaklasirsak kendimizi buluruz.
  Tasavuf elcilerinin karizma teolojilerine bundan sonra basta Kizilbas gencligi olmak kosuluyla
  özgünlügünün meteryalistci Alevist`lerinin yaniltilamiyacagininin disimizdakilere acik kapi burakmiyacagi güncellestikce gelecek umut vericidir.
  Kizilbas olarak misli gecmislerle degil simdiki zamanin toplumsal iliskiler cercevesinde üretim iliskilerinin kültürel yansimalarini bicimlenen „Ulusal yükselis“ dirilis odakli ruhi
  sekillenmelerini kendimiz acisindan iyi analize etmek zorundayiz.
  Alevinin Devrimcisi olmak icin gecmisine ve kendine saygili sözü ve özü bir olan tarihsel yol haritalari icinde edebiyatci gercekligi dahil iletisim duygulari ile analiz süzgeclerinden gecirmek gereklidir. Halkimizi yanilgilardan uzak gelecege dogrulari aktarmak basarisini mirasimizin görevi bilmeliyiz.

  Ulustan din cikarmak ilke olursa,Duadan iman insa etmek kural olursa Allah cogaltmak icin merdiven dikmek Vaazindan uzak durmak ta tamada kizilbas mantigi olmalidir.
  Inkarcilar ve ilhakci güclere karsi Alevi milletinin kavramasi gereken piskolojik-sosyolojik mantiktan cok kamil akila karsi tus vurma yarisina girmislerin amaclarini bosa cikarmaktir.
  Aleviler (Kizilbas) icin umudumuzun namlunun icindemi,disindami,ucundami bunu biz yasmazsakta tarih belirliyecektir.
  Türkün Alevisi,Kürdün Alevisi,Arap Alevisi mantigi afarozcu,ümmetci,inkarci,Asimilasyoncu fikriyatcilarinin kulluk afyon teorisidir.
  Aleviler bagimsiz kendi öz gücüne dayanan uluslararasi örgüt parti hükümet hatta bayrakli makamli,mekanli „Devletlesme „Projesini baslatmaya gec bile kalmistir.
  Bizden baska biz yok Tabulari kirmanin kurtulusa kadas savasin tek yoludur budur !

  LACE SERESURI

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen + twelve =

More in Haberler

To Top