Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

‘AKSA ve AKP İl Başkanı Baskı Yaptı’

Haberler

‘AKSA ve AKP İl Başkanı Baskı Yaptı’

Enerji-Sen Genel Başkanı Ali Duman, AKP İl Başkanı Sinan Yerlikaya, Tunceli Valisi ve AKSA müdürünün İbrahim Atan’ın ölümünde sorumlu olduğunu iddia etti.  

Dersimnews.com – Dersim Ovacık’ta , elektrik dağıtımı yapan AKSA firmasının işçileri eylemde olduğu için, arızayı gidermek üzere gönderilen eski çalışan İbrahim Atan, akıma kapılarak öldü.
Atan’ın cenazesi dün kentte toprağa verildikten sonra yaklaşık 500 kişi olayı protesto etmek için yürüyüş düzenledi.

İŞÇİLER GREVDE

AKSA Elektrik’e bağlı Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş’nin (FEDAŞ) 9 ilde Tes-İş sendikası ile yapılan toplu sözleşmeye Tunceli’de tepki gösteren 100 çalışan, Enerji-Sen’e üye olarak firmalarının kendileri ile toplu sözleşme yapmasını isteyerek 25 gün önce eyleme başladı. Çalışanların Tunceli’de eylemde olması nedeniyle Ovacıkİlçesi’nin 12 köyüne meydana gelen arızalar nedeniyle 3 gün elektrik verilemedi.

ibrahim-atan-cenaze-toreni

 

AKSA VE AKP İL BAŞKANI  BASKI YAPTI

İddiaya göre işçileri eylemde olan firma, köylülerden gelen yoğun baskı üzerine, daha önce emekli olan eski çalışan İbrahim Atan’dan köydeki arızaları gidermesini istedi. Atan, eski çalıştığı firmanın isteğini kabul ederek, gittiği köydeki arazıya onarırken akıma kapılarak öldü.

SORUMLULAR SERBEST BIRAKILDI

Hayatını kaybeden İbrahim Atan için bugün Tunceli Cemevi’nde cenaze töreni düzenlendi. Yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı törenin ardından Atan, merkeze bağlı Uzuntarla Köyü Hozmerage Mezrası’nda toprağa verildi. Atan’ın ölümüyle ilgili firma yetkilisi 3 kişi savcılıkta ifadeleri alındıktan sonra sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

“SİNAN YERLİKAYA BASKI UYGULAMIŞ”

Atan’ın cenazesinin toprağa verilmesinin ardından eylemde olan FEDAŞ işçileri Seyit Rıza Meydanı’nda toplanıp yürüyüşe geçti. Sanat Sokağı üzerine gelen yaklaşık 500 kişi adına konuşan BDP İl Başkanı Ergin Doğru, yaşanan olayın cinayet olduğunu öne sürdü. Firmanın işçileri grevini kırmak için her türlü yola başvurduğunu söyleyen Doğru, “Ovacık’taki arızanın giderilmesi için AKP İl Başkanı Sinan Yerlikaya, yoğun bir baskı uygulamış AKSA müdürü de devreye girerek AKP İl başkanının baskısı karşısında İbrahim Atan isimli arkadaşımızı oraya yollamıştır ve yaşanan bu olay tamamen cinayettir. Vali, AKP il başkanı ve AKSA müdürü bir araya gelerek cinayeti nasıl örtbas edebileceklerini konuşmuş ve şu ana kadar yetkililer konuyla ilgili bir soruşturma açtık açıklaması bile yapmadı” dedi.

Enerji-Sen Genel Başkanı Ali Duman ise sendika olarak aylardır Aksa firması ile görüştüklerini belirterek, şu ana kadar kendilerine makul bir çözüm getirilmediğini söyledi. Duman, “Hakkımızı almak içinde her türlü yasal haklarımızı demokratik yollardan arayacağız. İbrahim Atan bir cinayete kurban gitmiştir. İbrahim Atan kandırılarak oraya gönderilmiş ve gerekli tedbirler alınmadan arıza giderilmek istenmiş ve sonuç bu duruma gelmiştir” dedi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

one × 3 =

More in Haberler

To Top